Style B-kamera Carplay Värmare Keyless-2018, SUV
Märke
SeatModell
Seat AtecaVariant
1.0 TSI (115hk)
LCI
Ateca
Årsmodell
2018Växellåda
ManuellDrivmedel
BensinMotortyp
Förbränningsmotor
Mätarställning
14 903 mil
Antal ägare
5
Färg
Vit
Första datum i trafik
2018-04-02
Tillverkningsmånad
201802
Kaross
SUV
Effekt
116 hk
Reg.nr
KLE091
TESTA I LUGN OCH RO! ?
????Du har 30 dagar på dig att känna efter – och kan byta bil om det inte känns rätt.
????Tryggare bilköp helt enkelt.
Seat Ateca 1.0 TSI Style är en modern och smidig SUV som kombinerar sportig design, praktiska utrymmen och en bränsleeffektiv bensinmotor. Den pigga 1.0 TSI-motorn passar utmärkt för både stadskörning, pendling och längre resor, samtidigt som den höga sittpositionen ger bra överblick över trafiken.
Style-utförandet erbjuder en välutrustad och komfortabel kupé med smarta funktioner för vardagen. Backkameran gör parkering och manövrering enklare, medan Apple CarPlay ger smidig tillgång till musik, samtal och appar direkt via bilens skärm. Keyless gör det enkelt att låsa upp och starta bilen, och värmaren ger extra komfort under kalla dagar.
Seat Ateca är ett utmärkt val för dig som söker en välutrustad, ekonomisk och praktisk SUV med modern teknik, hög komfort och smidiga köregenskaper.
PÅ KAMUX.SE KAN DU BLAND ANNAT:
- Räkna ut din månadskostnad
- Boka en testkörning
- Läsa mer om bilen och våra olika tjänster
Vi erbjuder skräddarsydd finansiering via DNB - och du får alltid 14 dagars fri bilförsäkring från If när du köper bil hos oss.
För extra trygghet på vägen kan du teckna Kamux Plus - vårt eget trygghetspaket som ger dig upp till 24 månaders skydd om något oväntat händer.
Vill du byta in bilen? Vi värderar den kostnadsfritt och ger dig snabbt ett pris - smidigt och enkelt.
Hör av dig så berättar vi mer om finansiering, hemleverans eller någon av våra andra tjänster!
Trygghet hela vägen - därför ska du välja Kamux
Hos Kamux får du ett tryggt bilköp med ett brett urval av kvalitetstestade och varudeklarerade bättre begagnade bilar. Som Nordens största och enda MRF-anslutna bilhandlare för begagnade bilar erbjuder vi dig ett starkt skydd om något oväntat skulle hända.
Vi gör det enkelt för dig - med flexibel finansiering, försäkring och smidigt inbyte av din gamla bil.
Dessutom kan vi leverera din nya bil direkt till din dörr, härligt va!
Motoreffekt 1
115 hk (85 kW)
Motorkod
CHZJ
Cylindervolym
999 cm³
Växellåda (VTR)
Manuell
Maxhastighet
183 km/h
Euroklass
6
Utsläppsklass
EURO 6
Längd
4363 mm
Bredd
1841 mm
Höjd
1601 mm
Tjänstevikt
1 384 kg
Totalvikt
1 830 kg
Körklart skick
1 280 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2026-05-26
Besiktning giltig t.o.m.
2027-07-31
Mätarställning vid besiktning
147 069 km
Tidigare besiktning
2025-04-30
Tidigare mätarställning
127 397 km
Försäkringsform
ENSK
Chassinummer (VIN)
VSSZZZ5FZJ6553202
Chassikod
KH7, 5F
Däckdimension fram
215/55 R17 94V
Däckdimension bak
215/55 R17 94V
Fälgdimension fram
7Jx17 ET45
Fälgdimension bak
7Jx17 ET45
Axelavstånd
2621 mm
Max släpvagnsvikt
1 300 kg
Max släpvikt B
1 670 kg
Få Carfax-rapporten för Seat Ateca kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Seat Ateca – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Seat Ateca - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Mazda har presenterat Mazda 6e modellår 2027. Modellen får en rejäl uppdatering som omfattar en ny drivlina, ett bredare utbud av utrustningsnivåer och interiöralternativ, en finjusterad fjädring samt vidareutvecklade förarassistanssystem. Mazda 6e 2027 får ett pris från 469 900 kronor och ska finnas hos de svenska Mazdaåterförsäljarna mot slutet av 2026.
Ett rådjur vid vägkanten. En älg som plötsligt kliver ut. Ett vildsvin som springer över vägen. På bara några sekunder kan en vanlig bilresa förvandlas till en allvarlig olycka. Nu uppmanar Trafikverket trafikanter att sänka hastigheten och vara extra uppmärksamma när risken för vilt på vägarna ökar.
I slutet av 1980-talet tog den svenska Toyotaimportören in en Celica cabriolet från Tyskland. De som fick chansen att prova bilen gillade den skarpt, men trots det skulle någon cabrioletversion av Celica aldrig säljas av Toyotahandlarna i Sverige. Det gör den Toyota Celica cabriolet som nu ska gå under klubban på Bilweb Auctions till en extremt ovanlig bil i vårt land.
Epiq har sedan världspremiären 21 maj i Zürich funnits med det största batteriet på 55 kWh. Nu öppnar försäljningen av Epiq 40 som har ett 38,5 kWh stort batteri och en motoreffekt på 99 kW (135 hk). Även instegsversionen Epiq 35 kommer till Sverige och har samma batteristorlek som Epiq 40 men med en motoreffekt på 85 kW (116 hk).
Välj ett alternativ