204hk Drag B-Kamera CarPlay-2024, Kombi
Märke
SeatModell
Seat LeonVariant
Sportstourer e-Hybrid (204hk)
LCI
Leon Generation 4
Årsmodell
2024Växellåda
AutomatiskDrivmedel
El/Bensin
Motortyp
LaddhybridMätarställning
6 221 mil
Antal ägare
2
Färg
Grå
Första datum i trafik
2023-10-09
Tillverkningsmånad
202309
Räckvidd
62 km
Kaross
KombiEffekt
204 hk
Reg.nr
WRA047
Varmt välkommen till Moberg Bil Göteborg. Vi erbjuder hemleverans inom hela landet, gäller samtliga fordon i lager.
Vid leverans ingår en månad gratis försäkring via Länsförsäkringar.
Nu kan du även välja till Moberg Premium eller Premium PRO för ett smidigt, förmånligt och tryggt bilägande. Läs mer på vår hemsida eller kontakta oss så berättar vi mer.
SEAT León Sportstourer e-Hybrid DSG Sekventiell 2024 kombinerar effektiv laddhybridteknik, sportiga köregenskaper och generösa lastutrymmen med modern teknik och hög komfort, vilket gör den till ett utmärkt val för både vardagspendling och längre resor.
*WRA047* LEASBAR / AVDRAGBAR MOMS. SEAT León Sportstourer e-Hybrid DSG Sekventiell 204hk. Bilen besiktad t.o.m 2027-02-28. Svensksåld I trafik 2023-11-30.
Räckvidd upp till 62km (WLTP)
Räckvidd upp till 69km Stad (WLTP)
Den här bilen kan du beställa direkt på vår hemsida. Få svar direkt på din kreditansökan med mobilt BankID. Registreringsavgift tillkommer på 995:-. Gratis Carfax rapport ingår på alla våra fordon, - klicka på länken under annonsen, Trygghetspaket går att förlänga upp till 36 mån för ett extra tryggt bilägande.
Vi ordnar en finansiering som passar just dina behov och tar gärna din gamla bil i inbyte. För bästa presentation av fordonet, ring eller mejla innan ni kommer.
Observera: Vissa uppkopplade funktioner (t.ex. nödsamtal/SOS, fjärrstyrning av värme och lås, appstyrning) kan påverkas eller sluta fungera när 2G- och 3G-näten avvecklas i Sverige från slutet av 2025 och pågår fram till 2027. Kontrollera med fordonstillverkaren eller säljare om denna bil är berörd.
Motoreffekt 1
204 hk (150 kW)
Cylindervolym
1395 cm³
El/Hybrid
LADDHYBRID
Batterikapacitet
12.8 kWh
Räckvidd (WLTP)
62 km
Elförbrukning (WLTP)
14.7 kWh/100km
Växellåda (VTR)
Automatisk
Maxhastighet
220 km/h
Euroklass
6
Miljöklass
HYBRID
Supermiljöbil
Ja
Utsläppsklass
LADDHYBRID
Längd
4642 mm
Bredd
1799 mm
Höjd
1456 mm
Tjänstevikt
1 702 kg
Totalvikt
2 070 kg
Körklart skick
1 663 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2025-12-10
Besiktning giltig t.o.m.
2027-02-28
Mätarställning vid besiktning
51 349 km
Tidigare besiktning
2024-11-25
Tidigare mätarställning
35 487 km
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
VSSZZZKL2RR029340
Däckdimension fram
225/45 R17 91W
Däckdimension bak
225/45 R17 91W
Fälgdimension fram
7,5JX17 ET46
Fälgdimension bak
7,5JX17 ET46
Axelavstånd
2672 mm
Max släpvagnsvikt
1 500 kg
Max släpvikt B
1 430 kg
Få Carfax-rapporten för Seat Leon kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Seat Leon – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Seat Leon - snabbt, enkelt och från flera långivare.
När Seat firar 75-årsjubileum får två av varumärkets mest populära modeller en uppfräschning. Ibiza och Arona får uppdaterad design och högre interiörkvalitet. Försäljningsstarten är den 29 oktober och marknadsintroduktion sker i januari 2026.
ID. Tiguan lanseras i början av 2027, men redan nu är det möjligt att beställa Volkswagens nya elbil i Sverige. Det rekommenderat cirkapriset är från 559 900 kronor. ID. Tiguan ersätter modellerna ID.4 och ID.5 och erbjuds parallellt med nuvarande Tiguan med förbrännings- och hybriddrivlinor.
Nyregistreringarna av personbilar ökade tydligt i september och elbilar stod för nära hälften av månadens registreringar. Samtidigt syns ett markant skifte från laddhybrider till elbilar, där privatkundernas ökade intresse är en viktig drivkraft för elektrifieringen. Det visar färska siffror från Mobility Sweden, som är branschorganisation för tillverkare och importörer av personbilar, lastbilar och bussar.
RSA Sverige, officiell generalagent och importör för Omoda & Jaecoo, inleder ett samarbete med Carla, som är en av Sveriges snabbast växande bilhandlare. Samarbetet innebär att märkena får en helt digital säljkanal med nationell räckvidd redan från start, och att Carla för första gången börjar sälja fabriksnya bilar. Först ut är laddhybrid-suven Omoda 9, följd av Omoda 5 och Jaecoo 5 under hösten 2026.
Välj ett alternativ