AUT AWD M SPORT DRAG NAVI HUD B-KAMERA-2020, SUV
Märke
BMWModell
BMW X1Variant
20dA F48 xDrive (190hk)
LCI
X1 (F48)
Årsmodell
2020Växellåda
AutomatiskDrivmedel
DieselMotortyp
Förbränningsmotor
Mätarställning
10 500 mil
Antal ägare
3
Färg
Grå
Första datum i trafik
2020-01-22
Tillverkningsmånad
201912
Kaross
SUV
Effekt
190 hk
Reg.nr
ZWE728
Tryggt och enkelt bilköp hos Norrtälje Bil
Hos oss ska det kännas tryggt och enkelt att köpa bil – oavsett om du besöker oss på plats eller handlar på distans. Du kan enkelt välja, reservera och köpa din bil direkt på nbbil.se med BankID på ett säkert och smidigt sätt.
Vi tar gärna din bil i inbyte
För att göra ditt bilbyte så enkelt som möjligt värderar och tar vi emot inbytesbilar. Bor du längre bort erbjuder vi även videovisning, så att du i lugn och ro kan få en genomgång av bilen innan du bestämmer dig.
Har du frågor om bilen eller köpprocessen är du alltid välkommen att kontakta oss. Vi rekommenderar att du hör av dig före ditt besök för att säkerställa att bilen fortfarande finns tillgänglig.
Telefonnummer 0176-49 149
Mejladress info @ nbbil.se
Trygghet efter köpet
För dig som önskar ett mer omfattande skydd erbjuder vi även möjlighet att förlänga din garanti med vårat trygghetspaket 12 till 36 månader, då ingår även vinterhjul samt 14 dagars prova-på-helförsäkring via Folksam.
TRYGGHET HELA VÄGEN.
Kontakta våra kunniga säljare för mer information.
Finansiering anpassad efter dig
Vi samarbetar med Santander Consumer Bank, My Money Bank & Money Go bank för att kunna erbjuda flexibla finansieringslösningar helt utifrån dina behov och förutsättningar. Kontakta oss gärna för ett personligt finansieringsförslag.
Dokumenterad service och besiktning
För din trygghet redovisar vi bilens service- och besiktningshistorik:
Senaste service utförd: Levereras nyservad.
Senast godkända besiktning utförd: 2025-07-11
Nästa besiktning senast: 2026-09-30
Fordonskatt: 3 496 kr/år.
En trygg och smidig betalningsprocess
Betalning sker via banköverföring eller Swish för en säker och enkel affär. En administrativ avgift om 995 kr tillkommer.
Öppettider: Mån-Fredag 09:00-18:00 Lördag 10:00-14:00 Söndag STÄNGT
VARMT VÄLKOMNA
Avvikande öppettider:
20/6 STÄNGT
24/12-26/12 STÄNGT
Motoreffekt 1
190 hk (140 kW)
Motorkod
B47-C20B
Cylindervolym
1995 cm³
Fyrhjulsdrift
Ja (xDrive)
Växellåda (VTR)
Automatisk
Maxhastighet
219 km/h
Euroklass
6
CO₂ (WLTP blandad)
150 g/km
Förbrukning (WLTP blandad)
570
Utsläppsklass
EURO 6
Längd
4447 mm
Bredd
1821 mm
Höjd
1598 mm
Tjänstevikt
1 742 kg
Totalvikt
2 200 kg
Körklart skick
1 690 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2025-07-11
Besiktning giltig t.o.m.
2026-09-30
Mätarställning vid besiktning
93 189 km
Tidigare besiktning
2024-06-10
Tidigare mätarställning
76 705 km
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
WBA31AE05L5P95320
Chassikod
F48, 31AE
Däckdimension fram
225/50 R18 99 W
Däckdimension bak
225/50 R18 99 W
Fälgdimension fram
7,5Jx18/ET51
Fälgdimension bak
7,5Jx18/ET51
Axelavstånd
2670 mm
Max släpvagnsvikt
2 000 kg
Max släpvikt B
1 300 kg
Få Carfax-rapporten för BMW X1 kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din BMW X1 – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din BMW X1 - snabbt, enkelt och från flera långivare.
En ny studie från VTI, Folksam och Däckbranschens Informationsråd visar kraftigt ökad risk för dödliga olyckor vid användning av vinterdäck under sommaren. Det visar en studie som gjorts av Forskare från VTI, Folksam och Däckbranschen i samarbete med Trafikverket.
Nu visar Kia en glimt av nya Kia PV7 inför modellens världspremiär på IAA Transportation om två veckor. PV7 är märkets andra dedikerade helelektriska modell inom PBV, Platform Beyond Vehicle.
RSA Sverige som är generalagent för systerbilmärkena Omoda och Jaecoo går nu på offensiven och lanserar fyra nya elektrifierade suv-modeller på den svenska marknaden. Det är Jaecoo 5 EV, Jaecoo 7 HEV, Omoda 5 next EV och omoda 9 PHEV. Tillsammans täcker de hela spannet av elektrifierad körning – från kompakt elbil för vardagspendling till ett flaggskepp med fyrhjulsdrift och 1 100 kilometers total räckvidd, skriver RSA Sverige i ett pressmeddelande från.
Efter ett sex veckor långt sommaruppehåll ger sig Dino Beganovic äntligen ut på banan igen när årets Formel 2-säsong återupptas på mytomspunna Monza i helgen. Den världsberömda Monza-banan utanför Milano är värd för Italiens Grand Prix, och känd som ”The Temple of Speed” för sina långa rakor där några av säsongens absolut högsta hastigheter uppmäts. Ett annat smeknamn är "La Pista Magica".