Cabriolet 482hk AT8-2026, Cab
Märke
ChevroletModell
Chevrolet CorvetteÅrsmodell
2026Växellåda
AutomatiskDrivmedel
BensinMotortyp
Förbränningsmotor
Mätarställning
–
Färg
Svart
Första datum i trafik
2026-05-04
Tillverkningsmånad
202603
Kaross
CabEffekt
481 hk
Reg.nr
FRW00H
Chevrolet Corvette C8 3LT Cabriolet 2026 i svart utförande – en ny sportbil med 0 mil, 482 hk, automatlåda och bakhjulsdrift. Här kombineras ikonisk Corvette-prestanda med cabrioletkänsla, låg och bred design samt ett riktigt engagerande körupplevelse.
Utrustad med bland annat 3LT-paket, Z51-paket, Magnetic Ride, sportstolar i alcantara/skinn, BOSE ljudsystem, Head up-display, Apple CarPlay/Android Auto, backkamera, parkeringssensorer fram och bak, rattvärme samt både värme och ventilation i stolarna.
En kompromisslös och välutrustad Corvette för dig som vill ha något utöver det vanliga. Kontakta oss gärna för mer information eller visning.
Företagsleasa från 7 595 kr exkl moms per månad.
Billån: Billån
18500 kr/mån inkl moms
* Månadskostnaden är ett exempel och baseras på Billån med 36 månaders löptid, 20.00% (319,000 kr) kontantinsats, 50.00% restskuld samt 5.95% rörlig ränta. Uppläggnings- och aviavgift tillkommer. Missa inte att man har möjlighet att göra avdrag på räntan under rätt förutsättningar.
Finansiell leasing: Finansiell leasing
14727 kr/mån exkl moms
36 månader, 1,500 mil
*Uppläggnings- och administrationsavgift tillkommer med 595 kr resp. 55 kr. Leasing gäller för näringsidkare och kan inte kombineras med andra avtal eller erbjudanden. Notera: förändringar i den underliggande räntan kan komma att påverka månadskostnaden.
Motoreffekt 1
354 kW
Cylindervolym
6162 cm³
Växellåda (VTR)
Automatisk
Maxhastighet
296 km/h
Euroklass
6
CO₂ (WLTP blandad)
281 g/km
Förbrukning (WLTP blandad)
1229
Utsläppsklass
EURO 6
Längd
4634 mm
Bredd
1934 mm
Höjd
1234 mm
Tjänstevikt
1 775 kg
Totalvikt
1 980 kg
Körklart skick
1 767 kg
Antal passagerare
1
Antal säten
2
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
1G1Y93D4XT5112103
Däckdimension fram
245/35ZR19 93Y
Däckdimension bak
305/30ZR20 103Y
Fälgdimension fram
8,5JX19 ET52
Fälgdimension bak
11JX20 ET64
Axelavstånd
2722 mm
Få Carfax-rapporten för Chevrolet Corvette kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Chevrolet Corvette – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Chevrolet Corvette - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Chevrolet Corvette ZR1X är den snabbaste och mest avancerade Corvetten någonsin. På en preparerad bana körde ZR1X den klassiska kvartsmilen (en fjärdedels engelsk mil = 402 meter) på 8,675 sekunder och med en sluthastighet på 256 km/h. Testet gjordes med standarddäck och med seriebilarnas gatlegala motorstyrning som är godkänd i alla 50 amerikanska delstater.
År 2024 byggde Chevrolet tre exemplar av en mycket speciell bilmodell. Bilarna fick beteckningen Bad Rat – COPO Camaro och är en bilmodell exklusivt avsedd för dragracing. Numera är en av de tre bilarna svenskägd och finns på svensk mark. Bilen har kört den klassiska dragracingsträckan kvartsmilen (402 meter) på 8,588 sekunder. När Bad Rat nyligen stod sida vid sida med en matching numbers COPO Camaro 9561 från 1969 möttes två ytterligheter i en av Chevrolet Camaros mest fascinerande historier.
Gotland är Sveriges cabriolet-tätaste län. Stockholm hamnar tredje sist och blir slaget av nästan hela landet. Ny statistik från vägtrafikregistret som Riddermark Bil sammanställt, visar också att Gotlands vanligaste cabriolet är Ford Mustang, medan Norrbotten är ensamt om att föredra Chevrolet Corvette.
Bara tre veckor efter att M-B Automotive i Helsingborg började sälja Omoda och Jaecoo har bilhandlaren redan sålt 20 bilar. Det är ett tydligt tecken på att laddhybriderna har tagits emot väl av bilköpare i Helsingborg och nordvästra Skåne. I alla fall om man får tro ett pressmeddelande från generalagenten.
Välj ett alternativ