Renault Trafic

Försäkra din Renault Trafic ICA Försäkring
Auktion Renault Trafic Passenger 2.0 dCi (150hk) - 2023

Renault Trafic Passenger 2.0

dCi (150hk)

2023 9 258 mil Automatisk Diesel

Kvdbil Linköping (Jägarvallen)

Linköping, Igår

319 000 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic III Passeng PhII dCi 150 L2H1 A - 2024

Renault Trafic III Passeng

PhII dCi 150 L2H1 A

2024 4 791 mil Automatisk Diesel

Tage Rejmes Bil AB - Åtvidaberg

Åtvidaberg, 21 Okt

389 800 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic Kombi 1.6 dCi 9-Sits Värmare Drag Farthållare - 2015

Renault Trafic Kombi 1.6

dCi 9-Sits Värmare Drag Farthållare

2015 9 489 mil Manuell Diesel

Riddermark Bil - Halmstad

Halmstad, 20 Okt

169 800 kr

Se månadskostnad
Riddermark Bil

Vad är din bil värd?

Riddermark värderar din bil och kan även köpa den, så slipper du allt besvär.

Renault Trafic PASSENGER L2H1 9 PLTS EURO6D-FULL 150HK - 2024

Renault Trafic PASSENGER L2H1

9 PLTS EURO6D-FULL 150HK

2024 4 841 mil Automatisk Diesel

Hedin Automotive KIA Norrtälje

Norrtälje, 20 Okt

399 875 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic PhII dCi 150 L2H1 A G2 - 2025

Renault Trafic PhII dCi

150 L2H1 A G2

2025 4 500 mil Automatisk Diesel

Skobes Bil i Motala

Motala, 20 Okt

409 600 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic 2.7t 9-sits, Kamera Drag Navi - 2016

Renault Trafic 2.7t 9-sits,

Kamera Drag Navi

2016 13 539 mil Manuell Diesel

Kamux Malmö

Malmö, 20 Okt

194 300 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic PhII dCi 150 L2H1 A - 2026

Renault Trafic PhII dCi

150 L2H1 A

2026 2 485 mil Automatisk Diesel

Skobes Bil i Nyköping

Nyköping, 20 Okt

489 600 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic Grand Kombi 9-Sits Värmare Drag B-Kamera Moms - 2021

Renault Trafic Grand Kombi

9-Sits Värmare Drag B-Kamera Moms

2021 15 410 mil Manuell Diesel

Riddermark Transportbilar

Norsborg, 18 Okt

219 800 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic Passenger L2 2.0 Blue dCi 150 | 1 Brukare | Moms - 2024

Renault Trafic Passenger L2

2.0 Blue dCi 150 1 Brukare Moms

2024 6 340 mil Manuell Diesel

Unique Cars & Elitmc Göteborg

Stora Höga, 16 Okt

349 900 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic Grand Kombi dCi 120HK L2 9-Sits|Drag|Värmare|LED|Moms - 2020

Renault Trafic Grand Kombi

dCi 120HK L2 9-Sits Drag Värmare LED Moms

2020 11 088 mil Manuell Diesel

Flinks Bilar AB

Arlandastad, 16 Okt

238 750 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic PASSENGER L2H1 9 SITS 150HK - 2024

Renault Trafic PASSENGER L2H1

9 SITS 150HK

2024 4 881 mil Automatisk Diesel

Hedin Automotive KIA Norrtälje

Norrtälje, 15 Okt

399 875 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic PASSENGER L2H1 9 SITS 150HK - 2024

Renault Trafic PASSENGER L2H1

9 SITS 150HK

2024 7 229 mil Automatisk Diesel

Hedin Automotive Västerås Bilvaruhuset

Västerås, 14 Okt

399 875 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic 1.6 dCi / Dragkrok, Backkamera, 9-sits - 2016

Renault Trafic 1.6 dCi

Dragkrok, Backkamera, 9-sits

2016 14 580 mil Manuell Diesel

Autohero Onlinebutik

Arlandastad, 14 Okt

146 000 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic Passeng PhII dCi 150 L2H1 A - 2022

Renault Trafic Passeng PhII

dCi 150 L2H1 A

2022 9 506 mil Automatisk Diesel

Bilbolaget i Östersund AB

Östersund, 13 Okt

329 000 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic Kombi 2.7t 1.6 dCi 9-SITS DRAG VÄRMARE MOMSBIL - 2017

Renault Trafic Kombi 2.7t

1.6 dCi 9-SITS DRAG VÄRMARE MOMSBIL

2017 7 452 mil Manuell Diesel

Södertörns Bil AB

Haninge, 12 Okt

199 900 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic Passeng PhII dCi 150 L2H1 A - 2024

Renault Trafic Passeng PhII

dCi 150 L2H1 A

2024 6 694 mil Automatisk Diesel

Bilmånsson Eslöv Renault och Begcenter

Eslöv, 10 Okt

374 800 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic Passen PhII dC 150 L2H1 A//Dragkrok//Kamera - 2025

Renault Trafic Passen PhII

dC 150 L2H1 A Dragkrok Kamera

2025 5 885 mil Automatisk Diesel

Liljas Bil AB, Kalmar

Kalmar, 10 Okt

419 000 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic PhII dCi 150 L2H1 A - 2026

Renault Trafic PhII dCi

150 L2H1 A

2026 2 199 mil Automatisk Diesel

Liljas Bil AB, Kalmar

Kalmar, 10 Okt

449 000 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic Passeng PhII dCi 150 L2H1 A//Backkamera - 2026

Renault Trafic Passeng PhII

dCi 150 L2H1 A Backkamera

2026 1 548 mil Automatisk Diesel

Liljas Bil AB, Kalmar

Kalmar, 10 Okt

449 000 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic Passenger L2 2.0 Blue dCi 150 EDC 150hk MOMS! - 2024

Renault Trafic Passenger L2

2.0 Blue dCi 150 EDC 150hk MOMS!

2024 6 938 mil Automatisk Diesel

Hedin Automotive Ford Södertälje

Södertälje, 8 Okt

399 875 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic L2H1 | 9-sits | 150HK - 2024

Renault Trafic L2H1 9-sits

150HK

2024 2 836 mil Automatisk Diesel

Hedin Automotive Ford Södertälje

Södertälje, 8 Okt

399 875 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic Passenger Lång P-Sensor Dragkrok 9-Sits Moms - 2024

Renault Trafic Passenger Lång

P-Sensor Dragkrok 9-Sits Moms

2024 4 787 mil Manuell Diesel

Riddermark Bil - Megastore

Strängnäs, 8 Okt

349 800 kr

Se månadskostnad
Renault Trafic Passenger 9-sits / Automat - 2024

Renault Trafic Passenger 9-sits

Automat

2024 7 410 mil Automatisk Diesel

Hedin Automotive Truck Center Helsingborg

Helsingborg, 6 Okt

399 875 kr

Se månadskostnad
Försäkra din Renault Trafic? ICA Försäkring

Fakta om Renault Trafic

Renault Trafic finns som minibuss (Passenger) och som skåpbil, modellserien lanserades 1981. På begagnatmarknaden konkurrerar den mot bilar som Citroën Jumpy, Fiat Ducato, Ford Transit, Nissan Primastar och Opel Vivaro med flera.

Renault Trafic, Nissan Primastar och Opel Vivaro är nästan identiska och tillverkas i samarbete märkena imellan. Trafics första generation lanserades 1981 och tillverkades fram till 2000. Den finns med bensin- och dieselmotorer på mellan 1,4 och 2,5 liter. Modellens chassi används som bas av flera husbilstillverkare.

Generation två av Renault Trafic lanserades 2001 och är fortfarande i produktion. Även detta skåp tillverkas i samarbete med Opel och Nissan. Skåpbilen säljs under namnet Trafic i Sverige medans minibuss-versionen har tilläggsnamnet Passenger. Den finns med både bensin- och dieselmotorer. Dieselversionerna är populärast och har högst andrahandsvärde. Se upp med slitna växellådor och gör felsökning innan köp av en begagnad Trafic.

Nykomna annonser

Visa 31 annonser →
Renault Trafic Passenger 2.0 dCi (150hk) - 2024
329 000 kr

Renault Trafic Passenger 2.0

2024 · 6 373 mil · Diesel

Renault Trafic PASSENGER 9-Sits - 2023
365 000 kr

Renault Trafic PASSENGER 9-Sits

2023 · 7 200 mil · Diesel

Renault Trafic Kombi 1.6dCi PDC Värmare Dragkrok 9-Sits - 2016
198 800 kr

Renault Trafic Kombi 1.6dCi

2016 · 10 232 mil · Diesel

Renault Trafic Kombi 1.6 dCi 125hk 9-sits Lång Nybes D-värm Navi PDC - 2017
129 900 kr

Renault Trafic Kombi 1.6

2017 · 18 885 mil · Diesel

Renault Trafic Drag Värmare Låga Mil 8 Sits | Ränta 1,99% - 2013
119 500 kr

Renault Trafic Drag Värmare

2013 · 9 380 mil · Diesel

Renault Trafic Passenger L2 2.0 dCi 150hk 9-sits B-kam Dvärm Drag Moms - 2023
279 900 kr

Renault Trafic Passenger L2

2023 · 14 500 mil · Diesel

Renault Trafic Passenger Lång 9-Sits Drag B-Kam CARPLAY Moms - 2023
309 800 kr

Renault Trafic Passenger Lång

2023 · 13 363 mil · Diesel

Renault Trafic Passenger Lång 150hk PDC 9-Sits CARPLAY MOMS - 2022
289 800 kr

Renault Trafic Passenger Lång

2022 · 11 655 mil · Diesel

Renault Trafic Passenger Lång PDC Värm CARPLAY 9-Sits MOMS - 2022
319 800 kr

Renault Trafic Passenger Lång

2022 · 12 948 mil · Diesel

Renault Trafic Passenger Lång 9-Sits Värm PDC CARPLAY Moms - 2022
319 800 kr

Renault Trafic Passenger Lång

2022 · 12 305 mil · Diesel

Renault Trafic under 1 000 mil

Visa 8 annonser →
Renault Trafic Passenger L2 dCi 110 MOMSAD/Drag/Kamera/D-Värm/S&V-Däck - 2024
399 900 kr

Renault Trafic Passenger L2

2024 · 4 192 mil · Diesel

Renault Trafic 9-sits Passenger 2.0 dCi 110 Drag Dvärm Kamera SoV MOMS - 2024
399 900 kr

Renault Trafic 9-sits Passenger

2024 · 4 721 mil · Diesel

Renault Trafic Passenger L2 2.0 dCi 110 MOMS/Kamera/Drag/9-sits/Navi - 2024
399 900 kr

Renault Trafic Passenger L2

2024 · 5 253 mil · Diesel

Renault Trafic Passenger L2 2.0 MOMS/SoV-Däck//Drag/Navi/Kamera/Psens - 2024
389 000 kr

Renault Trafic Passenger L2

2024 · 5 604 mil · Diesel

Omdömen om Renault Trafic

Bli först med att dela dina erfarenheter av Renault Trafic.

4 (75)
4 E-Tech (50)
5 (127)
5 E-Tech (112)
10 (1)
12 (1)
Alaskan (7)
Arkana (20)
Austral (14)
Captur (215) 3,5
Caravelle (1)
Clio (304)
Espace (15)
Kadjar (59)
Kangoo (7)
Koleos (14)
Laguna (1)
Master (18)
Megane (168)
MODUS (5)
Rafale (45)
Scenic (37)
Talisman (13)
Trafic (65)
Twingo (1)
Zoe (29)

Vanliga frågor om Renault Trafic

Vad kostar en begagnad Renault Trafic?
En begagnad Renault Trafic kostar i snitt ca 337 189 kr i Sverige, baserat på 284 aktiva annonser på Bilweb per 2026-10-21.
Vad är prisspannet för en Renault Trafic?
Priset för en Renault Trafic ligger mellan 64 900 kr och 616 000 kr, baserat på 284 aktiva annonser på Bilweb per 2026-10-21.
Hur många Renault Trafic finns det i Sverige?
Det finns ca 28 647 Renault Trafic registrerade i Sverige.
Hur många Renault Trafic finns till salu på Bilweb just nu?
Det finns 284 Renault Trafic till salu på Bilweb just nu (per 2026-10-21).
Vad är genomsnittlig miltal för en Renault Trafic?
En Renault Trafic har i snitt 10 430 mil på mätaren, baserat på 193 aktiva annonser på Bilweb per 2026-10-21.
Vilka årsmodeller av Renault Trafic är vanligast?
De vanligaste årsmodellerna av Renault Trafic på Bilweb är 2026, 2024 och 2023, baserat på 284 aktiva annonser per 2026-10-21.
Vilket bränsle är vanligast för Renault Trafic?
Det vanligaste bränslet för Renault Trafic på Bilweb är Diesel (98% av 284 aktiva annonser per 2026-10-21).
Finns Renault Trafic med automatlåda?
Ja, Renault Trafic finns med automatlåda - 204 av 284 aktiva annonser på Bilweb har automatisk växellåda (per 2026-10-21).

Alla filter