Audi A7

4.7 av 5 1 omdömen Försäkra din Audi A7 ICA Försäkring
Auktion Audi A7 2.0 TFSI Sportback quattro (252hk) - 2018

Audi A7 2.0 TFSI

Sportback quattro (252hk)

2018 11 217 mil Automatisk Bensin

Kvdbil Åkersberga (Runö)

Åkersberga, Igår

245 000 kr

Se månadskostnad
Audi A7 Sportback 3.0 TDI V6 272hk Q S-Line Matrix D-värm Drag - 2016

Audi A7 Sportback 3.0

TDI V6 272hk Q S-Line Matrix D-värm Drag

2016 16 853 mil Automatisk Diesel

Moderna Bil AB

Knivsta, Igår

239 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 Sportback 55 TFSI e quattro S Tronic Euro 6 - 2020

Audi A7 Sportback 55

TFSI e quattro S Tronic Euro 6

2020 7 354 mil Automatisk El/Bensin

Bilkompaniet Gävleborg AB

Gävle, 21 Sep

489 000 kr

Se månadskostnad
Riddermark Bil

Vad är din bil värd?

Riddermark värderar din bil och kan även köpa den, så slipper du allt besvär.

Audi A7 Sportback 45 TFSI Quattro / B&O / S Line / 360°/ Matrix - 2019

Audi A7 Sportback 45

TFSI Quattro B&O S Line 360° Matrix

2019 9 600 mil Automatisk Bensin

Nordic Autos Syd AB

Bjärred, 21 Sep

429 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 3,0 TDI 245hk Quattro S-Line Kamera HUD Drag 2236kr/mån - 2016

Audi A7 3,0 TDI

245hk Quattro S-Line Kamera HUD Drag 2236kr mån

2016 13 900 mil Automatisk Diesel

Fyrbodals Bilcenter AB

Uddevalla, 18 Sep

265 000 kr

Se månadskostnad
Audi A7 Sportback 55 TFSI e quattro S-Line HD Matrix B&O Drag - 2021

Audi A7 Sportback 55

TFSI e quattro S-Line HD Matrix B&O Drag

2021 11 950 mil Automatisk El/Bensin

Bilia Outlet - Kungens Kurva

Kungens Kurva, 17 Sep

479 800 kr

Se månadskostnad
Audi A7 Sportback 55 TFSI 3.0 V6 MHEV quattro S-Tronic S-line - 2019

Audi A7 Sportback 55

TFSI 3.0 V6 MHEV quattro S-Tronic S-line

2019 19 977 mil Automatisk Bensin

GP Bil AB

Halmstad, 16 Sep

319 000 kr

Se månadskostnad
Audi A7 Sportback 3.0 TDI Quattro S-Line Sport Edition - 2016

Audi A7 Sportback 3.0

TDI Quattro S-Line Sport Edition

2016 16 500 mil Automatisk Diesel

MK BILAR AB i Helsingborg

Helsingborg, 11 Sep

239 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 2.0 TFSI 252 hk quattro S-line S&V-hjul/Skinn/Alcantara - 2018

Audi A7 2.0 TFSI

252 hk quattro S-line S&V-hjul Skinn Alcantara

2018 11 871 mil Automatisk Bensin

Niemi Bil Uppsala - Begagnat

Uppsala, 10 Sep

274 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 Sportback 3.0 TDI V6 clean diesel quattro S Tronic - 2011

Audi A7 Sportback 3.0

TDI V6 clean diesel quattro S Tronic

2011 21 750 mil Automatisk Diesel

Tranemo Bil AB

Tranemo, 9 Sep

149 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 3.0 TDI 272HK S-Line Pano B-Kamera Navi Drag Läder 20” - 2016

Audi A7 3.0 TDI

272HK S-Line Pano B-Kamera Navi Drag Läder 20”

2016 16 090 mil Automatisk Diesel

Tullinge Bil AB

Segeltorp, 4 Sep

249 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 Sportback 2.8 FSI V6 quattro S Tronic - 2012

Audi A7 Sportback 2.8

FSI V6 quattro S Tronic

2012 15 000 mil Automatisk Bensin

Björkmans Bil Borlänge

Borlänge, 4 Sep

175 000 kr

Se månadskostnad
Audi A7 3.0 TDI V6 Competition RS-Stolar B&O Taklucka 360° 21" - 2016

Audi A7 3.0 TDI

V6 Competition RS-Stolar B&O Taklucka 360° 21"

2016 18 300 mil Automatisk Diesel

Tullinge Bil AB

Segeltorp, 4 Sep

299 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 Sport 3.0 TDI V6 clean diesel quattro S Tronic - 2012

Audi A7 Sport 3.0

TDI V6 clean diesel quattro S Tronic

2012 27 000 mil Automatisk Diesel

Bruces Bilhall AB

Helsingborg, 3 Sep

129 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 SB 50 TDI S-Line HD-Matrix B&O Bakaxelstyrning 4-zons - 2019

Audi A7 SB 50

TDI S-Line HD-Matrix B&O Bakaxelstyrning 4-zons

2019 11 350 mil Automatisk Diesel

GT Performance Cars AB

Vega, 3 Sep

419 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 Sportback 3.0 TDI V6 quattro TipTronic S line S&V/Drag - 2013

Audi A7 Sportback 3.0

TDI V6 quattro TipTronic S line S&V Drag

2013 21 512 mil Automatisk Diesel

Niemi Bil Uppsala - Begagnat

Uppsala, 3 Sep

189 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 Sportback 3.0 TDI V6 quattro TipTronic Ambition, S E - 2017

Audi A7 Sportback 3.0

TDI V6 quattro TipTronic Ambition, S E

2017 18 363 mil Automatisk Diesel

Favoritbilar AB

Kristianstad, 3 Sep

284 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 Sportback 3.0 TDI V6clean diesel quattro STronic Nyserv - 2011

Audi A7 Sportback 3.0

TDI V6clean diesel quattro STronic Nyserv

2011 22 600 mil Automatisk Diesel

BP Auto AB

Kinna, 3 Sep

129 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 50 sportback TDI quattro (286hk) - 2019

Audi A7 50 sportback

TDI quattro (286hk)

2019 6 800 mil Automatisk Diesel

Åkessons Bil AB - Lidköping

Lidköping, 31 Aug

469 000 kr

Se månadskostnad
Audi A7 Sportback 55 TFSI Q 3.0 V6|S line|360|Värmare|Cockpit - 2019

Audi A7 Sportback 55

TFSI Q 3.0 V6 S line 360 Värmare Cockpit

2019 17 100 mil Automatisk Bensin

TrendBil Sverige AB

Bollebygd, 24 Aug

359 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 Sportback 2.0 TFSI Quattro S Line - 2016

Audi A7 Sportback 2.0

TFSI Quattro S Line

2016 9 800 mil Automatisk Bensin

Bilfirman i Nybro AB

Nybro, 22 Aug

259 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 55 TFSI 340hk / Quattro S-line / Matrix / Värmare - 2019

Audi A7 55 TFSI

340hk Quattro S-line Matrix Värmare

2019 11 203 mil Automatisk Bensin

GP Motor AB

Strängnäs, 18 Aug

399 900 kr

Se månadskostnad
Audi A7 3.0 TDI V6 Q Matrix Massage MMI+ Drag Ventilerad säten - 2017

Audi A7 3.0 TDI

V6 Q Matrix Massage MMI+ Drag Ventilerad säten

2017 11 200 mil Automatisk Diesel

Tenn Bil

Bro, 13 Aug

259 900 kr

Se månadskostnad
Försäkra din Audi A7? ICA Försäkring

Fakta om Audi A7

Audi A7 är en så kallad ”sportback” med dörrar utan stolpar. En slank design som återigen blivit populär under 2000-talet med Mercedes CLS introduktion.

A7 lanserades till årsmodell 2010 och fick en uppdatering under mitten av 2014 som inkluderade bland annat förändringar på exteriör och interiör men också nya LED-lysen och en nattkamera som kan varna för vilt efter vägen. De flesta bensindrivna varianter har en sjustegad automatlåda medan de mer effektstarka varianterna på dieselmotorerna har en åttastegad tiptroniclåda. Den minsta motorn är en bensindriven variant på 2,8 liter och ger en effekt om 204 hästkrafter, tillsammans med dieselmotorn på 3 liter utgör den vanligaste konfigurationen på den svenska marknaden.

En ny Audi A7 med de effektstarkaste motorvalen (och därmed lång utrustningslista) kan med lätthet kosta över 1 000 000 kronor i nypris medan en enklare variant börjar på strax under 600 000 kronor. Det är med andra ord en påkostad bilmodell och värdeminskningen, procentuellt sett, tenderar att bli högre ju dyrare bilen är som ny (bortsett från ett fåtal exotiska bilmodeller). Fallet är inte annorlunda med Audi A7 då värdet kan gå ner med två tredjedelar på en sex-sjuårsperiod och 10-15 000 mil. Ett lättare begagnat exemplar är aptitligt i pris och då bilar i grundutförande delar samma drivlina som billigare modeller från Audi så blir heller inte driftkostnaderna vad avser service och skatt mycket högre.

Audi A7 är en riktigt sportig bekantskap och ligger fint på vägen, mycket tack vare snålt tilltagen vikt och flertalet karossdelar i aluminium. I ett jämförande perspektiv är den körmässigt kanske strået vassare än sina konkurrenter från bland andra Mercedes-Benz (det är dock en aningen subjektiv bedömning) och komforten håller mycket hög klass. Audi har satsat mycket på detaljkvalité i sina dyrare modeller sedan decennier tillbaka och det märks rakt igenom på Audi A7.

Nykomna annonser

Visa 23 annonser →
Audi A7 Sportback 55 TFSI Quattro V6 S-line Matrix/B&O/Skinn - 2019
399 900 kr

Audi A7 Sportback 55

2019 · 13 537 mil · Bensin

Audi A7 Sportback 3.0 TDI V6 S-Line BOSE Taklucka HUD Kamera - 2017
349 800 kr

Audi A7 Sportback 3.0

2017 · 9 568 mil · Diesel

Audi A7 3.0 TDI Q 245hk Aut. Drag V-hjul Bose - 2011
134 900 kr

Audi A7 3.0 TDI

2011 · 20 990 mil · Diesel

Audi A7 Sportback quattro S Tronic S-Line Bose HUD Gps SE UTR - 2018
299 900 kr

Audi A7 Sportback quattro

2018 · 13 233 mil · Bensin

Audi A7 SB 55 TFSI e 367hk Ladd Hybrid S Line Matrix 360° - 2020
499 900 kr

Audi A7 SB 55

2020 · 6 392 mil · El/Bensin

Audi A7 Sportback 55 TFSI e quattro 367hk | S Line | Drag | B&O - 2020
459 600 kr

Audi A7 Sportback 55

2020 · 9 300 mil · El/Bensin

Audi A7 Sportback 3.0 TDI V6 quattro S Line Soundbooster 313hk - 2014
189 700 kr

Audi A7 Sportback 3.0

2014 · 19 143 mil · Diesel

Audi A7 Sportback 3.0 BiTDI Q S-Line (313hk) Taklucka Bose Navi - 2012
199 900 kr

Audi A7 Sportback 3.0

2012 · 19 548 mil · Diesel

Audi A7 Sportback 50 TDI quattro AUT S Line Värmare 360 S&V - 2019
359 900 kr

Audi A7 Sportback 50

2019 · 17 832 mil · Diesel

Audi A7 Sportback 3.0 TDI V6 Sport Edition Kamera/HuD/Halvskinn - 2015
264 900 kr

Audi A7 Sportback 3.0

2015 · 12 348 mil · Diesel

Omdömen om Audi A7

Baserat på 1 omdömen från riktiga ägare och förare.

4.7
av 5,0
1 omdömen
5 ★
0
4 ★
1
3 ★
0
2 ★
0
1 ★
0

Snyggaste modellen från Audi

Kent Jansson
4.7
Årsmodell:
2011
Version:
3.0 TDI
Baseras på:
Att jag äger bilen

Ruskigt bra komfort. Kombikupén gör den till en superb familjebil. Enkel att lasta. Sedan är den grymt snygg med. Hade velat ha ännu fler hästkrafter men försäkringen på denna motorstorlek kändes mer rimlig. Köp!!

A1 (100)
A2 (9)
A3 (446) 3,9
A4 (277) 4,0
A4 Allroad (67)
A5 (392)
A6 (704) 4,4
A6 Allroad (104) 4,6
A6 e-tron (41)
A7 (55) 4,7
A8 (15)
e-tron (64)
e-tron GT (21)
e-tron S (2)
Q2 (96)
Q3 (252) 4,8
Q4 e-tron (206)
Q5 (371)
Q6 e-tron (97)
Q7 (97) 3,8
Q8 (123)
Q8 e-tron (51)
R8 (14)
RS3 (25)
RS4 (9)
RS5 (15)
RS6 (33)
RS7 (13)
RSQ3 (1)
RSQ8 (15)
S1 (1)
S3 (8)
S4 (7)
S5 (15)
S6 (13)
S7 (2)
S8 (6)
SQ2 (1)
SQ5 (8)
SQ7 (14)
SQ8 (14)
TT (21)
TTS (2)
Urquattro (1)

Vanliga frågor om Audi A7

Vad kostar en begagnad Audi A7?
En begagnad Audi A7 kostar i snitt ca 309 315 kr i Sverige, baserat på 54 aktiva annonser på Bilweb per 2026-09-23.
Vad är prisspannet för en Audi A7?
Priset för en Audi A7 ligger mellan 89 000 kr och 499 900 kr, baserat på 54 aktiva annonser på Bilweb per 2026-09-23.
Hur många Audi A7 finns det i Sverige?
Det finns ca 1 772 Audi A7 registrerade i Sverige.
Hur många Audi A7 finns till salu på Bilweb just nu?
Det finns 54 Audi A7 till salu på Bilweb just nu (per 2026-09-23).
Vad är genomsnittlig miltal för en Audi A7?
En Audi A7 har i snitt 14 605 mil på mätaren, baserat på 54 aktiva annonser på Bilweb per 2026-09-23.
Vilka årsmodeller av Audi A7 är vanligast?
De vanligaste årsmodellerna av Audi A7 på Bilweb är 2019, 2016 och 2012, baserat på 54 aktiva annonser per 2026-09-23.
Vilket bränsle är vanligast för Audi A7?
Det vanligaste bränslet för Audi A7 på Bilweb är Diesel (54% av 54 aktiva annonser per 2026-09-23).
Finns Audi A7 med automatlåda?
Ja, Audi A7 finns med automatlåda - 54 av 54 aktiva annonser på Bilweb har automatisk växellåda (per 2026-09-23).

Alla filter