TSI 125HK B-KAMERA DRAG P-SENSOR CARPLAY-2017, Kombi
Märke
SeatModell
Seat LeonVariant
1.4 TSI X-PERIENCE 2WD (125hk)
LCI
Leon X-PERIENCE
Årsmodell
2017Växellåda
ManuellDrivmedel
BensinMotortyp
Förbränningsmotor
Mätarställning
16 455 mil
Antal ägare
8
Färg
Vit
Första datum i trafik
2017-11-10
Tillverkningsmånad
201705
Kaross
KombiEffekt
125 hk
Reg.nr
PKX640
*PKX640* Nu har vi fått in en sportig och mycket välutrustad SEAT Leon X-Perience 1.4 TSI Manuell med 125 hk – en praktisk och snygg crossover-kombi som kombinerar hög komfort, generösa utrymmen och fina köregenskaper. Den pigga och bränsleeffektiva 1.4 TSI-bensinmotorn tillsammans med den manuella växellådan ger en smidig och ekonomisk körupplevelse som passar lika bra för vardagspendling som för längre resor. X-Perience-utförandet ger bilen ett robustare och sportigare utseende jämfört med en vanlig Leon, samtidigt som du behåller kombibilens praktiska egenskaper och generösa bagageutrymme. Interiören erbjuder en sportig premiumkänsla med halvskinnklädsel och sportstolar, vilket ger både bra sidostöd och hög komfort även under längre körningar. ACC klimatanläggning ser till att kupén håller en behaglig temperatur året runt, medan farthållaren bidrar till en mer avslappnad körning på motorväg och längre sträckor.
Bilen är utrustad med både Apple CarPlay och Android Auto, vilket gör det enkelt att ansluta mobilen och använda navigation, musik, samtal och kompatibla appar direkt via bilens infotainmentsystem. Multifunktionsratten ger smidig kontroll över bilens viktigaste funktioner direkt från förarplatsen. För enkel parkering finns backkamera samt parkeringssensorer fram och bak, vilket ger god överblick och gör bilen lätt att manövrera även i trånga miljöer. Xenonstrålkastarna ger ett kraftfullt ljus och god sikt vid mörkerkörning. Takrails ger möjlighet till exempelvis takbox eller annan extra last, vilket gör bilen ännu mer praktisk för familjen och längre semesterresor.
Den avtagbara dragkroken gör bilen perfekt för släp, cykelhållare och andra transportbehov, samtidigt som den kan tas bort när den inte används för att behålla bilens stilrena utseende.
Bilen har dessutom komplett servicehistorik, vilket visar att den har blivit väl omhändertagen och ger extra trygghet inför nästa ägare.
Välkommen att kontakta oss för mer information eller för att boka en provkörning.
Varmt välkommen in till oss på FMD BIL i Järfälla för en provkörning! Givetvis ordnar vi med finans åt er samt byter in er gamla bil! Vi tar kortbetalningar och godtar inte externa finanser. Registreringsavgift tillkommer på alla fordon. På plats tar vi Kortbetalning, Banköverföring samt Swish.
**OBS: KOLLA ER SKRÄPPOST VID MEJLKONVERSATION**
Motoreffekt 1
125 hk (92 kW)
Motorkod
CZCA
Cylindervolym
1395 cm³
Växellåda (VTR)
Manuell
Maxhastighet
200 km/h
Euroklass
6
Utsläppsklass
EURO 6
Längd
4551 mm
Bredd
1816 mm
Höjd
1478 mm
Tjänstevikt
1 383 kg
Totalvikt
1 820 kg
Körklart skick
1 263 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2026-08-14
Besiktning giltig t.o.m.
2027-10-31
Mätarställning vid besiktning
164 528 km
Tidigare besiktning
2025-07-23
Tidigare mätarställning
151 337 km
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
VSSZZZ5FZHR079174
Chassikod
5F
Däckdimension fram
205/50 R17 93V XL
Däckdimension bak
205/50 R17 93V XL
Fälgdimension fram
7Jx17 ET42
Fälgdimension bak
7Jx17 ET42
Axelavstånd
2629 mm
Max släpvagnsvikt
1 400 kg
Max släpvikt B
1 680 kg
Få Carfax-rapporten för Seat Leon kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Seat Leon – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Seat Leon - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Den 9–13 september är det dags för Elmia Husvagn Husbil som enligt arrangören är Nordens största mässa för det mobila livet. I år finns fler varumärken och fler destinationer på plats. En av årets nyheter är Familjescenen, som på söndagen gästas av Nassim Al Fakir.
År 2024 byggde Chevrolet tre exemplar av en mycket speciell bilmodell. Bilarna fick beteckningen Bad Rat – COPO Camaro och är en bilmodell exklusivt avsedd för dragracing. Numera är en av de tre bilarna svenskägd och finns på svensk mark. Bilen har kört den klassiska dragracingsträckan kvartsmilen (402 meter) på 8,588 sekunder. När Bad Rat nyligen stod sida vid sida med en matching numbers COPO Camaro 9561 från 1969 möttes två ytterligheter i en av Chevrolet Camaros mest fascinerande historier.
Nu utökar Subaru sitt svenska återförsäljarnätverk med Holmlunds Bil i Avesta och Wahlströms Bil i Hyltebruk. Båda blir auktoriserade Subaru-återförsäljare och beskrivs som väletablerade familjeföretag med stark lokal förankring och lång erfarenhet av bilhandel och service. Med de två nya etableringarna har Subaru 55 återförsäljare i Sverige.
Vilken bil man kör följer inte alltid den politiska kartan. Det framgår av en ny undersökning från Kantar Sifo, gjord på uppdrag av bilförmedlaren Kvdbil. Resultaten från undersökningen visar att fler SD-väljare kör elbil än både socialdemokrater och vänsterpartister.