1600-1973, Sedan
Hisings Backa-Igår
Märke
VolkswagenModell
Volkswagen 1303Variant
Typ 1 1303S (1hk)
LCI
Typ 1
Årsmodell
1973
Växellåda
Manuell
Drivmedel
Bensin
Motortyp
Förbränningsmotor
Mätarställning
4 195 mil
Antal ägare
12
Färg
Gul
Första datum i trafik
1973-02-08
Kaross
Sedan
Effekt
50 hk
Reg.nr
GBZ939
En häftig och välrenoverad Bubbla i mild Custom-look med såväl rappare motor som bättre väghållning och bromsar. Den här Bubblan registrerades för trafik den 26 januari 1973 och har enligt uppgift haft 12 ägare. Nuvarande ägare, fordonsentusiast och tidigare dragracingförare med ombyggda Bubblor förvärvade vagnen i november 2009. Tanken var att ha den som en bil för sonen att skruva med. Snart nog insåg han att den var fin och välbevarad i karossen och i detaljer varför han resolut tog över vagnen och lät bygga en mild VW-custom. Det blev ett professionellt bygge med original skärmkanter samt trösklar på karossen, inte bytt utan rostfritt. Epoxilackad platta, allt nytt av bra kvalité. Motor med 74 mm motviktsvevaxel samt 92 mm cylindrar. Bättre topplock samt snäll kamaxel och äkta Weber 36/36 singelförgasare som ger ca 120 hk. Dubbla 44 IDF medföljer samt vassare kamaxel och stålstötstänger.
Besiktningsbefriad enligt nuvarande regelverk och körklar. Startar lät och går fint i motorn. Vid kortare provkörning på mindre landsvägar upplevdes allt fungera väl och prestanda och köregenskaper är något utöver det normala för en Bubbla från 1973. Mungiporna var uppåt. Styrning, koppling, växellåda, väghållning och bromsar välfungerande.
Kontrollerad och fotad på lyft och allt ser bra ut. Fin lackering i vitt, ursprungligen gul. Glas, lister, emblem och belysningsdetaljer i fint skick. Moderna Halo strålkastare med Led- och blinkersfunktion. Fina fälgar och däck. Motorutrymme i fint och rent skick. Inredning i originalutförande i välhållet skick. Fin komfort i stolar och baksäte med fina dörrsidor och innertak. Textilmattor. Sportratt i läder samt Empi växelspaksknopp i läder. Reglage, instrumentbräda och mätare i fint originalskick. Alla funktioner förefaller fungera väl. Här behövs ingen radio- eller musikanläggning. Fint bagageutrymme.
Motoreffekt 1
1 hk (1 kW)
Cylindervolym
1584 cm³
Växellåda (VTR)
Manuell
Längd
4150 mm
Bredd
1590 mm
Tjänstevikt
950 kg
Totalvikt
1 300 kg
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Mätarställning vid besiktning
41 795 km
Tidigare besiktning
2013-08-26
Tidigare mätarställning
41 648 km
Försäkringsform
ENSK
Chassinummer (VIN)
1332448218
Chassikod
1**
Däckdimension fram
5.60-15
Däckdimension bak
5.60-15
Max släpvagnsvikt
800 kg
Max släpvikt B
2 200 kg
Få Carfax-rapporten för Volkswagen 1303 kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Volkswagen 1303 – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Volkswagen 1303 - snabbt, enkelt och från flera långivare.
I helgen återvänder Linköpingssonen och racerföraren Dino Beganovic till platsen för sin första Formel 2-seger när mästerskapet drar vidare till de snabba gatorna i Baku. Det sker två veckor efter Beganovic förlösande fullträff i Madrid där han var snabbast i kvalet och tog en övertygande seger.
Nu kommer Maxus e-Deliver 5 som ”Chassi Cab”. I och med det öppnar e-Deliver 5 för en helt ny grupp kunder som består av hantverkare, kommuner, budfirmor och serviceföretag som behöver en specialbyggd transportbil, men vill köra eldrivet. Det rekommenderade priset är 329 900 kronor exklusive moms.
Den 9 oktober visas Renault Trafic e-Tech Electric på eCarExpo-mässan i Stockholm. Den som är otålig kan besöka den pågående mässan IAA Transportation 2026 i Hannover och se bilen redan nu. I Sverige öppnar orderböckerna för den nya helelektriska transportbilen under kvartal 4.
Suven Skoda Peaq 90 har en homologerad WLTP-räckvidd på upp till 647 km. Nu har den sjusitsiga Peaq slagit rekord med en räckvidd på 936 km vid en körning under verkliga förhållanden. Det innebär att den körda sträckan översteg bilens WLTP-räckvidd med 289 km, eller nästan 45 procent.
Hisings Backa-Igår
Välj ett alternativ