170 HK "GLT" DRAG FULL DOK VÄLV BIL-1999, Kombi
Denna bil kan köpas på distans och transporteras över hela Sverige.
För bästa möjliga service kontakta oss gärna innan besök.
This car is available for export.
Volvo v70 GLT Greyline av sen årsmodell av denna kaross.
Välvårdat exemplar med få ägare. OBS Nybes och påkostad ca 27000kr inkl service.
Greyline betyder välutrustad variant som markerade slutet på denna modells tillverkning då nya v70N kom år 2000.
De är rök-silverfärgade med antrasit lister och takvinge samt 2,5 liters GLT motorn på 170hk.
Även läderklädsel, antispinn, AC, farthållare, orig stereo med både kassett och cd, aluminiumpanelr invändigt.
Lastgaller, dragkrok, fjärrstyrt c-lås,
Motorvärmare och dragkrok. Vindavvsiare på dörrarna.
Detta är som en modern veteranbil då den trots sin ålder är säker, komforttabel och lättkörd. Om 2-3 år blir den skattebefriad och behöver bara besiktigas vartannant år.
Trevlig och pålitlig bil i välvårdat skick!
Full servicebok. Totalt servad 16 ggr. Uttagen ny i Haparanda.
Nyligen servad med oljebyte, tändstift+ filter, länkarmar fram+k-stag samt nya bromsar runt om inkl handbromsbackar.
Kamrem bytt vid 23265mil (inkl vattenpump)
Totalt påkostad ca 27000kr. Kvitto finns.
Nybesiktigad utan anmärkning - gäller till jaugusti 2027
Förbrukning blandad 0,9 liter per mil
Årsskatt 2413kr
Prestanda 0-100 på 9,4 sek
Vi hjälper till med förmånlig avbetalning till låg månadskostnad.
Vi byter in ditt nuvarande fordon oavsett mil eller ålder! För värdering av ditt inbyte, ring eller mejla oss. Vi svarar snabbt.
Frågor om bilen?
Vi svarar gärna på dina frågor. Det är bara att kontakta oss på telefon, mejl eller besök oss i vår bilhall. Varmt välkomna!
Få Carfax-rapporten för Volvo V70 kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Volvo V70 – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Volvo V70 - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Bilhandelns försäljning av begagnade personbilar upp till tio år gamla minskade med 12 procent i augusti jämfört med samma månad förra året. Hittills i år är nedgången närmare 3 procent. Det skriver analysföretaget Vroom i ett pressmeddelande och pekar på två tydliga förklaringar: färre returnerade privatleasingbilar minskar utbudet av yngre begagnade bilar, samtidigt som fler traditionella begagnatkunder väljer att privatleasa en ny bil.
Hedin Nordic Truck kompletterar nu sitt program av transportbilar med nya helt elektriska Iveco eJolly. Det innebär att Hedin har ett komplett elektriskt transportbilsprogram som sträcker sig från kompakta transportbilar med upp till 400 kilometers räckvidd till tunga den lastbilen S-eWay. För att göra steget till eldrift enklare för fler förtag genomför företaget en tidsbegränsad satsning där priset sänks markant på samtliga elektriska fordon.
Med en energiförbrukning på 12,8 kWh/100 km enligt WLTP förbrukar nya Audi A2 e-tron mindre energi än någon annan tidigare modell från den tyska biltillverkaren. Räckvidden är upp till 646 kilometer också det enligt testmetoden WLTP. Modellen är utvecklad i Tyskland och ska byggas i Ingolstadt. Orderböckerna för A2 e-tron öppnar i september, med de första leveranserna planerade i december.
Dacia växlar upp sin elektrifieringssatsning och lanserar helt nya Spring. Det blir andra generationen av märkets småbil och modellen är en viktig del i Dacias plan att presentera fyra helelektriska modeller före 2030. Första generationen av Dacia Spring har blivit en storsäljare och sålts i över 210 000 exemplar i mer än 40 länder sedan 2021.