Volvo S90

Försäkra din Volvo S90 ICA Försäkring
Volvo S90 Recharge T8 AWD Ultimate Dark B&W Luft HUD 360° Drag - 2024

Volvo S90 Recharge T8

AWD Ultimate Dark B&W Luft HUD 360° Drag

2024 4 028 mil 89 km räckvidd El/Bensin

Handla Bil Uppsala

Uppsala, Idag 14:03

499 700 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 D5 AWD R-Design 235Hk Automat Navi Kamera HuD Euro 6 - 2017

Volvo S90 D5 AWD

R-Design 235Hk Automat Navi Kamera HuD Euro 6

2017 17 069 mil Automatisk Diesel

Cederfeldts Bil AB

Spånga, Igår

229 800 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 D4 AWD Momentum VOC Värmare CarPlay Drag Rattvärme - 2018

Volvo S90 D4 AWD

Momentum VOC Värmare CarPlay Drag Rattvärme

2018 14 605 mil Automatisk Diesel

Riddermark Bil - Megastore

Strängnäs, Igår

209 800 kr

Se månadskostnad
Riddermark Bil

Vad är din bil värd?

Riddermark värderar din bil och kan även köpa den, så slipper du allt besvär.

Volvo S90 Recharge T8 456hk Plus Bright Läder Elstol B-Kamera - 2023

Volvo S90 Recharge T8

456hk Plus Bright Läder Elstol B-Kamera

2023 5 062 mil 89 km räckvidd El/Bensin

Moberg Bil Hisingen

Göteborg, 21 Okt

479 900 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 B5 AWD Ultimate Bright H/K Drag Taklucka Keyless 360kam - 2023

Volvo S90 B5 AWD

Ultimate Bright H K Drag Taklucka Keyless 360kam

2023 6 346 mil Automatisk Diesel

Bilia Outlet - Kista

Kista, 20 Okt

414 900 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 D5 AWD Inscription Euro 6, Svensksåld, 360 - 2017

Volvo S90 D5 AWD

Inscription Euro 6, Svensksåld, 360

2017 29 400 mil Automatisk Diesel

Belle Bilgaraget

Mörarp, 20 Okt

149 900 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 D4 Momentum Advanced Edition - 2020

Volvo S90 D4 Momentum

Advanced Edition

2020 6 512 mil Automatisk Diesel

Tage Rejmes Bil AB - Norrköping

Norrköping, 19 Okt

309 800 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 D4 Geartronic Advanced edition Drag Navi VOC 190hk - 2018

Volvo S90 D4 Geartronic

Advanced edition Drag Navi VOC 190hk

2018 13 991 mil Automatisk Diesel

Eklundsbil Lerum

Stenkullen, 19 Okt

209 900 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 D4 190hk Momentum Advanced Värmare BLIS Sensorer - 2018

Volvo S90 D4 190hk

Momentum Advanced Värmare BLIS Sensorer

2018 19 869 mil Automatisk Diesel

Riddermark Bil - Länna

Skogås, 17 Okt

189 800 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 D4 AWD Geartronic, 190hk Inscription - 2018

Volvo S90 D4 AWD

Geartronic, 190hk Inscription

2018 17 000 mil Automatisk Diesel

Hjalmars Bil AB

Växjö, 16 Okt

224 900 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 D3 Business Advanced VOC Värmare Navi BLIS 4-Zon - 2018

Volvo S90 D3 Business

Advanced VOC Värmare Navi BLIS 4-Zon

2018 19 405 mil Automatisk Diesel

Riddermark Bil - Megastore

Strängnäs, 16 Okt

174 800 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 T5 II Inscription - 2018

Volvo S90 T5 II

Inscription

2018 16 000 mil Automatisk Bensin

Stendahls Bil AB, Stenungsund

Stenungsund, 16 Okt

219 500 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 Recharge T8 AWD 456hk Plus Bright Läder B-Kamera MOMS - 2023

Volvo S90 Recharge T8

AWD 456hk Plus Bright Läder B-Kamera MOMS

2023 3 976 mil 89 km räckvidd El/Bensin

Moberg Bil Hisingen

Göteborg, 15 Okt

489 900 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 D5 AWD Geartronic R-Design Navi H&K 360 Head-Up - 2019

Volvo S90 D5 AWD

Geartronic R-Design Navi H&K 360 Head-Up

2019 14 214 mil Automatisk Diesel

Bilhuset Globen AB

Strängnäs, 15 Okt

259 900 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 T8 AWD Twin Engine (390hk) - 2024

Volvo S90 T8 AWD

Twin Engine (390hk)

2024 6 138 mil 89 km räckvidd El/Bensin

Kvdbil Linköping (Jägarvallen)

Linköping, 14 Okt

449 900 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 Recharge T8 AWD Geartronic R-Design Euro 6 - 2021

Volvo S90 Recharge T8

AWD Geartronic R-Design Euro 6

2021 6 700 mil Automatisk El/Bensin

Björklidens Bil och Sport AB

Staffanstorp, 13 Okt

409 000 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 B5 AWD Diesel R-Design - 2021

Volvo S90 B5 AWD

Diesel R-Design

2021 6 809 mil Automatisk Diesel

Bilia Västerås - Volvo

Västerås, 10 Okt

399 900 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 D4 Momentum Advanced Edition - 2020

Volvo S90 D4 Momentum

Advanced Edition

2020 8 676 mil Automatisk Diesel

Bilmånsson Eslöv Renault och Begcenter

Eslöv, 10 Okt

279 900 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 T4 GEARTRONIC, 190HK MOMENTUM ADVANCED EDITION V-HJUL - 2020

Volvo S90 T4 GEARTRONIC,

190HK MOMENTUM ADVANCED EDITION V-HJUL

2020 9 161 mil Automatisk Bensin

Lindströms Bil AB Jönköping

Jönköping, 10 Okt

259 900 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 T4 Business Advanced - 2018

Volvo S90 T4 Business

Advanced

2018 7 234 mil Automatisk Bensin

Bilmånsson i Hörby

Hörby, 10 Okt

244 500 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 T8 390HK INSCRIPTION / BRÄNSLEVÄRMARE - 2020

Volvo S90 T8 390HK

INSCRIPTION BRÄNSLEVÄRMARE

2020 18 843 mil Automatisk El/Bensin

Din Bil / Volkswagen Smista - Begagnade bilar

Segeltorp, 10 Okt

239 900 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 D5 AWD Inscription Drag Backkamera B&W - 2018

Volvo S90 D5 AWD

Inscription Drag Backkamera B&W

2018 12 451 mil Automatisk Diesel

Bilkompaniet Dalarna AB Hedemora

Hedemora, 10 Okt

299 000 kr

Se månadskostnad
Volvo S90 D4 Momentum 190hk Navi Värmare Skinn - 2018

Volvo S90 D4 Momentum

190hk Navi Värmare Skinn

2018 11 900 mil Automatisk Diesel

Kamux Göteborg

Hisings Backa, 9 Okt

224 800 kr

Se månadskostnad
Försäkra din Volvo S90? ICA Försäkring

Fakta om Volvo S90

Volvo S90 är en sedanmodell som lanserades på bilsalongen i Detroit i januari 2016 som ersättare till Volvo S80. Den konkurrerar på begagnatmarknaden med bilar som Audi A6, BMW 5-serie och Mercedes E-klass med flera. Motorutbudet för Volvo S90 består av fyrcylindriga motorer på 2,0 liter. På bensinsidan erbjuds de med 254 eller 320 hästkrafter, betecknade T5 respektive T6. T5-motorn är försedd med turbo och T6-modellen med turbo och kompressor. På dieselsidan erbjuds motorer med antingen 150, 190 eller 235 hästkrafter med beteckningarna D3, D4 respektive D5. Dessa motorer är försedda med dubbelturbo.

Som alternativ till dessa erbjuds toppmodellen T8 Twin Engine. Den är i försedd med en i grunden likadan bensinmotor som i T6 men har även en elmotor som är kopplad till bakaxeln. Bensinmotorn på 320 hästkrafter och elmotorn på 87 hästkrafter ger en total effekt för modellen på 407 hästkrafter. Räckvidden med körning enbart med elmotorn är upp till 43 kilometer. Bränsleförbrukningen anges till 0,19 liter per mil vid blandad körning vilket kvalificerar Volvo S90 T8 Twin Engine som supermiljöbil. D3- samt D4-modellerna erbjuds med fyrhjulsdrift, AWD, som alternativ till framhjulsdrift, övriga motoralternativ har fyrhjulsdrift som standard. Växellådsalternativen består av 6-växlade manuella till dieselmotorerna D3 och D4, övriga motoralternativ är standardutrustade med 8-växlade automatiska lådor. Väljer man till fyrhjulsdrift går detta endast att kombinera med automatiska växellådor.

Prestandan för T6 AWD är 0-100 km/h på 5,8 sekunder och toppfarten är elektroniskt reglerad till 250 km/h. Bränsleförbrukningen för Volvo S90 D4 anges till 0,44 liter per mil vid blandad körning och motsvarande siffra för bensinmotorn T6 AWD är 0,72. Bagageutrymmet rymmer 500 liter och den maximala släpvagnsvikten är upp till 2200 kilo, med dragpaket, utan detta är maximal släpvagnsvikt 1800 kilo. Volvo S90 är en tyst och bekväm långfärdsbil.

Sittkomforten är mycket god och stolarna finns i två varianter, komfort och sport. Komfortstolarna är fullt eljusterbara och försedda med kylfläktar. Kupén är rymlig och baksätespassagerarna har fått betydligt bättre knä- och benutrymme jämfört med föregångaren. Dock kan själva sittställningen upplevas som väl låg. Baksätet har 60/40-delning med genomlastningslucka. Materialvalen håller en hög klass men når inte riktigt upp till nivå med de främsta konkurrenterna i premiumsegmentet. Då modellen är ny har inga typfel rapporterats. Gör alltid en ordentlig genomgång av bilen innan begagnatköp för att undvika dolda fel. Volvo S90 har hög säkerhetsnivå med högsta betyget, fem stjärnor, i EuroNCAP:s krocktest.

Nykomna annonser

Visa 63 annonser →
Volvo S90 D5 AWD Geartronic Inscription Taklucka 360° HUD B&W® - 2017
259 900 kr

Volvo S90 D5 AWD

2017 · 14 102 mil · Diesel

Volvo S90 D5 AWD Geartronic Inscription/Taklucka/360*/Navi/B&W - 2017
229 900 kr

Volvo S90 D5 AWD

2017 · 17 921 mil · Diesel

Volvo S90 D5 AWD Inscription B&W HUD Navi Taklucka - 2017
248 900 kr

Volvo S90 D5 AWD

2017 · 16 011 mil · Diesel

Volvo S90 D4 AWD Polestar Inscription B&W Taklucka B-Kamera Drag - 2018
262 900 kr

Volvo S90 D4 AWD

2018 · 13 397 mil · Diesel

Volvo S90 T8 AWD Twin Engine (390hk) - 2022
339 800 kr

Volvo S90 T8 AWD

2022 · 9 757 mil · El/Bensin

Volvo S90 D5 Polestar AWD R-Design Pano 360° HUD Värm Drag - 2017
264 800 kr

Volvo S90 D5 Polestar

2017 · 14 950 mil · Diesel

Volvo S90 D3 Business Advc Halvskinn Värm Kamera Navi Drag - 2018
214 900 kr

Volvo S90 D3 Business

2018 · 12 390 mil · Diesel

Volvo S90 D5 AWD (235hk) - 2019
259 800 kr

Volvo S90 D5 AWD

2019 · 9 567 mil · Diesel

Volvo S90 T8 Recharge AWD Inscription Taklucka Kamera Drag - 2018
259 800 kr

Volvo S90 T8 Recharge

2018 · 16 123 mil · El/Bensin

Volvo S90 D4 / Momentum Advanced / Taklucka / H&K / 360° - 2020
329 900 kr

Volvo S90 D4 Momentum

2020 · 5 900 mil · Diesel

Volvo S90 under 1 000 mil

Visa 15 annonser →
Volvo S90 Recharge T8 Ultimate Dark - 2024
519 900 kr

Volvo S90 Recharge T8

2024 · 2 105 mil · El/Bensin

Volvo S90 T8 AWD 456hk Ultimate Dark Pano B&W 360° Värmare - 2024
499 800 kr

Volvo S90 T8 AWD

2024 · 5 261 mil · El/Bensin

Volvo S90 Recharge T8 AWD Inscription HuD Pano 360° H/K SoV MOMS - 2021
399 900 kr

Volvo S90 Recharge T8

2021 · 5 965 mil · El/Bensin

Volvo S90 RECHARGE T8 AWD 392HK INSCRIPTION H/K® TAKLUCKA HUD 360 - 2021
399 700 kr

Volvo S90 RECHARGE T8

2021 · 6 782 mil · El/Bensin

Volvo S90 D5 AWD Aut R-Design Värmare Kamera Navi B&W Skinn S&V - 2018
314 900 kr

Volvo S90 D5 AWD

2018 · 7 500 mil · Diesel

Volvo S90 T8 AWD Inscription Pro Taklucka B&W 360° Massage - 2018
339 800 kr

Volvo S90 T8 AWD

2018 · 7 808 mil · El/Bensin

Volvo S90 T5 Inscription VOC Värmare Taklucka Kamera CarPlay - 2018
309 800 kr

Volvo S90 T5 Inscription

2018 · 7 908 mil · Bensin

Volvo S90 T8 Twin Engine Inscription Kamera Taklucka Drag - 2018
339 700 kr

Volvo S90 T8 Twin

2018 · 8 181 mil · El/Bensin

Volvo S90 under 240 000 kr

Visa 22 annonser →
Volvo S90 D3 150 HK KINETIC D-VÄRM PDC NYSERV NYBES 2BRUKARE 17" - 2017
154 900 kr

Volvo S90 D3 150 HK

2017 · 17 700 mil · Diesel

Volvo S90 D4 Geartronic Kinetic Euro 6 Carplay - 2017
174 900 kr

Volvo S90 D4 Geartronic

2017 · 21 500 mil · Diesel

Volvo S90 D3 150hk Geartronic Inscription | Navi | Backkamera | - 2017
179 900 kr

Volvo S90 D3 150hk

2017 · 21 484 mil · Diesel

Volvo S90 D4 Advanced VOC Värmare Navi Kamera Rattvärme - 2018
184 800 kr

Volvo S90 D4 Advanced

2018 · 17 942 mil · Diesel

Volvo S90 T4 Momentum / Drag, Rattvärme, P-Sensor - 2018
188 000 kr

Volvo S90 T4 Momentum

2018 · 13 445 mil · Bensin

Volvo S90 D4 190hk Värmare Adaptiv-Farthållare Navi - 2017
189 800 kr

Volvo S90 D4 190hk

2017 · 16 362 mil · Diesel

Volvo S90 D4 AWD Momentum VOC Värmare 360° BLIS Dragkrok - 2017
199 800 kr

Volvo S90 D4 AWD

2017 · 15 586 mil · Diesel

Volvo S90 T5 Business Advanced Drag/Värmare - 2017
214 900 kr

Volvo S90 T5 Business

2017 · 13 419 mil · Bensin

Volvo S90 D4 AWD (190hk) Momentum Advanced Edition - 2018
219 900 kr

Volvo S90 D4 AWD

2018 · 14 995 mil · Diesel

Volvo S90 VOC/Blis/Navi/Advance - 2018
234 900 kr

Volvo S90 VOC Blis

2018 · 13 404 mil · Diesel

Volvo S90 mellan 240 000 kr–300 000 kr

Visa 19 annonser →
Volvo S90 T5 Polestar Inscription Pvärm B&W Pano Kamera S/V-hjul - 2018
279 900 kr

Volvo S90 T5 Polestar

2018 · 9 378 mil · Bensin

Volvo S90 D4 AWD R-Design Värmare Taklucka Kamera 4-Zon - 2018
249 800 kr

Volvo S90 D4 AWD

2018 · 14 651 mil · Diesel

Volvo S90 D4 Advanced VOC Värmare Kamera CarPlay Rattvärme - 2020
259 800 kr

Volvo S90 D4 Advanced

2020 · 9 768 mil · Diesel

Volvo S90 T8 Twin Engine R-Design PRO Bowers&Wilkins Taklucka HuD - 2018
289 800 kr

Volvo S90 T8 Twin

2018 · 13 265 mil · El/Bensin

Volvo S90 Inscription D4 190hk Aut AWD B-KAMERA ELSTOL TAKLUCKA - 2018
259 900 kr

Volvo S90 Inscription D4

2018 · 13 382 mil · Diesel

Volvo S90 T8 2.0 Twin Engine AWD R Design - 2018
259 500 kr

Volvo S90 T8 2.0

2018 · 16 180 mil · El/Bensin

Volvo S90 D4 Momentum Advanced Edition Mvärme Drag Rattvärme S&V - 2018
244 900 kr

Volvo S90 D4 Momentum

2018 · 8 364 mil · Diesel

Volvo S90 T5 Inscription - 2020
269 000 kr

Volvo S90 T5 Inscription

2020 · 14 100 mil · Bensin

Volvo S90 T8 TwEn AWD R-Design Värmare 360° HuD Navi Drag - 2020
274 800 kr

Volvo S90 T8 TwEn

2020 · 19 482 mil · El/Bensin

Volvo S90 D5 AWD R-Design Polestar Kamrem-bytt S&V Dvärme Bkamera - 2018
289 900 kr

Volvo S90 D5 AWD

2018 · 13 832 mil · Diesel

Volvo S90 över 300 000 kr

Visa 22 annonser →
Volvo S90 T8 AWD Inscription Pano Kamera CarPlay Navi Drag - 2018
334 900 kr

Volvo S90 T8 AWD

2018 · 8 400 mil · El/Bensin

Volvo S90 240hk R-design Polestar/B&W/HuD/Navi/Glastak - 2018
314 900 kr

Volvo S90 240hk R-design

2018 · 12 460 mil · Diesel

Volvo S90 B4 Momentum (197hk) Taklucka H/K Drag B-värm MOMS - 2022
299 900 kr

Volvo S90 B4 Momentum

2022 · 12 855 mil · Bensin

Volvo S90 T6 AWD Inscription Värmare Luftfjädring B&W Pano - 2017
299 800 kr

Volvo S90 T6 AWD

2017 · 10 496 mil · Bensin

Volvo S90 T8 AWD Inscription Pro B W Taklucka 360° HUD Drag | Rän - 2018
299 800 kr

Volvo S90 T8 AWD

2018 · 11 230 mil · El/Bensin

Volvo S90 T4 AUT Geartronic, 190hk 2020 - 2020
299 000 kr

Volvo S90 T4 AUT

2020 · 14 000 mil · Bensin

Omdömen om Volvo S90

Bli först med att dela dina erfarenheter av Volvo S90.

142 (2)
144 (3)
145 (1)
242 (2)
244 (3)
245 (1)
262 (1) 5,0
440 (1)
480 (1)
780 (1)
850 (4)
940 (4)
Amazon (14)
C30 (17) 4,0
C70 (19) 4,7
Duett (1)
EC40 (146)
ES90 (68)
EX30 (251)
EX40 (186)
EX60 (89)
EX90 (70)
P 1800 (2)
PV (20)
PV 444 (3)
S40 (23)
S60 (146) 4,6
S70 (6) 4,3
S80 (35) 4,9
S90 (116)
V40 (395)
V50 (74)
V60 (1778) 5,0
V70 (278) 4,0
V90 (973) 4,5
XC40 (830) 4,9
XC60 (2307) 4,4
XC70 (173) 4,8
XC90 (658) 4,6

Vanliga frågor om Volvo S90

Vad kostar en begagnad Volvo S90?
En begagnad Volvo S90 kostar i snitt ca 280 508 kr i Sverige, baserat på 108 aktiva annonser på Bilweb per 2026-10-21.
Vad är prisspannet för en Volvo S90?
Priset för en Volvo S90 ligger mellan 149 900 kr och 932 000 kr, baserat på 108 aktiva annonser på Bilweb per 2026-10-21.
Hur många Volvo S90 finns det i Sverige?
Det finns ca 5 365 Volvo S90 registrerade i Sverige.
Hur många Volvo S90 finns till salu på Bilweb just nu?
Det finns 108 Volvo S90 till salu på Bilweb just nu (per 2026-10-21).
Vad är genomsnittlig miltal för en Volvo S90?
En Volvo S90 har i snitt 12 680 mil på mätaren, baserat på 107 aktiva annonser på Bilweb per 2026-10-21.
Vilka årsmodeller av Volvo S90 är vanligast?
De vanligaste årsmodellerna av Volvo S90 på Bilweb är 2018, 2017 och 2020, baserat på 108 aktiva annonser per 2026-10-21.
Vilket bränsle är vanligast för Volvo S90?
Det vanligaste bränslet för Volvo S90 på Bilweb är Diesel (59% av 108 aktiva annonser per 2026-10-21).
Finns Volvo S90 med automatlåda?
Ja, Volvo S90 finns med automatlåda - 107 av 108 aktiva annonser på Bilweb har automatisk växellåda (per 2026-10-21).

Alla filter