BYD Seal 6 COMFORT PHEV

PL från 4511-2025, Kombi

BYD Seal 6 bild 1
1/13 bilder
BYD Seal 6 bild 2
BYD Seal 6 bild 3
BYD Seal 6 bild 4
BYD Seal 6 bild 5
BYD Seal 6 bild 6
BYD Seal 6 bild 7
BYD Seal 6 bild 8
BYD Seal 6 bild 9
BYD Seal 6 bild 10
BYD Seal 6 bild 11
BYD Seal 6 bild 12
BYD Seal 6 bild 13

439 900:-

452 800:-

Beräkna månadskostnad
Ring oss

Märke

BYD

Modell

BYD Seal 6

Årsmodell

2025

Växellåda

Automatisk

Drivmedel

El/Bensin

Motortyp

Laddhybrid

Mätarställning

–

Färg

Svart

Tillverkningsmånad

202509

Kaross

Kombi

Effekt

98 hk

Reg.nr

WCN51D


BYD SEAL 6 DM-i Touring Comfort PHEV 2025 i stilren Obsidian Black – en helt ny, rymlig och modern laddhybrid för dig som vill köra på el till vardags men ha full räckvidd och flexibilitet på långresan.

Effektiv plug-in hybrid med 212 hk, automatlåda och framhjulsdrift ger en trygg och smidig körupplevelse. Batteriet på 19 kWh räcker fint för dagliga ärenden på el, medan bensinmotorn och 65-liters tanken tar över när du ska långt. Låg förbrukning och låga CO2-utsläpp gör den både förmånlig och skonsam mot miljön.

SEAL 6 erbjuder riktigt bra utrymme: 5 sittplatser, generöst tilltagen kupé och ett rymligt bagage på 500 liter – perfekt för familj, barnvagn, hund eller sport- och fritidsprylar. Komfortnivån är hög med modern interiör, smarta förarassistanssystem och riklig standardutrustning, allt i en elegant och aerodynamisk kaross på 4,84 meter.

Vi hjälper dig med inbyte, finansiering och företagsleasing.

Billån: Räntekampanj 0,95 %
2051 kr/mån inkl moms

* Månadskostnaden är ett exempel och baseras på Räntekampanj 0,95 % med 36 månaders löptid, 30.00% (131,970 kr) kontantinsats, 55.00% restskuld samt 0.95% rörlig ränta. Uppläggnings- och aviavgift tillkommer. Missa inte att man har möjlighet att göra avdrag på räntan under rätt förutsättningar.

Finansiell leasing: Finansiell leasing
4062 kr/mån exkl moms
36 månader, 1,500 mil

*Uppläggnings- och administrationsavgift tillkommer med 595 kr resp. 55 kr. Leasing gäller för näringsidkare och kan inte kombineras med andra avtal eller erbjudanden. Notera: förändringar i den underliggande räntan kan komma att påverka månadskostnaden.


Motoreffekt 1

72 kW

Cylindervolym

1498 cm³

El/Hybrid

LADDHYBRID

Maxhastighet

180 km/h

Euroklass

6

Miljöklass

HYBRID

Supermiljöbil

Ja

Utsläppsklass

LADDHYBRID


Längd

4840 mm

Bredd

1875 mm

Höjd

1505 mm

Tjänstevikt

1 905 kg

Totalvikt

2 240 kg

Körklart skick

1 880 kg

Antal passagerare

4

Antal säten

5


Försäkringsform

FLYT


Chassinummer (VIN)

LC0C74C4XT4008740

Däckdimension fram

225/50R18 95 V

Däckdimension bak

225/50R18 95 V

Fälgdimension fram

18*7J/ET45

Fälgdimension bak

18*7J/ET45

Axelavstånd

2790 mm

Max släpvikt B

1 260 kg


  • 360-graders kamera
  • Adaptiv farthållare
  • Android Auto
  • Apple CarPlay
  • Framhjulsdrift
  • Regnsensor
  • Uppvärmda framsäten

Kostnadsfritt via Bilweb Carfax

Hela bilens historik

Få Carfax-rapporten för BYD Seal 6 kostnadsfritt.

Skador
Ägare
Besiktning
Mätarställning
Beställ gratis
Pris på 1 minut ICA Försäkring

Bilförsäkring med bonus för ICA-kunder

Räkna ut priset för din BYD Seal 6 – teckna online på några minuter.

Allrisk
Stammisbonus
Trafikolycksfall
Snabb skadeservice
Se ditt pris
Kostnadsfri jämförelse

Låna till bilen med det bästa lånevillkoren

Jämför billån upp till 800 000 kr för din BYD Seal 6 - snabbt, enkelt och från flera långivare.

Upp till 800 000 kr
40+ långivare
Snabbt svar
Helt kostnadsfritt
Få förslag på billån
Sambla BYD Seal 6

Liknande annonser

Visa alla annonser →
BYD Seal 6 DM-i Touring Comfort | 0,95% RÄNTA | 1350km WLTP | Pano - 2026
469 900 kr

BYD Seal 6 DM-i Touring

2026 · El/Bensin

BYD Seal 6 DM-i Touring Comfort | Panorama | 360°-kamera - 2026
384 500 kr

BYD Seal 6 DM-i Touring

2026 · 915 mil · El/Bensin

Relaterade artiklar

Alla artiklar →
Lyxiga Denza med över 1 100 hästkrafter visas i Stockholm
10 October, 2026 • Bilweb News

Lyxiga Denza med över 1 100 hästkrafter visas i Stockholm

Nu ska ytterligare ett nytt bilmärke lanseras på den svenska marknaden. Det är lyxiga Denza, som är kinesiska BYD:s premiumvarumärke. Just nu kan du se Denza Z9GT med drygt 1 100 hk och suven BAO 5 på Stockholmsmässan i Älvsjö. Där pågår eCarExpo fram till på söndag den 11 oktober.

Rivstartar med 20 sålda Omoda och Jaecoo på tre veckor
04 November, 2026 • Bilweb News

Rivstartar med 20 sålda Omoda och Jaecoo på tre veckor

Bara tre veckor efter att M-B Automotive i Helsingborg började sälja Omoda och Jaecoo har bilhandlaren redan sålt 20 bilar. Det är ett tydligt tecken på att laddhybriderna har tagits emot väl av bilköpare i Helsingborg och nordvästra Skåne. I alla fall om man får tro ett pressmeddelande från generalagenten.

Köparna sviker laddhybrider och satsar på elbilar
02 November, 2026 • Bilweb News

Köparna sviker laddhybrider och satsar på elbilar

Elbilar stod för hälften av de nyregistrerade personbilarna i oktober och den totala marknaden noterade en liten ökning jämfört med i fjol. Däremot är det färre köpare som satsar på laddhybrider. Registreringarna av både lätta och tunga lastbilar ökade, medan bussregistreringarna fortsatte att minska jämfört med ett starkt 2025. Det visar färsk statistik från Mobility Sweden.

Toyota utvecklar nästa generations hybridsystem
28 October, 2026 • Bilweb News

Toyota utvecklar nästa generations hybridsystem

När Toyota presenterar nästa generations hybridsystem för sina framtida fordonsplattformar ligger fokus på bättre bränsleekonomi, stordriftsfördelar och flera drivlinealternativ. Toyota ser högeffektiv hybridteknik som en fortsatt viktig del av sin strategi för att uppnå koldioxidneutralitet.