Coupe 327 Riktigt go originalbil!-1965, Sportkupé
Märke
ChevroletModell
Chevrolet ImpalaÅrsmodell
1965
Växellåda
Automatisk
Drivmedel
Bensin
Motortyp
Förbränningsmotor
Mätarställning
11 607 mil
Antal ägare
5
Färg
Vit
Första datum i trafik
1965-01-01
Kaross
Sportkupé
Effekt
199 hk
Reg.nr
EAZ35A
En riktigt läcker och förhållandevis orörd Impala i äkta SS-utförande med en klockren känsla när man sätter sig till rätta bakom ratten. Uppskattar du en frisk och rostfri bil som är rak och fin i plåten så är detta definitivt rätt exemplar!
Importerad för 5 år sedan av handlare här i Sverige som skaffat sig ett rykta om att få tag i riktigt bra och fina bilar, då var den ännu mer original med patinerad och sliten lack. Där efter har den fått sig en riktigt fin omlackering i originalkulören Ermine White, chrome och lister är i fint skick så helhetsintrycket är kanon. Invändigt ser bilen ut att till stora delar ha kvar sin blåa originalinredning som även den hållt sig fantastiskt fin genom åren!
Under huven hittar vi en 283 V8 som startar lätt och fint utan bekymmer, växellådan är en Powerglide som sköter jobbet precis lika bra. På vägen ligger bilen fint och det känns att bilen är oskruvad och bra i ordning!
Ring Morgan på 0768-034 335 eller Mikael på 0768-034 334 för mer information!
Kontakta oss alltid för att boka en tid för visning, dels för att försäkra dig om att bilen inte är såld men även för att säkerställa att vi är på plats. Vi försöker alltid lösa visning och leverans när det passar dig även om du inte har möjlighet att komma till oss under ordinarie kontorstider!
Självklart ordnar vi finansiering på upp till 12 år med låg månadskostnad. Kontakta oss för mer information!
Vi finns i Mellerud Dalsland vid Vänerns strand 12 mil från Göteborg, 11 mil från Karlstad och 20 mil från Oslo.
Vill du ha hjälp med att sälja din bil? Att köpa och sälja bil ska vara enkelt och roligt - pröva oss så får du se!
Motoreffekt 1
143 kW
Växellåda (VTR)
Automatisk
Längd
5400 mm
Bredd
2000 mm
Tjänstevikt
1 785 kg
Totalvikt
2 115 kg
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Mätarställning vid besiktning
44 278 km
Tidigare besiktning
2021-09-03
Försäkringsform
ENSK
Direktimport
Ja
Chassinummer (VIN)
166375C114286
Däckdimension fram
P215/75R14
Däckdimension bak
P215/75R14
Axelavstånd
3050 mm
Få Carfax-rapporten för Chevrolet Impala kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Chevrolet Impala – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Chevrolet Impala - snabbt, enkelt och från flera långivare.
År 2024 byggde Chevrolet tre exemplar av en mycket speciell bilmodell. Bilarna fick beteckningen Bad Rat – COPO Camaro och är en bilmodell exklusivt avsedd för dragracing. Numera är en av de tre bilarna svenskägd och finns på svensk mark. Bilen har kört den klassiska dragracingsträckan kvartsmilen (402 meter) på 8,588 sekunder. När Bad Rat nyligen stod sida vid sida med en matching numbers COPO Camaro 9561 från 1969 möttes två ytterligheter i en av Chevrolet Camaros mest fascinerande historier.
Chevrolet Corvette ZR1X är den snabbaste och mest avancerade Corvetten någonsin. På en preparerad bana körde ZR1X den klassiska kvartsmilen (en fjärdedels engelsk mil = 402 meter) på 8,675 sekunder och med en sluthastighet på 256 km/h. Testet gjordes med standarddäck och med seriebilarnas gatlegala motorstyrning som är godkänd i alla 50 amerikanska delstater.
Continentals sommardäck blir originalutrustning på nya Volvo EX60. Volvo har valt däcket EcoContact 7 S, som enligt däcktillverkaren Continental kännetecknas av lågt rullmotstånd och lång räckvidd. Däcket har också förstärkta områden på sidoväggarna för att minska risken för fälgskador. Dessutom har en princip hämtats från golfbollar för att minska luftmotståndet.
Hos Isuzu har en frontbåge med fyra extraljus fått ett alldeles eget smeknamn: Mustaschen. Under november får den dessutom ett extra viktigt uppdrag. För varje sålt Q-Light-paket skänker Isuzu Sverige pengar till Mustaschkampen och kampen mot prostatacancer.
Välj ett alternativ