160 PHEV Zen CVT ECC Nav-2023, Halvkombi
Märke
RenaultModell
Renault CapturVariant
E-Tech Plug-in Hybrid (160hk)
LCI
Captur Generation 2
Årsmodell
2023Växellåda
AutomatiskDrivmedel
El/Bensin
Motortyp
LaddhybridMätarställning
3 936 mil
Antal ägare
4
Färg
Svart
Första datum i trafik
2022-11-29
Tillverkningsmånad
202208
Räckvidd
52 km
Kaross
Halvkombi
Reg.nr
XZS48X
**Renault Captur PHEV 140 Zen 2023 – modern och smidig laddhybrid-SUV med elektrisk vardagskörning, hög sittposition och smarta utrymmen!**
Renault Captur PHEV 140 Zen kombinerar ett kompakt och lättkört SUV-format med flexibel laddhybridteknik, modern design och praktiska egenskaper. Ett smart val för dig som vill kunna köra elektriskt i vardagen och samtidigt ha bensinmotorns flexibilitet när resan blir längre.
**4 starka fördelar:**
**1\. PHEV – flexibel laddhybrid**
Kombinationen av bensin- och elmotor ger möjlighet till tyst och smidig elektrisk körning på kortare vardagsresor när batteriet är laddat, samtidigt som bensinmotorn ger frihet på långresan.
**2\. Smidig och lättkörd**
Capturs kompakta format gör den enkel att manövrera och parkera i stadstrafiken, samtidigt som den erbjuder en bekväm och stabil körupplevelse på landsvägen.
**3\. Zen – komfort och modern teknik**
Zen-utförandet erbjuder en attraktiv kombination av komfort, användarvänlighet och praktiska funktioner som gör bilen trivsam att använda varje dag.
**4\. Hög sittposition och flexibel interiör**
Den förhöjda körpositionen ger bra överblick över trafiken, medan den smart planerade kupén och de flexibla utrymmena gör Captur till en praktisk bil för både vardag och fritid.
En **modern, ekonomisk och mångsidig laddhybrid-SUV** som kombinerar elektrisk vardagskörning med hög sittposition, smarta utrymmen och god komfort – Renault Captur är ett klokt val för många typer av resor!
Motoreffekt 1
160 hk (118 kW)
Motorkod
H4M-630
Cylindervolym
1598 cm³
El/Hybrid
LADDHYBRID
Räckvidd (WLTP)
52 km
Växellåda (VTR)
Automatisk
Maxhastighet
170 km/h
Euroklass
6
Miljöklass
HYBRID
Förbrukning (WLTP blandad)
530
Supermiljöbil
Ja
Utsläppsklass
LADDHYBRID
Längd
4227 mm
Bredd
1797 mm
Höjd
1576 mm
Tjänstevikt
1 621 kg
Totalvikt
2 057 kg
Körklart skick
1 614 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2025-11-15
Besiktning giltig t.o.m.
2027-11-30
Mätarställning vid besiktning
32 697 km
Tidigare besiktning
2022-10-03
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
VF1RJB00469330386
Chassikod
RJB, HH2
Däckdimension fram
215/60 R17 96 H
Däckdimension bak
215/60 R17 96 H
Fälgdimension fram
7.0 J 17 - 35
Fälgdimension bak
7.0 J 17 - 35
Axelavstånd
2639 mm
Max släpvikt B
1 443 kg
Få Carfax-rapporten för Renault Captur kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Renault Captur – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Renault Captur - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Nu presenterar Nissan sin nya modell Pixo. Det är en liten eldriven stadsbil som enligt tillverkaren är perfekt för det moderna stadslivet. Pixo ska göra elektrisk mobilitet mer tillgänglig för de som är förstagångsköpare av elbilar och som söker ett effektivt, pålitligt och lättanvänt fordon för vardagen. Några priser avslöjas emellertid inte nu.
Nu tävlar två av världens ledande tillverkare av krockdockor om att industrialisera den kvinnliga krockdocka som har utvecklats under ledning av Statens väg- och transportforskningsinstitut (VTI) och professor Astrid Linder. Samtidigt ökar intresset bland internationella krocksäkerhetsorganisationer för att använda den nya testutrustningen.
Nu kommer Xpeng till Umeå. Det sker genom ett nytt samarbete med Motorcentralen. Därmed blir Xpeng representerade i norra Sverige och gör sitt växande modellprogram tillgängligt för fler kunder i regionen. Försäljning och service av Xpeng ska ske via NXT by Motorcentralen, koncernens dotteranläggning på Spinnvägen 1 i Umeå.
RSA Sverige, officiell generalagent och importör för Omoda & Jaecoo, inleder ett samarbete med Carla, som är en av Sveriges snabbast växande bilhandlare. Samarbetet innebär att märkena får en helt digital säljkanal med nationell räckvidd redan från start, och att Carla för första gången börjar sälja fabriksnya bilar. Först ut är laddhybrid-suven Omoda 9, följd av Omoda 5 och Jaecoo 5 under hösten 2026.
Välj ett alternativ