Toyota Auris
Toyota Auris kom till Europa 2007. Bilmodellen konkurrerar i Golf-klassen och är uppföljare till klassikern Toyota Corolla. Auris är uppföljaren till Toyota Corolla (1966-2006, i Europa), modellnamnet Corolla lever kvar i vissa världsdelar. Den första generationen av Toyota Auris tillverkades fram till 2013. Bilen finns som tre- eller femdörrars halvkombi. Motorutbudet sträcker sig mellan 89 och 175 hk (bensin och diesel).
Namnet Auris kommer från det latinska namnet för guld, aurum. Den andra generationen börjar säljas under 2013 i Europa. Modellen finns i Sverige med bensin- och dieselmotorer på mellan 90 och 136 hk. En bensin-hybridversion har tillkommit i modellprogrammet (136 hk).
Toyota Auris är en bränslesnål kompakt bil som med sin driftsäkerhet gör sig bra som begagnat val. Auris har en hög utrustningsnivå redan som standard och tillvalslistan är lång. De få problem som finns innefattar startmotorn och bromsarna. Gör felsökning innan begagnat köp.
Toyota Auris 5-dörrar 1.6 Dual VVT-i Euro 4
69 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 16 362
- År:
- 2008
- Drivmedel:
Toyota Auris Hybrid e-CVT Intense Edition B-k..
149 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 12 593
- År:
- 2017
- Drivmedel:
- /
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Toyota Auris Hybrid e-CVT, 136hp, 2013 Execut..
109 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 19 800
- År:
- 2013
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Toyota Auris Hybrid e-AUT Touch & Go Edition..
159 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 12 652
- År:
- 2018
- Drivmedel:
- /
Toyota Auris 1.8 HSD 5dr
128 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 16 724
- År:
- 2018
Toyota Auris Hybrid Active Backkamera, Dragkr..
189 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 9 550
- År:
- 2018
Toyota Auris 1.2T 5-D Intense Edition Drag V-..
169 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 8 300
- År:
- 2018
- Drivmedel:
Toyota Auris Hybrid Touch & Go Edition Kamera..
159 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 13 352
- År:
- 2018
Toyota Auris Touring Sports 116 Turbo
134 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 14 666
- År:
- 2018
- Drivmedel:
Toyota Auris 1.6 Edition Feel M-Värme Kamera..
113 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 13 672
- År:
- 2015
- Drivmedel:
Toyota Auris Hybrid e-CVT Kamera 1 ägare Mvär..
169 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 9 633
- År:
- 2015
Toyota Auris Hybrid e-CVT HSD Comfort Euro 5..
109 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 12 600
- År:
- 2011
- Drivmedel:
- /
Toyota Auris 1,8 HSD TS EXECUTIVE VINTERHJUL
164 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 14 019
- År:
- 2016
- Drivmedel:
- /
Toyota Auris 1,8 Hybrid 5D Active Plus Vhjul..
159 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 12 449
- År:
- 2016
- Drivmedel:
- /
Toyota Auris Touring Sports Hybrid 1.8 M-Värm..
139 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 14 100
- År:
- 2015
- Drivmedel:
Toyota Auris Sports Hybrid e-CVT Kamera 0.39l..
134 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 14 394
- År:
- 2015
- Drivmedel:
- /
Toyota Auris TS Hybrid e-CVT Touch & Go Editi..
149 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 15 096
- År:
- 2018
Toyota Auris 1,2 Turbo Active 5D Kamera Motor..
149 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 6 259
- År:
- 2016
- Drivmedel:
Toyota Auris Touring 1.6 Executive Drag Navi..
144 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 11 159
- År:
- 2015
- Drivmedel:
Toyota Auris 1.2 Turbo Multidrive S Intense E..
149 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 15 004
- År:
- 2017
- Drivmedel:
Toyota Auris 2.0 D-4D DPF TOURING SPORTS MAN..
69 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 22 870
- År:
- 2014
- Drivmedel:
Toyota Auris Hybrid Intense Edition S V-hjul..
164 500 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 11 180
- År:
- 2017
- Drivmedel:
Toyota Auris Hybrid Intense Edition B-kamera
179 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 9 364
- År:
- 2018
- Drivmedel:
- /
Toyota Auris 1.2 Active Kamera Bluetooth Fart..
134 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 15 083
- År:
- 2019
- Drivmedel:
Toyota Auris 1.2 Turbo Active Plus Kamera LED..
114 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 12 237
- År:
- 2016
- Drivmedel:
Toyota Auris 5-D 1.6 VALVEMATIC MANUELL PLUS..
69 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 16 715
- År:
- 2012
- Drivmedel:
Toyota Auris 1,8 Hybrid 5D Executive
189 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 8 481
- År:
- 2017
- Drivmedel:
- /
Toyota Auris Hybrid Active Plus M K Värmare K..
147 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 14 915
- År:
- 2016
- Drivmedel:
- /
Toyota Auris Hybrid Active Plus Kamera Farthå..
164 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 7 316
- År:
- 2016
- Drivmedel:
- /
Toyota Auris Hybrid Executive 1.8 S&V-Hjul P-..
124 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 19 500
- År:
- 2015
- Drivmedel:
- /
Toyota Auris 5-dörrar 1.6 Dual VVT-i Euro 4
Niemi Bil Luleå - Nya Mazda och begagnat69 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris Hybrid e-CVT Intense Edition B-k..
Kümmerling Bil AB149 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris Hybrid e-CVT, 136hp, 2013 Execut..
Kamux Växjö109 800 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Toyota Auris Hybrid e-AUT Touch & Go Edition..
Svenska Bil & Däck AB159 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris 1.8 HSD 5dr
Kvdbil Åkersberga (Runö)128 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris Hybrid Active Backkamera, Dragkr..
Autohero Onlinebutik189 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris 1.2T 5-D Intense Edition Drag V-..
Lindströms Bil AB Jönköping169 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris Hybrid Touch & Go Edition Kamera..
Riddermark Bil - Göteborg159 800 kr
Beräkna månadskostnadToyota Auris Touring Sports 116 Turbo
Din Bil / Volkswagen Landskrona134 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris 1.6 Edition Feel M-Värme Kamera..
BilEnkelt113 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris Hybrid e-CVT Kamera 1 ägare Mvär..
Niemi Bil Umeå - Begagnat169 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris Hybrid e-CVT HSD Comfort Euro 5..
Södertälje City Bilcenter AB109 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris 1,8 HSD TS EXECUTIVE VINTERHJUL
Lindströms Bil AB Alingsås164 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris 1,8 Hybrid 5D Active Plus Vhjul..
Lindströms Bil AB Falköping159 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris Touring Sports Hybrid 1.8 M-Värm..
Aftén Bil KIA Begagnat Upplands Väsby139 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris Sports Hybrid e-CVT Kamera 0.39l..
Riddermark Bil - Halmstad134 900 kr
Beräkna månadskostnadToyota Auris TS Hybrid e-CVT Touch & Go Editi..
Bilia Outlet - Jägersro149 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris 1,2 Turbo Active 5D Kamera Motor..
RA Motor AB - Uppsala149 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris Touring 1.6 Executive Drag Navi..
Riddermark Bil - Uppsala144 800 kr
Beräkna månadskostnadToyota Auris 1.2 Turbo Multidrive S Intense E..
Niemi Bil Uppsala - Begagnat149 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris 2.0 D-4D DPF TOURING SPORTS MAN..
Toyota Umeå, Bilinorr69 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris Hybrid Intense Edition S V-hjul..
Bilförmedlingen Stockholm164 500 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris Hybrid Intense Edition B-kamera
Moberg Bil Hisingen179 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris 1.2 Active Kamera Bluetooth Fart..
Riddermark Bil - Megastore134 800 kr
Beräkna månadskostnadToyota Auris 1.2 Turbo Active Plus Kamera LED..
Riddermark Bil - Megastore114 800 kr
Beräkna månadskostnadToyota Auris 5-D 1.6 VALVEMATIC MANUELL PLUS..
Lindströms Bil AB Alingsås69 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris 1,8 Hybrid 5D Executive
Bilia Malmö - Toyota189 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringToyota Auris Hybrid Active Plus M K Värmare K..
Riddermark Bil - Örebro147 900 kr
Beräkna månadskostnadToyota Auris Hybrid Active Plus Kamera Farthå..
Riddermark Bil - Megastore164 800 kr
Beräkna månadskostnadToyota Auris Hybrid Executive 1.8 S&V-Hjul P-..
Lindströms Bil AB Borås124 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringBilförsäkring för Toyota Auris
- ICA-bonus på premien på samma sätt som när du handlar mat
- Allrisk/Drulle och trafikolycksfall ingår alltid
- Bra bilförsäkring - 4,4 av 5 i betyg hos Konsumenternas
- Prutat & klart – lägsta pris direkt utan krav på att flytta fler försäkringar
Vanliga frågor för Toyota Auris
-
Hur mycket kostar en Toyota Auris?
Baserat på 80 fordonsannonser på Bilweb kostar en begagnad Toyota Auris i snitt 155 000 kr.
-
Hur många Toyota Auris finns det i Sverige?
Enligt aktuella siffror i Transportstyrelsens vägtrafikregister finns det idag ca. 104 000 Toyota Auris registrerade för bruk i svensk trafik.
Bilhandlare kopplade till valda objekt (0 st).
Professionella
Anslutna bilhandlare är seriösa och professionella
Testade
Begagnade fordon är testade, varudeklaration, testprotokoll medföljer
Garanti
Konsumentköplagen gäller och utökad garanti erbjuds på flertalet av fordonen
Inga dolda avgifter
Bilen har ingen obetald fordonsskatt, trängselskatt eller felparkeringsavgift
Skuldfri
Bilen är inte pantsatt eller har finansieringsskuld