Subaru XV

-2018, SUV

Subaru XV bild 1
1/23 bilder
Subaru XV bild 2
Subaru XV bild 3
Subaru XV bild 4
Subaru XV bild 5
Subaru XV bild 6
Subaru XV bild 7
Subaru XV bild 8
Subaru XV bild 9
Subaru XV bild 10
Subaru XV bild 11
Subaru XV bild 12
Subaru XV bild 13
Subaru XV bild 14
Subaru XV bild 15
Subaru XV bild 16
Subaru XV bild 17
Subaru XV bild 18
Subaru XV bild 19
Subaru XV bild 20
Subaru XV bild 21
Subaru XV bild 22
Subaru XV bild 23

Stendahls Bil AB, Stenungsund

Stenungsund-Idag 20:34

MRF
MRF-ansluten
Ring oss

Märke

Subaru

Modell

Subaru XV

Variant

2.0i AWD (156hk)

LCI

XV Generation 2

Årsmodell

2018

Växellåda

Automatisk

Drivmedel

Bensin

Motortyp

Förbränningsmotor

Mätarställning

13 225 mil

Antal ägare

7

Färg

Blå

Första datum i trafik

2019-03-28

Tillverkningsmånad

201804

Kaross

SUV

Effekt

156 hk

Reg.nr

ZHK10R


Hos Stendahls Bil hittar du endast kvalitativa bilar som noggrant valts ut för att möta dina höga krav på prestanda, säkerhet och komfort. Vi strävar alltid efter att ge dig en trygg och smidig köpupplevelse, oavsett om du letar efter en ny eller begagnad bil.

Bilens ecall -och appfunktioner kan påverkas av nedstängningen av 2G och 3G-näten, vilket för 2G-nätet sker i december 2025 och fram till och med 2027 och stängning av 3G-nätet har påbörjats och stängs successivt.

Prata med din säljare för ytterligare frågor.


Motoreffekt 1

156 hk (115 kW)

Motorkod

FB20C

Cylindervolym

1995 cm³

Fyrhjulsdrift

Ja (AWD)

Maxhastighet

194 km/h

Euroklass

6

Utsläppsklass

EURO 6


Längd

4465 mm

Bredd

1800 mm

Höjd

1615 mm

Tjänstevikt

1 518 kg

Totalvikt

1 940 kg

Körklart skick

1 514 kg

Antal dörrar

5

Antal passagerare

4

Antal säten

5


Senaste besiktning

2026-02-20

Besiktning giltig t.o.m.

2027-04-30

Mätarställning vid besiktning

119 965 km

Tidigare besiktning

2025-01-27

Tidigare mätarställning

91 298 km

Försäkringsform

FLYT


Chassinummer (VIN)

JF1GT7LL5JG046368

Chassikod

GT, GT7

Däckdimension fram

225/55R18

Däckdimension bak

225/55R18

Fälgdimension fram

18x7 J

Fälgdimension bak

18x7 J

Axelavstånd

2665 mm

Max släpvagnsvikt

1 400 kg

Max släpvikt B

1 560 kg


  • AC
  • Automatisk nödbromsning
  • Centrallås
  • Fyrhjulsdrift
  • Multifunktionsratt
  • Regnsensor
  • Uppvärmda framsäten
  • Vägfilsassistans
  • Yttertemperaturmätare

Kostnadsfritt via Bilweb Carfax

15 händelser i bilens historik

Få Carfax-rapporten för Subaru XV kostnadsfritt.

Skador
Ägare
Besiktning
Mätarställning
Se rapport
Pris på 1 minut ICA Försäkring

Bilförsäkring med bonus för ICA-kunder

Räkna ut priset för din Subaru XV – teckna online på några minuter.

Allrisk
Stammisbonus
Trafikolycksfall
Snabb skadeservice
Se ditt pris
Kostnadsfri jämförelse

Låna till bilen med det bästa lånevillkoren

Jämför billån upp till 800 000 kr för din Subaru XV - snabbt, enkelt och från flera långivare.

Upp till 800 000 kr
40+ långivare
Snabbt svar
Helt kostnadsfritt
Få förslag på billån
Sambla Subaru XV

Liknande annonser

Visa alla annonser →
Subaru XV 2.0 4WD Lineartronic/SUPERDEAL 3.95%/BT/GLASTAK - 2016
199 900 kr

Subaru XV 2.0 4WD

2016 · 4 110 mil · Bensin

Subaru XV 2.0 e-Boxer (150hk) - 2019
234 900 kr

Subaru XV 2.0 e-Boxer

2019 · 2 134 mil · Bensin

Subaru XV 2.0 4WD Lineartronic Euro 5 Auto B-Kamera - 2012
99 900 kr

Subaru XV 2.0 4WD

2012 · 18 300 mil · Bensin

Subaru XV 2.0 4WD 150hk Auto Drag B.kamera Fullservad 2.Brukare - 2014
109 700 kr

Subaru XV 2.0 4WD

2014 · 14 988 mil · Bensin

Subaru XV e-Boxer Lineartronic 150hk Keyless Drag B-Kamera - 2019
219 900 kr

Subaru XV e-Boxer Lineartronic

2019 · 12 788 mil · Bensin

Subaru XV 2,0D DRAGKROK - 2012
107 700 kr

Subaru XV 2,0D DRAGKROK

2012 · 14 500 mil · Diesel

Fler annonser från Stendahls Bil AB, Stenungsund

Visa alla annonser →
Renault Scenic E-Tech Electric techno 87kWh/220hk - 2027
479 500 kr

Renault Scenic E-Tech Electric techno

2027 · 131 mil · El

Volvo V90 Cross Country D4 AWD Business Adv - 2018
339 500 kr

Volvo V90 Cross Country

2018 · 9 967 mil · Diesel

Volvo V90 Recharge T6 Inscription - 2021
379 900 kr

Volvo V90 Recharge T6

2021 · 6 936 mil · El/Bensin

Renault Kadjar PhII TCe 140 BOSE GPF EDC II 4x2 - 2019
159 500 kr

Renault Kadjar PhII TCe

2019 · 10 515 mil · Bensin

Renault Captur TCe 90 Zen II - 2021
154 500 kr

Renault Captur TCe 90

2021 · 5 347 mil · Bensin

Dacia Sandero TCe 90 essential - 2023
132 000 kr

Dacia Sandero TCe 90

2023 · 1 944 mil · Bensin

Hyundai Tucson Advanced PHEV 265hk - 2022
269 900 kr

Hyundai Tucson Advanced PHEV

2022 · 9 744 mil · El/Bensin

Volvo XC40 Recharge Extended Range Ultimate - 2024
385 000 kr

Volvo XC40 Recharge Extended Range

2024 · 10 085 mil · El

Volvo XC60 Recharge T6 Core Edition - 2024
449 000 kr

Volvo XC60 Recharge T6

2024 · 7 255 mil · El/Bensin

Volvo EX40 Twin Motor Performance Ultra - 2025
509 000 kr

Volvo EX40 Twin Motor

2025 · 4 855 mil · El

Dacia Sandero TCe 90 essential - 2023
119 500 kr

Dacia Sandero TCe 90

2023 · 4 252 mil · Bensin

Renault Captur TCe 90 Equilibre - 2023
159 000 kr

Renault Captur TCe 90

2023 · 5 496 mil · Bensin

Relaterade artiklar

Alla artiklar →
Motorcentralen i Umeå blir ny Xpeng-partner
25 September, 2026 • Bilweb News

Motorcentralen i Umeå blir ny Xpeng-partner

Nu kommer Xpeng till Umeå. Det sker genom ett nytt samarbete med Motorcentralen. Därmed blir Xpeng representerade i norra Sverige och gör sitt växande modellprogram tillgängligt för fler kunder i regionen. Försäljning och service av Xpeng ska ske via NXT by Motorcentralen, koncernens dotteranläggning på Spinnvägen 1 i Umeå.

Carla blir återförsäljare för Omoda & Jaecoo
25 September, 2026 • Bilweb News

Carla blir återförsäljare för Omoda & Jaecoo

RSA Sverige, officiell generalagent och importör för Omoda & Jaecoo, inleder ett samarbete med Carla, som är en av Sveriges snabbast växande bilhandlare. Samarbetet innebär att märkena får en helt digital säljkanal med nationell räckvidd redan från start, och att Carla för första gången börjar sälja fabriksnya bilar. Först ut är laddhybrid-suven Omoda 9, följd av Omoda 5 och Jaecoo 5 under hösten 2026.

Experten: Då är det dags att byta till vinterdäck
24 September, 2026 • Bilweb News

Experten: Då är det dags att byta till vinterdäck

Vintern närmar sig och med den en vanlig fråga. När är det egentligen dags att byta till vinterdäck? Enligt Tomas Jansson, däckexpert på däck- och bilservicekedjan Vianor, är svaret mer än ett datum i kalendern. Som tur är finns det några tydliga tumregler som du kan följa.

Renault 8 Gordini Concept visas i Paris
24 September, 2026 • Bilweb News

Renault 8 Gordini Concept visas i Paris

På Paris Motor Show den 12–18 oktober ska Renault visa konceptbilen Renault 8 Gordini Concept. Det är en helelektrisk tvåsitsig coupé som är tänkt att föra den klassiska Renault 8 Gordini från 1964 in i en ny era. Med 270 hk, kompakta proportioner och tydliga rallyinfluenser kombinerar konceptbilen märkets motorsporthistoria med modern eldrift och design.