Motorcyklar

BMW R 1300 GS Adventure Maxad för långfärd! - Fri hemleverans - 2025

BMW R 1300 GS Adventure Maxad för

långfärd! - Fri hemleverans

2025 Bensin

Northbike Sweden AB

Sundsvall, 16 Okt

292 900 kr

Se månadskostnad
Yamaha Ténéré 700 Nya Däck | Nyservad - 2019

Yamaha Ténéré 700 Nya Däck

Nyservad

2019 2 647 mil Bensin

Unique Cars & Elitmc Göteborg

Stora Höga, 16 Okt

79 900 kr

Se månadskostnad
Harley-Davidson Fat Bob FXFBS 114" Vance & Hines Long Shots - 2019

Harley-Davidson Fat Bob FXFBS 114"

Vance & Hines Long Shots

2019 570 mil Bensin

Bikeman Harley-Davidson Helsingborg

Mörarp, 16 Okt

209 800 kr

Se månadskostnad
Riddermark Bil

Vad är din bil värd?

Riddermark värderar din bil och kan även köpa den, så slipper du allt besvär.

Kawasaki Vulcan S - 2024

Kawasaki Vulcan S

2024 150 mil Bensin

Bikeman Harley-Davidson Helsingborg

Mörarp, 16 Okt

76 800 kr

Se månadskostnad
Stark Varg EX 80HK *hemleverans* - 2026

Stark Varg EX 80HK

*hemleverans*

2026 El

Northbike i Umeå AB

Umeå, 16 Okt

159 900 kr

Se månadskostnad
BMW F 800 GS Demo Snabb Hemleverans* - 2026

BMW F 800 GS Demo Snabb

Hemleverans*

2026 30 mil Bensin

Northbike i Umeå AB

Umeå, 16 Okt

149 900 kr

Se månadskostnad
Kawasaki Ninja 1000SX *74MIL* * Hemleverans* - 2023

Kawasaki Ninja 1000SX *74MIL*

* Hemleverans*

2023 74 mil Bensin

Northbike i Umeå AB

Umeå, 16 Okt

139 900 kr

Se månadskostnad
Stark Varg EX 80HK *SM KITTAD ENDAST 10H* * Hemleverans* - 2026

Stark Varg EX 80HK

*SM KITTAD ENDAST 10H* * Hemleverans*

2026 28 mil El

Northbike i Umeå AB

Umeå, 16 Okt

169 900 kr

Se månadskostnad
Yamaha MT 09 *Quickshifter, R&G - 2021

Yamaha MT 09 *Quickshifter,

R&G

2021 630 mil Bensin

Autolane AB

Kungälv, 16 Okt

89 900 kr

Se månadskostnad
Harley-Davidson Deuce Nyservad, Nya däck, Vance & Hines - 2003

Harley-Davidson Deuce Nyservad, Nya

däck, Vance & Hines

2003 2 113 mil Bensin

Autolane AB

Kungälv, 16 Okt

109 900 kr

Se månadskostnad
Aprilia Tuono 660 0.66 Euro 5 - 2021

Aprilia Tuono 660 0.66

Euro 5

2021 223 mil Bensin

Bilparken AB

Svedala, 16 Okt

89 990 kr

Se månadskostnad
Harley-Davidson Fat Boy Twin cam 88, Screaming Eeagle Ljuddämpare - 2006

Harley-Davidson Fat Boy Twin cam

88, Screaming Eeagle Ljuddämpare

2006 2 172 mil Bensin

Autolane AB

Kungälv, 15 Okt

99 900 kr

Se månadskostnad
Triumph Street Twin Triumph Street Twin - 2021

Triumph Street Twin

2021 365 mil Bensin

Kullabygdens Bil AB, HÖGANÄS

Höganäs, 15 Okt

89 000 kr

Se månadskostnad
KTM RC 125 0% RÄNTA* HEMLEVERANS* - 2024

KTM RC 125 0% RÄNTA*

HEMLEVERANS*

2024 180 mil Bensin

Northbike i Umeå AB

Umeå, 15 Okt

44 900 kr

Se månadskostnad
Triumph Speed Triple 1200RS * Hemleverans* - 2021

Triumph Speed Triple 1200RS *

Hemleverans*

2021 1 843 mil Bensin

Northbike i Umeå AB

Umeå, 15 Okt

119 900 kr

Se månadskostnad
KTM 390 Duke 0% RÄNTA* HEMLEVERANS* - 2025

KTM 390 Duke 0% RÄNTA*

HEMLEVERANS*

2025 67 mil Bensin

Northbike i Umeå AB

Umeå, 14 Okt

49 900 kr

Se månadskostnad
Stark Varg SM 80HK ALPHA DEMO * Hemleverans* - 2026

Stark Varg SM 80HK

ALPHA DEMO * Hemleverans*

2026 114 mil El

Northbike i Umeå AB

Umeå, 14 Okt

137 900 kr

Se månadskostnad
Triumph Rocket III 3 Storm R - 2024

Triumph Rocket III 3 Storm

R

2024 1 105 mil Bensin

Autolane AB

Kungälv, 14 Okt

229 900 kr

Se månadskostnad
Triumph Tiger 800 XRX *Nyservad, Farthållare, Värmehandtag - 2014

Triumph Tiger 800 XRX

*Nyservad, Farthållare, Värmehandtag

2014 2 873 mil Bensin

Autolane AB

Kungälv, 14 Okt

79 900 kr

Se månadskostnad
Victory Vegas Freedom 1600 - 2008

Victory Vegas Freedom 1600

2008 11 351 mil Manuell Bensin

Bilweb Auctions AB

Hisings Backa, 14 Okt

65 000 kr

Se månadskostnad
Kawasaki Z 800 Sugomi Edition Akrapovic sportavgassystem - 2016

Kawasaki Z 800 Sugomi

Edition Akrapovic sportavgassystem

2016 2 127 mil Bensin

Bilparken AB

Svedala, 13 Okt

79 990 kr

Se månadskostnad
BMW F 450 GS Höstpris - Fri hemleverans - Dekakittad - 2026

BMW F 450 GS Höstpris -

Fri hemleverans - Dekakittad

2026 Bensin

Northbike Sweden AB

Sundsvall, 13 Okt

92 900 kr

Se månadskostnad
Harley-Davidson V-Rod Muscle VRSCF V-Rod Nytt framdäck, Nyservad* - 2016

Harley-Davidson V-Rod Muscle VRSCF V-Rod

Nytt framdäck, Nyservad*

2016 3 373 mil Bensin

Autolane AB

Kungälv, 13 Okt

139 900 kr

Se månadskostnad
Försäkra din motorcykel? ICA Försäkring

Alla märken

Aprilia (3)
Big Dog (1)
BMW (119)
BSA (14)
Can-Am (30)
CFMOTO (75)
Ducati (19)
Honda (4)
Husqvarna (25)
Indian (1)
Kawasaki (128)
KTM (109)
Piaggio (2)
Quadro (2)
Renault (1)
Stark (21)
Suzuki (22)
Talaria (3)
Triumph (108)
Viarelli (1)
Victory (3)
Voge (15)
Yamaha (55)

Motorcykel efter bränsle och kaross

Bränsle

Kaross

Här kan du köpa motorcyklar

Umeå (228)
Sundsvall (207)
Kungälv (99)
Mörarp (92)
Handen (71)
Laxå (27)
Järbo (17)
Halmstad (8)
Svedala (8)
Växjö (5)
Hörby (4)
Skövde (4)

Om motorcyklar

En motorcykel är i grunden ett motorfordon, oftast tvåhjuligt fordon som registreras för vägtrafik och körs med sadel och styre. Begreppet omfattar även varianter med tre eller fyra hjul som i regel klassas som motorcykel enligt EU:s L-kategorier. I Sverige används motorcyklar både som pendlarfordon, fritidsfordon och långfärdsmaskiner, och marknaden spänner från prisvärda nybörjarhojar till avancerade prestandamodeller och eldrivna specialister. Motorcykelkulturen är mångfacetterad: vissa prioriterar körglädje och kurvtagning, andra komfort, terrängegenskaper eller klassisk stil. Gemensamt är att val av modell starkt påverkas av körkortsklass, fysisk passform, körprofil, driftkostnader samt tillgång till service och utrustning.

Vilka typer av motorcyklar finns?

Standardcyklar är mångsidiga modeller med upprätt körställning, begränsad eller ingen kåpa och bred användbarhet i vardagen. De är ofta lättkörda, prispressade i drift och populära som första ”riktiga” motorcykel, men finns också i mycket kraftfulla versioner. Sportmotorcyklar fokuserar på prestanda, med låg, framåtlutad ergonomi, helkåpa och chassi anpassat för bana och snabb landsväg. De erbjuder precision och effekt, men kompromissar i regel med komfort och bagagekapacitet. Cruisers är lågbyggda hojar med framflyttade fotpinnar, stora tvillingmotorer och avslappnad körställning, avsedda för lugnare tempo och stilenlig långfärd.

Motocross- och enduromotorcyklar är lätta, högbenta offroadmaskiner med lång fjädringsväg. Crossar är tävlingsfokuserade och i regel inte gatregistrerade, medan enduro och vissa dual-sport-modeller kan vara registrerade och fungerar på både väg och stig. Adventure- eller äventyrsmotorcyklar kombinerar touringkomfort med viss terrängkapacitet, ofta med hög markfrigång, skydd och möjlighet till stora packväskor; de passar långresor, varierade underlag och nordiskt klimat. Touringmotorcyklar prioriterar komfort, vind- och väderskydd, stabilitet och lastförmåga över långa distanser, ofta med avancerad elektronik, stora bränsletankar och generös passagerarkomfort.

Vilka MC-märken är vanligast på marknaden?

Japanska tillverkare som Honda, Yamaha, Kawasaki och Suzuki dominerar i volym och bredd, med starkt rykte för tillförlitlighet, täta servicenät och modeller i nästan alla segment. Europeiska märken som BMW, Ducati och Triumph erbjuder allt från touring- och adventuremaskiner till exklusiva roadsters och sporthojar, ofta med avancerad elektronik och tydliga varumärkesidentiteter. Italienska Moto Guzzi och Moto Morini riktar sig till förare som värdesätter karaktär och design, medan Aprilia kombinerar tävlingsarv med innovativ teknik i både sportiga och urbana modeller. Österrikiska KTM, tillsammans med Husqvarna, är ledande inom offroad och har på senare år etablerat sig starkt även på gata med livliga en- och tvåcylindriga modeller.

Amerikanska Harley-Davidson och Indian förvaltar cruiser- och touringtraditionen med stora V-twins och omfattande tillbehörsprogram. Brittiska Royal Enfield har vuxit snabbt i Europa med enkla, prisvärda motorcyklar med retroestetik, lämpliga för A2-marknaden. På scootermarknaden är Vespa och moderbolaget Piaggio tongivande, medan Kymco erbjuder både prisvärda scootrar och allt mer kompetenta maxi-modeller.

Hur påverkar körkortsklass och fordonstyp ditt val av MC?

I Sverige styr körkortsklassen vilken motorcykel du får köra. A1, den lättaste behörigheten, gäller från 16 års ålder och omfattar lätt motorcykel upp till 125 kubikcentimeter, högst 11 kW (cirka 15 hk) och ett effekt/vikt-förhållande på högst 0,1 kW/kg. A2, som normalt kan tas från 18 år, gäller för motorcyklar upp till 35 kW (cirka 48 hk) och med högst 0,2 kW/kg; den får inte vara nedstrypning från en modell som i original lämnar mer än 70 kW. Full A-behörighet ger rätt att köra motorcykel utan effektbegränsning och kan tas direkt från 24 års ålder, eller från 20 för den som haft A2 i minst två år. Dessa ramar avgör i praktiken vilka modeller som är aktuella; många tillverkare erbjuder fabriksstrypning till 35 kW för A2, medan A1 begränsar urvalet till 125-kubiksklassen.

Begreppen lätt och tung motorcykel används parallellt med körkortsklasserna. Lätt motorcykel motsvarar A1-specifikationen (max 125 cc/11 kW). Allt över detta betraktas som tung motorcykel, oavsett om den körs på A2 med 35 kW-begränsning eller på full A. Fordonstypen påverkar också behörigheten: tvåhjuliga motorcyklar följer i regel A1/A2/A enligt ovan, medan tre- och fyrhjuliga motorcyklar kan omfattas av avvikande regler där vissa varianter får köras med B-körkort och andra kräver A, beroende på effekt, vikt och specifik klassning. Den som överväger trike eller fyrhjulig motorcykel bör därför kontrollera fordonets registreringsuppgifter och Transportstyrelsens aktuella föreskrifter, eftersom licenskraven kan skilja mellan till synes likartade modeller.

Vilken motorvolym och effekt passar olika behov och erfarenhetsnivåer för MC?

I spannet 125–300 cc hittar man främst A1-klassade 125:or och lättkörda mellankubikare. De passar nybörjare, pendlare i stadsmiljö och förare som prioriterar låg vikt, enkel hantering och låga ägandekostnader. Trots modest effekt kan moderna 125:or hålla landsvägsfart, men marginalerna för omkörningar och motorväg är begränsade. Klassen 500–700 cc utgör ett brett mellanskikt med parallelltwin- och radfyror i lugnare trim. Här finns många A2-anpassade modeller samt obegränsade varianter med runt 50–75 kW till full A. De erbjuder bättre motorvägskomfort, tryggare omkörningar och lastkapacitet utan att bli onödigt tunga eller dyra i drift.

Segmentet 800–1000 cc tilltalar långfärds- och sportinriktade förare som vill ha kraftresurser för två personer, packning och högt landsvägstempo. Motorerna ger starkt mellanregister och chassin är ofta mer avancerade, med justerbar fjädring och omfattande elektronik. Över 1000 cc återfinns fullstora touring-, adventure- och superbikes med mycket höga prestanda, stora bränsletankar och förstklassigt broms- och säkerhetssystem; här krävs rutin, självdisciplin och en tydlig bild av hur och var hojen ska användas. Elmotorcyklar bryter delvis mot kubiktänket och bedöms i stället efter effekt, vridmoment och batterikapacitet; de kan vara utmärkta för pendling och kortare turer, men långresor kräver planering av laddstopp.

Alla filter