AWD , Panorama, drag-2026, SUV
N°8 är nu här, N°8 är en perfekt balans mellan prestanda och design. Modellen erbjuder lyx för alla frekventa resenärer. Med klassledande akustik och teknik vittnar N°8 om den franska hantverksskickligheten och förvandlar dina resor till drömlika upplevelser.
Kom in till oss på Uppsala Bilgalleri för att uppleva denna bil, varmt välkomna!
FINANSIERING
Vi erbjuder förmånlig bilfinansiering via DNB med 20% i kontantinsats. Kontakta oss för en offert som passar din ekonomiska situation. Vi löser även din nuvarande bilfinansiering och tar din bil som inbyte.
Välkomna till Uppsala Bilgalleri
Fyrhjulsdrift
Ja
El/Hybrid
EL
Växellåda (VTR)
Automatisk
Maxhastighet
190 km/h
Miljöklass
EL
Räckvidd (WLTP)
655 km
Supermiljöbil
Ja
Utsläppsklass
EL
Längd
4835 mm
Bredd
1895 mm
Höjd
1575 mm
Tjänstevikt
2 417 kg
Totalvikt
2 800 kg
Körklart skick
2 364 kg
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2026-03-18
Besiktning giltig t.o.m.
2029-04-30
Försäkringsform
FLYT
Leasing
Ja
Chassinummer (VIN)
VR1KDZKT5SP001526
Däckdimension fram
235/50 R20
Däckdimension bak
235/50 R20
Fälgdimension fram
8.00J20 ET43
Fälgdimension bak
8.00J20 ET43
Axelavstånd
2905 mm
Max släpvikt B
750 kg
Få Carfax-rapporten för DS N°8 kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din DS N°8 – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din DS N°8 - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Nu när DS Automobiles öppnar orderböckerna för sin nya elektriska SUV‑coupé N°8 är det på svenska marknaden i fyra versioner – två med framhjulsdrift och två med fyrhjulsdrift. Här är vad som väntar den som slår till.
Nu visar DS Automobiles upp nya DS N°7, den uppdaterade generationen av DS 7. Modellen sägs kombinera kompakt suv-format med premiumkomfort, avancerad teknik och effektiv drivning. DS N°7 ska finnas både som 100 procent elbil och som självladdande hybrid.
Försäljningen av el- och hybridbilar fortsätter att öka. Hela 74 procent av de nya bilar som sålts i Sverige hittills under 2026 är elbilar och laddhybrider. Och nu börjar det bli dags att skifta däck inför vintersäsongen. Här får du expertens bästa svar på frågan om vilka vinterdäck du ska välja till din el- eller hybridbil.
För första gången har Mercedes-AMG utvecklat en stor suv helt på egen hand. Resultatet är eldrivna Mercedes-AMG GT SUV som i sitt starkaste utförande har 1 169 hästkrafter. Den extremt snabba bilen gör 0–100 km/h på 2,5 sekunder, kan laddas med upp till 710 kW och få ytterligare 45 mils räckvidd på bara tio minuter.
Välj ett alternativ