Hybrid SW Advance Plus 2 Panorama Drag Skinn-2021, Kombi
Märke
KiaModell
Kia Cee´dVariant
1.6 plug-in hybrid SW (141hk)
LCI
Ceed Generation 3
Årsmodell
2021Växellåda
AutomatiskDrivmedel
El/Bensin
Motortyp
LaddhybridMätarställning
10 871 mil
Antal ägare
3
Färg
Vit
Första datum i trafik
2021-03-30
Tillverkningsmånad
202102
Kaross
KombiReg.nr
RWR36E
Kia Ceed Sportswagon Plug-in Hybrid DCT 2021 är en modern och praktisk laddhybridkombi som passar perfekt för dig som söker en rymlig och ekonomisk bil för både vardag och längre resor. Den generösa kombikarossen erbjuder gott om plats för både passagerare och bagage, vilket gör bilen till ett utmärkt val för familjen, pendlingen och fritidsaktiviteter. Ceed Sportswagon kombinerar praktisk användbarhet med modern design och en bekväm körupplevelse.
Den effektiva laddhybriddrivlinan på 141 hästkrafter kombinerar bensinmotor med elmotor och ger möjlighet till smidig och tystare körning på el när förutsättningarna är rätt. DCT-automatväxellådan bidrar till en mjuk och komfortabel körupplevelse, samtidigt som bilen erbjuder flexibilitet för både kortare vardagsresor och längre sträckor. Kia Ceed Sportswagon Plug-in Hybrid erbjuder en attraktiv kombination av utrymme, komfort och modern drivteknik. En rymlig, flexibel och ekonomisk laddhybridkombi – ett smart val för dig som vill kombinera praktiska egenskaper med elektrisk körning.
Bilen är utrustad med det största utrustningspaketet Advance Pluspaket 2.
--
Vi erbjuder smidig och förmånlig finansiering via Santander, DNB m.m. Kontakta oss för mer information och hur ett upplägg anpassat för dig kan se ut. Du kan även köpa bilen online på vår hemsida där du får svar på kreditansökan med mobilt Bank-ID!
Vi kan erbjuda köp av garanti i upp till 24 månader i samarbete med Trygg-Hansa. I samband med leverans av bilen ingår 2 veckors försäkring.
Vi tar emot betalning i form av swish/banköverföring. Vi köper / tar gärna din nuvarande bil i inbyte!
Bilens ecall- och appfunktioner kan påverkas av nedstängningen av 2G- och 3G-näten, vilket för 2G-nätet sker i december 2025 och fram till och med 2027, och stängning av 3G-nätet har påbörjats och stängs successivt. Prata med din säljare för ytterligare frågor. Varmt välkomna till oss på Kareby Bil!
Kontakta oss idag på 0303-222001 eller info@karebybil.se för ditt nästa bilköp!
https://www.karebybil.se
Öppet vardagar: 10.00 – 18.00
Lördagar: 11.00 – 15.00
Sön- och helgdagar: stängt
Motoreffekt 1
141 hk (104 kW)
Cylindervolym
1580 cm³
El/Hybrid
LADDHYBRID
Växellåda (VTR)
Automatisk
Maxhastighet
171 km/h
Euroklass
6
Miljöklass
HYBRID
Supermiljöbil
Ja
Utsläppsklass
LADDHYBRID
Längd
4605 mm
Bredd
1800 mm
Höjd
1465 mm
Tjänstevikt
1 676 kg
Totalvikt
2 030 kg
Körklart skick
1 614 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2026-04-14
Besiktning giltig t.o.m.
2027-06-30
Mätarställning vid besiktning
101 893 km
Tidigare besiktning
2024-04-02
Tidigare mätarställning
62 252 km
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
U5YH581AGML012346
Chassikod
CD, H7
Däckdimension fram
225/45R1791W
Däckdimension bak
225/45R1791W
Fälgdimension fram
7.0Jx17/ET53/C
Fälgdimension bak
7.0Jx17/ET53/C
Axelavstånd
2650 mm
Max släpvikt B
1 470 kg
Få Carfax-rapporten för Kia Cee´d kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Kia Cee´d – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Kia Cee´d - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Mazda har presenterat Mazda 6e modellår 2027. Modellen får en rejäl uppdatering som omfattar en ny drivlina, ett bredare utbud av utrustningsnivåer och interiöralternativ, en finjusterad fjädring samt vidareutvecklade förarassistanssystem. Mazda 6e 2027 får ett pris från 469 900 kronor och ska finnas hos de svenska Mazdaåterförsäljarna mot slutet av 2026.
Ett rådjur vid vägkanten. En älg som plötsligt kliver ut. Ett vildsvin som springer över vägen. På bara några sekunder kan en vanlig bilresa förvandlas till en allvarlig olycka. Nu uppmanar Trafikverket trafikanter att sänka hastigheten och vara extra uppmärksamma när risken för vilt på vägarna ökar.
I slutet av 1980-talet tog den svenska Toyotaimportören in en Celica cabriolet från Tyskland. De som fick chansen att prova bilen gillade den skarpt, men trots det skulle någon cabrioletversion av Celica aldrig säljas av Toyotahandlarna i Sverige. Det gör den Toyota Celica cabriolet som nu ska gå under klubban på Bilweb Auctions till en extremt ovanlig bil i vårt land.
Epiq har sedan världspremiären 21 maj i Zürich funnits med det största batteriet på 55 kWh. Nu öppnar försäljningen av Epiq 40 som har ett 38,5 kWh stort batteri och en motoreffekt på 99 kW (135 hk). Även instegsversionen Epiq 35 kommer till Sverige och har samma batteristorlek som Epiq 40 men med en motoreffekt på 85 kW (116 hk).
Välj ett alternativ