Targa 3LT Z51 482hk-2023, Sportkupé
Märke
ChevroletModell
Chevrolet CorvetteÅrsmodell
2023Växellåda
AutomatiskDrivmedel
Bensin
Motortyp
Förbränningsmotor
Mätarställning
316 mil
Antal ägare
1
Färg
Grå
Första datum i trafik
2024-12-06
Tillverkningsmånad
202305
Kaross
SportkupéEffekt
481 hk
Reg.nr
RAG775
Kontakta oss gärna före besök så säkerställer vi att bilen fortfarande är tillgänglig och redo för visning.
Vi tar gärna din nuvarande bil i inbyte och erbjuder flexibla finanslösningar anpassade efter både företag och privatpersoner. På så sätt kan vi skapa en helhetslösning som passar just dina behov och din ekonomi. Utöver tjänstebilar erbjuder vi även noggrant utvalda, bättre begagnade person- och transportbilar till konsumenter. Samtliga bilar kan levereras med begagnatgaranti upp till 3 år för extra trygghet. Hos oss ingår en kostnadsfri prova-på-försäkring via Länsförsäkringar under den första månaden. Detta ger ett tryggt skydd direkt vid köpet utan extra kostnad under den inledande tiden.
Med modern MECA-verkstad i huset kan vi dessutom erbjuda service och underhåll med hög kvalitet – snabbt, smidigt och på plats.
Hos oss får du rätt bil, på rätt villkor – oavsett om du är företagare eller privatkund.
Motoreffekt 1
354 hk
Cylindervolym
6162 cm³
Växellåda (VTR)
Automatisk
Maxhastighet
296 km/h
Euroklass
6
CO₂ (WLTP blandad)
277 g/km
Förbrukning (WLTP blandad)
1212
Utsläppsklass
EURO 6
Längd
4634 mm
Bredd
1934 mm
Höjd
1235 mm
Tjänstevikt
1 740 kg
Totalvikt
1 980 kg
Körklart skick
1 730 kg
Antal passagerare
1
Antal säten
2
Senaste besiktning
2023-08-21
Besiktning giltig t.o.m.
2027-12-31
Försäkringsform
ENSK
Chassinummer (VIN)
1G1Y92D42P5131700
Däckdimension fram
245/35ZR19 89Y
Däckdimension bak
305/30ZR20 99Y
Fälgdimension fram
8.5JX19 ET52
Fälgdimension bak
11JX20 ET64
Axelavstånd
2722 mm
Få Carfax-rapporten för Chevrolet Corvette kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Chevrolet Corvette – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Chevrolet Corvette - snabbt, enkelt och från flera långivare.
En ny studie från VTI, Folksam och Däckbranschens Informationsråd visar kraftigt ökad risk för dödliga olyckor vid användning av vinterdäck under sommaren. Det visar en studie som gjorts av Forskare från VTI, Folksam och Däckbranschen i samarbete med Trafikverket.
Nu visar Kia en glimt av nya Kia PV7 inför modellens världspremiär på IAA Transportation om två veckor. PV7 är märkets andra dedikerade helelektriska modell inom PBV, Platform Beyond Vehicle.
RSA Sverige som är generalagent för systerbilmärkena Omoda och Jaecoo går nu på offensiven och lanserar fyra nya elektrifierade suv-modeller på den svenska marknaden. Det är Jaecoo 5 EV, Jaecoo 7 HEV, Omoda 5 next EV och omoda 9 PHEV. Tillsammans täcker de hela spannet av elektrifierad körning – från kompakt elbil för vardagspendling till ett flaggskepp med fyrhjulsdrift och 1 100 kilometers total räckvidd, skriver RSA Sverige i ett pressmeddelande från.
Efter ett sex veckor långt sommaruppehåll ger sig Dino Beganovic äntligen ut på banan igen när årets Formel 2-säsong återupptas på mytomspunna Monza i helgen. Den världsberömda Monza-banan utanför Milano är värd för Italiens Grand Prix, och känd som ”The Temple of Speed” för sina långa rakor där några av säsongens absolut högsta hastigheter uppmäts. Ett annat smeknamn är "La Pista Magica".