GT MOMS Navigation Kamera 131hk-2023, SUV
Märke
PeugeotModell
Peugeot 2008Variant
II 1.2 PureTech 130 (130hk)
LCI
2008 Generation 2
Årsmodell
2023Växellåda
AutomatiskDrivmedel
BensinMotortyp
Förbränningsmotor
Mätarställning
1 468 mil
Antal ägare
4
Färg
Svart
Första datum i trafik
2023-08-29
Tillverkningsmånad
202306
Kaross
SUVEffekt
131 hk
Reg.nr
LFM91T
Lågmilad 2008 GT med avdrag MOMS till dig med företag, Denna har den senaste karossen med nya faceliften, Instrumenteringen har fått en helt ny look: Cockpit med 3D som även visar navigationen (du måste se detta!), Bilen har Adaptiv farthållare Apple Carplay/Android Auto Backkamera Dödavinkelvarnare Lane Assist Parkeringssensorer fram/bak Trafikskyltsavläsning och Navigation, Fram till juni nästa år får du punga ut 2862:- i skatt men sen blir det roligare: 866:-, Ring och boka en tid för en provkörning!
Adaptiv farthållare
Auto hold
Automatisk avbländande backspegel
Automatiska strålkastare
Automatiskt helljus
Backkamera
Döda-vinkel varning
Farthållare
Lane Assist
Navigation
Regnsensor
Trafikskyltsigenkänning
Fjärrstyrt Centrallås
Klimatanläggning
Servostyrning
Uppvärmda framsäten
Android Auto
Apple Carplay
Pekskärm
Radio
USB-uttag
Elspeglar
LED varselljus
Färddator
Multiratt
Start-stop system
ABS bromsar
Airbag
Antisladdsystem (TCS)
Dimljus
Däcktrycksövervakning
ISOFIX höger framsäte
ISOFIX i de bakre sidoplatserna
Kollisionsvarning med bromsassistans
Stabilitetskontroll (ESP/ESC)
PÅ KAMUX.SE KAN DU BLAND ANNAT:
- Räkna ut din månadskostnad
- Boka en testkörning
- Läsa mer om bilen och våra olika tjänster
Vi erbjuder skräddarsydd finansiering via DNB - och du får alltid 14 dagars fri bilförsäkring från If när du köper bil hos oss.
För extra trygghet på vägen kan du teckna Kamux Plus - vårt eget trygghetspaket som ger dig upp till 24 månaders skydd om något oväntat händer.
Vill du byta in bilen? Vi värderar den kostnadsfritt och ger dig snabbt ett pris - smidigt och enkelt.
Hör av dig så berättar vi mer om finansiering, hemleverans eller någon av våra andra tjänster!
Trygghet hela vägen - därför ska du välja Kamux
Hos Kamux får du ett tryggt bilköp med ett brett urval av kvalitetstestade och varudeklarerade bättre begagnade bilar. Som Nordens största och enda MRF-anslutna bilhandlare för begagnade bilar erbjuder vi dig ett starkt skydd om något oväntat skulle hända.
Vi gör det enkelt för dig - med flexibel finansiering, försäkring och smidigt inbyte av din gamla bil.
Dessutom kan vi leverera din nya bil direkt till din dörr, härligt va!
Motoreffekt 1
130 hk (96 kW)
Motorkod
HNS, EB2ADTS
Cylindervolym
1199 cm³
Växellåda (VTR)
Automatisk
Maxhastighet
203 km/h
Euroklass
6
CO₂ (WLTP blandad)
134 g/km
Förbrukning (WLTP blandad)
590
Utsläppsklass
EURO 6
Längd
4300 mm
Bredd
1770 mm
Höjd
1550 mm
Tjänstevikt
1 309 kg
Totalvikt
1 740 kg
Körklart skick
1 280 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2026-08-14
Besiktning giltig t.o.m.
2028-08-31
Mätarställning vid besiktning
14 492 km
Tidigare besiktning
2023-06-28
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
VR3USHNSSPJ734600
Chassikod
US
Däckdimension fram
215/60 R17
Däckdimension bak
215/60 R17
Fälgdimension fram
6.50J17 ET32
Fälgdimension bak
6.50J17 ET32
Axelavstånd
2605 mm
Max släpvikt B
1 760 kg
Få Carfax-rapporten för Peugeot 2008 kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Peugeot 2008 – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Peugeot 2008 - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Nu presenterar Volkswagen nya ID.3 GTI som blir den mest kraftfulla modellen i GTI-historien. Volkswagen lovar att den nya GTI:n är en äkta prestandamodell som med kördynamik och exakta vägegenskaper bygger vidare på arvet från sina många föregångare. ID.3 GTI lanseras under det första kvartalet 2027. Priset är ännu inte fastställt.
Som en del av Hyundais fortsatta satsning i Sverige och en stärkt närvaro i Stockholmsregionen inleder Hyundai-återförsäljaren RA Motor ett nytt partnerskap med Hammarby Fotboll. RA Motor blir därmed klubbens officiella bilpartner.
Nokian Tyres nya dubbade vinterdäck beskrivs av tillverkaren som revolutionerande eftersom det automatiskt reagerar på förändrade körförhållanden. Däcket som fått namnet Nokian Tyres Hakkapeliitta® 01, finns nu att köpa hos däckåterförsäljarna.
För första gången går det nu att beställa Maxus Deliver 7 med en automatlåda. Samtidigt får bilen en rad förbättringar när det gäller utrustningen. Priset för Deliver 7 med automatlåda är 319 900 kr exklusive moms. De första uppdaterade bilarna når Sverige redan under året och orderboken öppnar omgående.