Audi A6
Audi A6 är en modell som nådde marknaden under 1994 då den ersatte Audi 100 men var i princip en uppdatering av föregångaren. A6 finns i karossvarianterna sedan och kombi, på Audispråk benämnd Avant. På begagnatmarknaden konkurrerar den med premiummodeller som BMW 5-serie, Mercedes E-klass med flera.
Den första generationen erbjöds med fyrcylindriga och femcylindriga radmotorer och sexcylindriga V-motorer för antingen bensin- eller dieseldrift. Effekterna för bensinmotorerna var på mellan 101 och 230 hästkrafter och för dieselmotorerna på mellan 90 och 140 hästkrafter. Toppmodellen Audi S6 hade en bensinmotor av V8-typ på 290 hästkrafter.
Den andra generationen Audi A6 kom under 1997. Motorerna som erbjöds med bensin som drivmedel var fyrcylindriga med effekter på mellan 125-150 hästkrafter och sexcylindriga V-motorer med 165 till 250 hästkrafter. Motorerna som erbjöds med diesel som drivmedel var fyrcylindriga på mellan 110 och 131 hästkrafter och sexcylindriga V-motorer med effekter på mellan 150 och 179 hästkrafter. Toppmodellen Audi S6 hade en bensinmotor av V8-typ på 340 hästkrafter.
Den tredje generationen av Audi A6 nådde marknaden under 2004 och medförde ett helt nytt designspråk för modellen. Med ett större användande av lättviktsmaterial och ny motorteknik innebar det att Audi A6 fick en betydligt lägre bränsleförbrukning gentemot tidigare generationer. Motoralternativen som erbjöds med bensin som drivmedel var en fyrcylindrig på 2,0 liter med 170 hästkrafter, V6 på 2,4 liter med 177 hästkrafter, 2,8 liter med 190 respektive 210 hästkrafter, 3,0 liter med 221 respektive 300 hästkrafter, 3,2 liter med 255 hästkrafter samt V8 på 4,2 liter med 335 eller 350 hästkrafter. Toppmodellen var S6 som hade en V10-motor på 5,2 liter med 435 hästkrafter. Prestandan för denna anger en accelerationstid för 0-100 på 5,2 sekunder och en elektroniskt reglerad toppfart på 250 kilometer per timme. Motoralternativen som erbjöds med diesel som drivmedel var en fyrcylindrig på 2,0 liter med 136, 140 eller 170 hästkrafter, V6 på 2,7 liter med 163, 180 eller 190 hästkrafter, 3,0 liter med 225, 233 respektive 239 hästkrafter.
Den tredje generationen har fått kritik för lacksläpp samt rostiga och slitna bromsskivor och V6-motorn på 3,2 liter har haft problem med rasande kamkedjor.
Den stora mängd motorer med olika effekt till Audi A6 beror på att modifieringar skett löpande under modellens livscykel och är därmed varierande beroende på årsmodell. Växellådsalternativen bestod av 6-växlade manuella, 6-växlade automatiska av Tiptronictyp samt 7-växlade av CVT-typ. Bränsleförbrukningen för bensinmotorn på 170 hästkrafter, manuell växellåda och framhjulsdrift i kombiutförande anges till 0,75 liter per mil vid blandad körning. Motsvarande siffra för dieselmotorn på 190 hästkrafter med fyrhjulsdrift anges till 0,71. Tredje generationens
Audi A6 uppdaterades under 2008 med ny utvändig och invändig design samt mer påkostade materialval. Lastkapaciteten för sedankarossen är upp till 546 liter och för kombimodellen mellan 565 och 1660 liter. Maximal släpvagnsvikt är upp till 2100 kilo.
Den fjärde generationen kom under 2011 och tillverkas fortfarande. Yttermåtten är i stort sett identiska med föregående generation men kupéutrymmet för passagerarna har ökat betydligt. Lastkapaciteten för kombimodellen är dock ungefär densamma med en kapacitet på mellan 565 och 1680 liter. Maximal släpvagnsvikt är upp till 2100 kilo. Fyra vuxna färdas tyst och komfortabelt och kvalitén har höjts från en redan hög nivå. Motoralternativen som erbjuds är på bensinsidan är en fyrcylindrig på 2,0 liter med 180 eller 211 hästkrafter, V6 på 2,5, 2,8 eller 3,0 liter med 190, 220 respektive 300 eller 310 hästkrafter. Toppmodellen S6 har i fjärde generationen åter en V8, nu på 4,0 liter med 420 hästkrafter. Prestandan för denna anger en accelerationstid för 0-100 kilometer per timme på 4,8 respektive 4,9 sekunder för sedan respektive kombi och en elektroniskt reglerad toppfart på 250 kilometer per timme. Motoralternativen som erbjuds på dieselsidan är fyrcylindrig på 2,0 liter med 177 hästkrafter samt V6 på 3,0 liter med 204, 245 respektive 313 hästkrafter. Växellådsalternativen är 6-växlade manuella och 7- eller 8-växlade automatiska, S-tronic. Bränsleförbrukningen för bensinmotorn på 180 hästkrafter med framhjulsdrift och manuell växellåda anges till 0,65 liter per mil vid blandad körning. Motsvarande siffra för dieselmotorn på 245 hästkrafter med fyrhjulsdrift är 0,59. Många av motoralternativen, av samtliga generationer, går att kombinera med Audis fyrhjulsdriftssystem, quattro, som alternativ till framhjulsdriften.
Vidare har den tredje och fjärde generationen haft en del problem med de automatiska växellådorna.
Audi A6 har i alla generationerna en hög säkerhetsnivå och de två senaste har högsta betyget, fem stjärnor, i EuroNCAP:s krocktest.
Audi A6 finns i 10 generationer. A6 (4A) aktiv mellan 1995 - 1997 innehållande 36 modeller med 2 485 registrerade bilar, A6 (4B) aktiv mellan 1997 - 2005 innehållande 102 modeller med 7 359 registrerade bilar, A6 (4F) aktiv mellan 2005 - 2011 innehållande 80 modeller med 12 745 registrerade bilar, A6 (4G) aktiv mellan 2011 - 2018 innehållande 85 modeller med 15 846 registrerade bilar, A6 Allroad (4B) aktiv mellan 2001 - 2005 innehållande fem modeller med 698 registrerade bilar, A6 Allroad (4F) aktiv mellan 2004 - 2011 innehållande 13 modeller med 1 275 registrerade bilar, A6 (4H) aktiv mellan 2018 - 2024 innehållande 23 modeller med 6 860 registrerade bilar, A6 Allroad (4H) aktiv mellan 2018 - 2025 innehållande sex modeller med 1 549 registrerade bilar, A6 (4H Facelift 2023) aktiv mellan 2023 - 2025 innehållande tre modeller med 2 132 registrerade bilar och A6 (C9) aktiv mellan 2025 - 2026 innehållande tre modeller med 1 316 registrerade bilar. Det finns totalt 52 265 Audi A6 i Sverige varav 16 879 bensin, 29 110 diesel, 3 819 el/bensin och 2 457 el/diesel.
Populäraste färgerna är svart, grå och vit. Populäraste motoralternativen är Audi A6 2.0 TDI Avant (177hk) med 3 298 bilar, Audi A6 2.0 TFSI (170hk) med 2 347 bilar och Audi A6 2.0 TDI Avant (190hk) med 1 718 bilar. Minst vanliga motoralternativen är Audi A6 2.0 TFSI Sedan (211hk), Audi A6 2.7 TDI (163hk) och Audi A6 2.0 TDI (136hk). Populära utrustningspaket på Audi A6 är Proline från 754 900 kr, S line från 664 600 kr, Proline Edition från 674 900 kr, Selection Edition från 685 000 kr och S line Edition från 699 000 kr.
| Karosstyper | Sedan (9 750 bilar), Kombi (40 511 bilar), Crossover (1 973 bilar) och Kombisedan (31 bilar). |
|---|---|
| Drivmedel | Bensin, Diesel, El/Bensin och El/Diesel. |
| Hästkrafter | 90 hk - 367 hk. |
| Koldioxidutsläpp (C02) | 0 mg/km - 3310 mg/km. |
| Bredd | 1,7 m - 2,0 m. |
| Längd | 2,9 m - 6,0 m. |
| Höjd | 1,4 m - 1,9 m. |
| Vikt | 1175 kg - 2368 kg. |
| Drivlinor | AWD (26 406 bilar) och 2WD (25 859 bilar). |
| Till salu | Det finns ca 840 begagnade Audi A6 till salu på Bilweb med pris från 130 000 kr till 898 900 kr. |
Audi A6 2.0 TDI Avant
130 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 22 641
- År:
- 2017
- Drivmedel:
Audi A6 Avant 3.0 S-Line TDI V6 quattro Psens..
199 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 19 800
- År:
- 2016
- Drivmedel:
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Audi A6 AVANT PHEV2.0 Drag PROLINE edition
469 000 kr
- Mil:
- 6 000
- År:
- 2023
- Drivmedel:
- /
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Audi A6 Avant 55 TFSI e quattro
350 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 12 731
- År:
- 2021
Audi A6 Sedan 50 TFSI e Quattro Cockpit CarPl..
319 700 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 11 390
- År:
- 2023
Audi A6 Sedan 55 TFSI e Q S-Line Cockpit 360°..
389 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 7 500
- År:
- 2020
- Drivmedel:
- /
Audi A6 Avant e-tron quattro S line Selection..
799 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 1 415
- År:
- 2025
- Drivmedel:
Audi A6 Avant 45 TFSI quattro S Tronic Prolin..
299 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 8 429
- År:
- 2019
- Drivmedel:
Audi A6 Allroad 3.0 TDI V6
300 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 16 000
- År:
- 2020
- Drivmedel:
Audi A6 AVANT 40 TDI | S Tronic | S-Line | Ma..
284 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 11 307
- År:
- 2019
- Drivmedel:
Audi A6 2.0 TDI S-Line Bluetooth P-Sensorer
239 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 6 551
- År:
- 2017
- Drivmedel:
Audi A6 2.0 TDI Quattro Ambition Drag D-Värm..
194 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 14 731
- År:
- 2018
- Drivmedel:
Audi A6 55 TFSI Quattro Cockpit Kamera Drag N..
374 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 9 858
- År:
- 2021
- Drivmedel:
- /
Audi A6 50 TFSI e Quattro Kamera Cockpit Drag
Riddermark Bil - Sundsvall- Mil:
- 10 997
- År:
- 2023
- Drivmedel:
- /
Audi A6 Avant 55 TFSI e quattro S-Line Panora..
479 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 7 055
- År:
- 2024
Audi A6 TFSI quattro 2.0 TFSI quattro MHEV S..
288 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 8 333
- År:
- 2020
- Drivmedel:
Audi A6 Avant E-hybrid Q S-line Edtion One Ny..
679 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 0
- År:
- 2026
Audi A6 Sedan 55 TFSI e quattro
400 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 6 289
- År:
- 2023
Audi A6 55 Tfsi e Quattro Drag S-line
349 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 11 800
- År:
- 2021
Audi A6 SEDAN 2.0 TDI QUATTRO 140190
229 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 12 500
- År:
- 2018
- Drivmedel:
Audi A6 Allroad 3.0 TDI Quattro Kamera Värmar..
214 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 16 578
- År:
- 2018
- Drivmedel:
Audi A6 Avant 40 TDI 2.0 TDI S Tronic Drag Ka..
239 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 18 338
- År:
- 2019
- Drivmedel:
Audi A6 40 TDI Quattro Proline Sport D-Värm D..
279 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 10 424
- År:
- 2019
- Drivmedel:
Audi A6 2.0 TDI Quattro Full S-Line D-Värm Dr..
148 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 23 018
- År:
- 2018
- Drivmedel:
Audi A6 Avant 55 TFSI E QUATTRO S LINE S TR
379 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 11 500
- År:
- 2021
- Drivmedel:
- /
Audi A6 55 TFSI e Q S-Line Cockpit 360° HD-Ma..
374 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 11 112
- År:
- 2021
- Drivmedel:
- /
Audi A6 Avant 40 TDI quattro S-line | Drag, B..
579 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 1 140
- År:
- 2025
- Drivmedel:
Audi A6 2.0 TDI Quattro Full S-Line D-Värmare..
189 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 19 119
- År:
- 2018
- Drivmedel:
Audi A6 2.0 TDI Avant
Kvdbil Ödeshög130 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 Avant 3.0 S-Line TDI V6 quattro Psens..
Niemi Bil Luleå - Begagnat199 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 AVANT PHEV2.0 Drag PROLINE edition
Börjessons Karlskrona469 000 kr
469 000 kr
Räkna på försäkringVi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Audi A6 Avant 55 TFSI e quattro
Kvdbil Östersund350 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 Sedan 50 TFSI e Quattro Cockpit CarPl..
Kamux Linköping319 700 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 Sedan 55 TFSI e Q S-Line Cockpit 360°..
Specialbilar i Göteborg389 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 Avant e-tron quattro S line Selection..
Din Bil / Audi Smista - Begagnade bilar799 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 Avant 45 TFSI quattro S Tronic Prolin..
Din Bil / Volkswagen Göteborg299 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 Allroad 3.0 TDI V6
Berners Person & Transportbilar AB300 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 AVANT 40 TDI | S Tronic | S-Line | Ma..
Hedin Automotive Mercedes-Benz Malmö284 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 2.0 TDI S-Line Bluetooth P-Sensorer
Riddermark Bil - Megastore239 800 kr
Beräkna månadskostnadAudi A6 2.0 TDI Quattro Ambition Drag D-Värm..
Handla Bil Uppsala194 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 55 TFSI Quattro Cockpit Kamera Drag N..
Riddermark Bil - Östersund374 900 kr
Beräkna månadskostnadAudi A6 Allroad|Keyless|BOSE|Läder|Luftfjädri..
TrendBil Sverige AB
Audi A6 50 TFSI e Quattro Kamera Cockpit Drag
Riddermark Bil - SundsvallAudi A6 Avant 55 TFSI e quattro S-Line Panora..
Din Bil / Volkswagen Bredden - Begagnade bilar479 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 TFSI quattro 2.0 TFSI quattro MHEV S..
Bruces Bilhall AB288 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 Avant E-hybrid Q S-line Edtion One Ny..
Bilkompani Kalmar679 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 Sedan 55 TFSI e quattro
Kvdbil Kungälv (Ellesbo)400 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 55 Tfsi e Quattro Drag S-line
Berners Person & Transportbilar AB349 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 SEDAN 2.0 TDI QUATTRO 140190
Berners Person & Transportbilar AB229 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 Allroad 3.0 TDI Quattro Kamera Värmar..
Riddermark Bil - Länna214 900 kr
Beräkna månadskostnadAudi A6 Avant 40 TDI 2.0 TDI S Tronic Drag Ka..
Niemi Bil Kiruna - Nya Mazda och begagnat239 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 40 TDI Quattro Proline Sport D-Värm D..
Handla Bil Östersund279 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 2.0 TDI Quattro Full S-Line D-Värm Dr..
Riddermark Bil - Halmstad148 900 kr
Beräkna månadskostnadAudi A6 Avant 55 TFSI E QUATTRO S LINE S TR
Motorcentralen i Umeå AB379 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 55 TFSI e Q S-Line Cockpit 360° HD-Ma..
Riddermark Bil - Järfälla374 800 kr
Beräkna månadskostnadAudi A6 Avant 40 TDI quattro S-line | Drag, B..
Din Bil / Audi Hammarby - Begagnade bilar579 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi A6 2.0 TDI Quattro Full S-Line D-Värmare..
Riddermark Bil - Östersund189 800 kr
Beräkna månadskostnadBilförsäkring för Audi A6
- ICA-bonus på premien på samma sätt som när du handlar mat
- Allrisk/Drulle och trafikolycksfall ingår alltid
- Bra bilförsäkring - 4,4 av 5 i betyg hos Konsumenternas
- Prutat & klart – lägsta pris direkt utan krav på att flytta fler försäkringar
Vanliga frågor för Audi A6
-
Hur mycket kostar en Audi A6?
Baserat på 484 fordonsannonser på Bilweb kostar en begagnad Audi A6 i snitt 308 000 kr. Nypris ligger i snitt på 725 000 kr.
-
Hur många Audi A6 finns det i Sverige?
Enligt aktuella siffror i Transportstyrelsens vägtrafikregister finns det idag ca. 105 000 Audi A6 registrerade för bruk i svensk trafik.
Bilhandlare kopplade till valda objekt (0 st).
Professionella
Anslutna bilhandlare är seriösa och professionella
Testade
Begagnade fordon är testade, varudeklaration, testprotokoll medföljer
Garanti
Konsumentköplagen gäller och utökad garanti erbjuds på flertalet av fordonen
Inga dolda avgifter
Bilen har ingen obetald fordonsskatt, trängselskatt eller felparkeringsavgift
Skuldfri
Bilen är inte pantsatt eller har finansieringsskuld
Audi A6 säljes i
Genomsnittsbetyg för Audi A6
En ny begagnad Audi A6
Jag har precis köpt en nyare begagnad Audi A6 3.0 TDI och är svinnöjd. Har bara kört 100 mil ännu men ändå. Riktigt tyst i kupén och framförallt en väldigt stor och rymlig bil. Hoppas på en ordentlig vinter nu när man investerat i en fyrhjulsdriven bil. Jag hade en Passat tidigare och tycker kvalitén är några nivåer upp. Den är dessutom mycket snyggare. KÖP!