- Essential 4WD-2027, SUV
Märke
HyundaiModell
Hyundai TucsonÅrsmodell
2027Växellåda
AutomatiskDrivmedel
El/Bensin
Mätarställning
–
Färg
Kaross
SUVEffekt
239 hk
Reg.nr
QJB853
HYUNDAI AKALLA – HEDIN AUTOMOTIVE VÄST
Hyundai Tucson Plug-in Hybrid Essential 4WD, årsmodell 2027, i vit färg och helt ny med 0 mil. En modern och rymlig SUV med automatlåda, fyrhjulsdrift och 239 hk som ger både trygg och bekväm körning i vardagen.
Här får du en välutrustad bil med bland annat backkamera, parkeringssensorer fram och bak, navigation, adaptiv farthållare, rattvärme, filhållningsassistans, dödavinkelvarnare samt Apple CarPlay/Android Auto. Med generöst bagageutrymme och fem sittplatser passar den lika bra för familjen som för längre resor.
En smart och mångsidig SUV för dig som vill ha modern hybridteknik, hög komfort och bra framkomlighet året runt.
CO2-utsläpp (WLTP): 127.00 g/km
Blandad förbrukning (WLTP): 5.60 l/100 km
Få Carfax-rapporten för Hyundai Tucson kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Hyundai Tucson – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Hyundai Tucson - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Nu kommer Xpeng till Umeå. Det sker genom ett nytt samarbete med Motorcentralen. Därmed blir Xpeng representerade i norra Sverige och gör sitt växande modellprogram tillgängligt för fler kunder i regionen. Försäljning och service av Xpeng ska ske via NXT by Motorcentralen, koncernens dotteranläggning på Spinnvägen 1 i Umeå.
RSA Sverige, officiell generalagent och importör för Omoda & Jaecoo, inleder ett samarbete med Carla, som är en av Sveriges snabbast växande bilhandlare. Samarbetet innebär att märkena får en helt digital säljkanal med nationell räckvidd redan från start, och att Carla för första gången börjar sälja fabriksnya bilar. Först ut är laddhybrid-suven Omoda 9, följd av Omoda 5 och Jaecoo 5 under hösten 2026.
Vintern närmar sig och med den en vanlig fråga. När är det egentligen dags att byta till vinterdäck? Enligt Tomas Jansson, däckexpert på däck- och bilservicekedjan Vianor, är svaret mer än ett datum i kalendern. Som tur är finns det några tydliga tumregler som du kan följa.
På Paris Motor Show den 12–18 oktober ska Renault visa konceptbilen Renault 8 Gordini Concept. Det är en helelektrisk tvåsitsig coupé som är tänkt att föra den klassiska Renault 8 Gordini från 1964 in i en ny era. Med 270 hk, kompakta proportioner och tydliga rallyinfluenser kombinerar konceptbilen märkets motorsporthistoria med modern eldrift och design.
Välj ett alternativ