– Executive Premiere Edition-2024, SUV
Märke
ToyotaModell
Toyota C-HRVariant
Hybrid i-AWD (197hk)
LCI
C-HR Generation 2
Årsmodell
2024Växellåda
AutomatiskDrivmedel
El/Bensin
Motortyp
ElhybridMätarställning
4 588 mil
Antal ägare
2
Färg
Gul
Första datum i trafik
2024-01-25
Tillverkningsmånad
202310
Kaross
SUV
Effekt
197 hk
Reg.nr
JWF53A
Toyota C-HR Hybrid AWD-i Executive Premiere Edition är den ultimata kombinationen av avantgardistisk design, avancerad teknik och kompromisslös körglädje. Som toppversion i C-HR-programmet erbjuder denna modell en exklusiv körupplevelse för dig som vill sticka ut från mängden och njuta av maximal komfort.
Design som väcker uppmärksamhet
* Kaxig signatur: Unik tvåfärgslackering (Bi-tone+) där det svarta taket sträcker sig hela vägen bak över bilen.
* Futuristiska detaljer: Eleganta, infällda dörrhandtag som ligger helt i linje med karossen och skapar ett strömlinjeformat utseende.
* Exklusiva hjul: Stora, slående 20-tums lättmetallfälgar som förstärker bilens sportiga och robusta SUV-profil.
Premiumkomfort och teknik på insidan
* Panoramatak: Ett stort, fast glastak som fyller kupén med naturligt ljus utan att stjäla takhöjd.
* Skräddarsytt ljud: JBL Premium Audio-system med 9 högtalare som levererar ett kristallklart, konsertliknande ljud.
* Digital lyx: Fullt digital förarmiljö med en 12,3-tums pekskärm, sömlös smartphone-integration och ett avancerat Head-up Display (HUD) som projicerar körinfo direkt på vindrutan.
* Exklusiva material: Säten i perforerat läder med kontrastsömmar, ambientbelysning i 64 färger och elektriskt justerbar förarstol med minnesfunktion.
Intelligent prestanda med AWD-i
* Smidig hybriddrift: Toyotas femte generationens hybridsystem ger omedelbar respons, låg bränsleförbrukning och minimala utsläpp – helt utan behov av laddsladd.
* Smart fyrhjulsdrift (AWD-i): En extra elmotor på bakaxeln aktiveras automatiskt vid start, acceleration eller halt underlag. Det ger dig maximalt grepp och trygghet på svenska vintervägar.
* Högsta säkerhet: Utrustad med det omfattande säkerhetspaketet Toyota T-Mate, inklusive proaktiv körassistent, dödavinkelvarnare och automatisk nödbroms.
Toyota C-HR Executive Premiere Edition är inte bara en bil – det är ett designuttryck laddat med premiumfunktioner, redo för alla väder och äventyr.
Motoreffekt 1
197 hk (145 kW)
Cylindervolym
1987 cm³
Fyrhjulsdrift
Ja (i-AWD)
El/Hybrid
ELHYBRID
Växellåda (VTR)
V
Maxhastighet
170 km/h
Euroklass
6
CO₂ (WLTP blandad)
115 g/km
Förbrukning (WLTP blandad)
510
Utsläppsklass
ELHYBRID
Längd
4362 mm
Bredd
1832 mm
Höjd
1558 mm
Tjänstevikt
1 639 kg
Totalvikt
2 015 kg
Körklart skick
1 610 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2023-11-20
Besiktning giltig t.o.m.
2027-01-31
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
JTPACABAX0R001873
Däckdimension fram
225/50R19
Däckdimension bak
225/50R19
Fälgdimension fram
19X7J ET35 C1 B
Fälgdimension bak
19X7J ET35 C1 B
Axelavstånd
2640 mm
Max släpvagnsvikt
725 kg
Max släpvikt B
1 485 kg
Få Carfax-rapporten för Toyota C-HR kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Toyota C-HR – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Toyota C-HR - snabbt, enkelt och från flera långivare.
I slutet av 1980-talet tog den svenska Toyotaimportören in en Celica cabriolet från Tyskland. De som fick chansen att prova bilen gillade den skarpt, men trots det skulle någon cabrioletversion av Celica aldrig säljas av Toyotahandlarna i Sverige. Det gör den Toyota Celica cabriolet som nu ska gå under klubban på Bilweb Auctions till en extremt ovanlig bil i vårt land.
Toyota Corolla firar 60 år som världens mest sålda bil. Sedan lanseringen har över 57 miljoner exemplar av bilmodellen sålts världen över. För att uppmärksamma jubileet lanserar Toyota nu specialutgåvan Corolla 60th Anniversary som går att beställa från och med 1 oktober 2026.
Efterfrågan på bildelning ökar i Sverige skriver Kinto Mobility i ett pressmeddelande. Inför semestern är trycket större än någonsin hos bildelningsföretaget Kinto, som ägs av Toyota
Toyota behåller förstaplatsen i AutoIndex 2026 som det bilmärke som har Sveriges mest nöjda bilägare. Tidningen Vi Bilägare och AutoIndex från danska Loyalty Group mäter hur nöjda kunder är med sitt bilinnehav. Totalt har 11 562 svenska bilägare satt betyg på sitt bilägande, vilket omfattar allt från service, produktkvalitet och totalägande.
Välj ett alternativ