Comfort Pack Hemleverans-2026, SUV
Märke
LotusModell
Lotus EletreÅrsmodell
2026Växellåda
AutomatiskDrivmedel
El/Bensin
Mätarställning
–
Färg
Kaross
SUV
AutoPerformance Sweden AB – Din officiella Lotus-partner i Sverige -
Med stolthet presenterar AutoPerformance Sweden AB Lotus legendariska sportbilar på den svenska marknaden. Som auktoriserad återförsäljare erbjuder vi inte bara tillgång till Lotus banbrytande modeller utan även expertis - service och en passion för körglädje. Med över 25 års erfarenhet av lyx- och premiumbilar sedan 2002 garanterar vi en exklusiv upplevelse. Besök oss för att utforska Lotus och vårt utbud av andra premium-, lyx- och sportbilar som definierar körglädje.
För dig som har tröttnat på plug-in hybrider med fem mils räckvidd.
Lotus Eletre X är något helt annat.
Upp till 350 km på el. Upp till 1 200 km total räckvidd. Och när du väl laddar – från 20 till 80 % på cirka 9 minuterunder optimala förhållanden.
De flesta plug-in hybrider är en kompromiss. Ett litet batteri som räcker till jobbet och tillbaka – sedan får förbränningsmotorn ta över.
Eletre X är byggd på ett annat sätt.
Med ett batteri på 70 kWh klarar du de allra flesta vardagsresor helt elektriskt. När resan blir längre finns räckviddsförlängaren där som trygghet – en 2, 0-liters motor som inte driver hjulen, utan fungerar som generator och hjälper till att hålla batteriet laddat längs vägen. Resultatet är en bil som känns elektrisk i vardagen, men som inte kräver samma planering på långresan.
Och laddningen? 900-voltsarkitektur och DC-laddning upp till 430 kW gör att 20–80 % kan gå på cirka 9 minuter under rätt förutsättningar.
550 hk. 0–100 km/h på 4, 9 sekunder. Dragvikt 2 250 kg.
Comfort Paket – ingår under en begränsad tid
Comfort Seat Pack med massage fram, värme och ventilation fram och bak.
KEF Reference Audio med 23 högtalare.
Standardutrustning i urval
2-axlig luftfjädring · 4-zons klimatanläggning · Adaptiv farthållare
360° surroundkamera · Matrix LED med helljusassistent · Head-Up Display
Elektrisk sätesminnesjustering · Rattvärme · Akustikglas fram
Värmepump · V2L
*** Vi erbjuder videopresentation på samtliga objekt! Köp bilen via vårt distanspaket: Leverans hem till dörren Fr. 2.995kr samt att vi tar med din eventuella inbytesbil i fri retur! läs mer om vårt distanspaket på https://autoperformance.se/distans-paketet/ ***
Få Carfax-rapporten för Lotus Eletre kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Lotus Eletre – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Lotus Eletre - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Försäljningen av el- och hybridbilar fortsätter att öka. Hela 74 procent av de nya bilar som sålts i Sverige hittills under 2026 är elbilar och laddhybrider. Och nu börjar det bli dags att skifta däck inför vintersäsongen. Här får du expertens bästa svar på frågan om vilka vinterdäck du ska välja till din el- eller hybridbil.
ID. Tiguan lanseras i början av 2027, men redan nu är det möjligt att beställa Volkswagens nya elbil i Sverige. Det rekommenderat cirkapriset är från 559 900 kronor. ID. Tiguan ersätter modellerna ID.4 och ID.5 och erbjuds parallellt med nuvarande Tiguan med förbrännings- och hybriddrivlinor.
Nyregistreringarna av personbilar ökade tydligt i september och elbilar stod för nära hälften av månadens registreringar. Samtidigt syns ett markant skifte från laddhybrider till elbilar, där privatkundernas ökade intresse är en viktig drivkraft för elektrifieringen. Det visar färska siffror från Mobility Sweden, som är branschorganisation för tillverkare och importörer av personbilar, lastbilar och bussar.
RSA Sverige, officiell generalagent och importör för Omoda & Jaecoo, inleder ett samarbete med Carla, som är en av Sveriges snabbast växande bilhandlare. Samarbetet innebär att märkena får en helt digital säljkanal med nationell räckvidd redan från start, och att Carla för första gången börjar sälja fabriksnya bilar. Först ut är laddhybrid-suven Omoda 9, följd av Omoda 5 och Jaecoo 5 under hösten 2026.
Välj ett alternativ