FR Cockpit Kamera Navi-2021, Kombi
Upplands Väsby-11 Aug
229 900:-
Märke
SeatModell
Seat LeonVariant
1.4 Plug-in Hybrid 5dr (150hk)
LCI
Leon Generation 4
Årsmodell
2021Växellåda
AutomatiskDrivmedel
El/Bensin
Motortyp
LaddhybridMätarställning
6 490 mil
Antal ägare
4
Färg
Vit
Första datum i trafik
2021-08-26
Tillverkningsmånad
202105
Kaross
KombiEffekt
204 hk
Reg.nr
SFN47Z
Här har vi en sportig och välutrustad Seat Leon e Hybrid med hela 204 hästkrafter i attraktiva FR utförandet. Med digital cockpit, backkamera och navigation får du en modern och bekväm körupplevelse. En perfekt kombination av prestanda, komfort och modern teknik för både vardagens körning och längre resor.
PÅ KAMUX.SE KAN DU BLAND ANNAT:
- Räkna ut din månadskostnad
- Boka en testkörning
- Läsa mer om bilen och våra olika tjänster
Vi erbjuder skräddarsydd finansiering via DNB - och du får alltid 14 dagars fri bilförsäkring från If när du köper bil hos oss.
För extra trygghet på vägen kan du teckna Kamux Plus - vårt eget trygghetspaket som ger dig upp till 24 månaders skydd om något oväntat händer.
Vill du byta in bilen? Vi värderar den kostnadsfritt och ger dig snabbt ett pris - smidigt och enkelt.
Hör av dig så berättar vi mer om finansiering, hemleverans eller någon av våra andra tjänster!
Trygghet hela vägen - därför ska du välja Kamux
Hos Kamux får du ett tryggt bilköp med ett brett urval av kvalitetstestade och varudeklarerade bättre begagnade bilar. Som Nordens största och enda MRF-anslutna bilhandlare för begagnade bilar erbjuder vi dig ett starkt skydd om något oväntat skulle hända.
Vi gör det enkelt för dig - med flexibel finansiering, försäkring och smidigt inbyte av din gamla bil.
Dessutom kan vi leverera din nya bil direkt till din dörr, härligt va!
Motoreffekt 1
150 hk (110 kW)
Motoreffekt 2
204 hk (150 kW)
Motorkod
DGEA
Cylindervolym
1395 cm³
El/Hybrid
LADDHYBRID
Växellåda (VTR)
Automatisk
Maxhastighet
220 km/h
Euroklass
6
Miljöklass
HYBRID
Supermiljöbil
Ja
Utsläppsklass
LADDHYBRID
Längd
4368 mm
Bredd
1799 mm
Höjd
1456 mm
Tjänstevikt
1 643 kg
Totalvikt
2 060 kg
Körklart skick
1 614 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2024-08-28
Besiktning giltig t.o.m.
2026-08-31
Mätarställning vid besiktning
34 860 km
Tidigare besiktning
2021-05-21
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
VSSZZZKLZMR089424
Chassikod
KL, KL1
Däckdimension fram
225/45 R17 91W
Däckdimension bak
225/45 R17 91W
Fälgdimension fram
7,5JX17 ET46
Fälgdimension bak
7,5JX17 ET46
Axelavstånd
2669 mm
Max släpvagnsvikt
1 500 kg
Max släpvikt B
1 440 kg
Få Carfax-rapporten för Seat Leon kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Seat Leon – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Seat Leon - snabbt, enkelt och från flera långivare.
När Seat firar 75-årsjubileum får två av varumärkets mest populära modeller en uppfräschning. Ibiza och Arona får uppdaterad design och högre interiörkvalitet. Försäljningsstarten är den 29 oktober och marknadsintroduktion sker i januari 2026.
ID. Tiguan lanseras i början av 2027, men redan nu är det möjligt att beställa Volkswagens nya elbil i Sverige. Det rekommenderat cirkapriset är från 559 900 kronor. ID. Tiguan ersätter modellerna ID.4 och ID.5 och erbjuds parallellt med nuvarande Tiguan med förbrännings- och hybriddrivlinor.
Nyregistreringarna av personbilar ökade tydligt i september och elbilar stod för nära hälften av månadens registreringar. Samtidigt syns ett markant skifte från laddhybrider till elbilar, där privatkundernas ökade intresse är en viktig drivkraft för elektrifieringen. Det visar färska siffror från Mobility Sweden, som är branschorganisation för tillverkare och importörer av personbilar, lastbilar och bussar.
RSA Sverige, officiell generalagent och importör för Omoda & Jaecoo, inleder ett samarbete med Carla, som är en av Sveriges snabbast växande bilhandlare. Samarbetet innebär att märkena får en helt digital säljkanal med nationell räckvidd redan från start, och att Carla för första gången börjar sälja fabriksnya bilar. Först ut är laddhybrid-suven Omoda 9, följd av Omoda 5 och Jaecoo 5 under hösten 2026.
Upplands Väsby-11 Aug
229 900 kr
Välj ett alternativ