by Frua-1968, Sportkupé
Märke
MaseratiModell
Maserati Mistral
Årsmodell
1968
Växellåda
Manuell
Drivmedel
Bensin
Motortyp
Förbränningsmotor
Mätarställning
8 845 mil
Antal ägare
11
Färg
Vit
Första datum i trafik
1975-06-11
Kaross
Sportkupé
Effekt
256 hk
Reg.nr
HZF536
Maserati Mistral 4.0 Manuell – 1968
VIN: AM109A11702
Nu har du chansen att förvärva en riktig italiensk klenod. Maserati Mistral i den attraktiva färgkombinationen Celeste Chiaro med svart läderinteriör.
Mistral var Maseratis eleganta tvåsitsiga GT och tillverkades i endast 968 exemplar totalt. Detta är dessutom den ovanligare 4.0-litersversionen, varav mycket få finns kvar – endast ett fåtal exemplar i Sverige och ytterst begränsad tillgång globalt.
Bilen har haft samma ägare sedan 1997 (28 år), vilket talar för ett långsiktigt ägande. Svensksåld enligt uppgift, årsmodell 1968 och registrerad i Sverige 1975. Historiken antyder att bilen kan ha använts som visnings- eller reklambild hos Maserati.
Mistral är den sista modellen från Maserati med den klassiska raka sexcylindriga motorn med dubbla tändstift och mekanisk bränsleinsprutning – en motor med rötter i Maseratis racinghistoria.
En sällsynt möjlighet att förvärva en eftertraktad klassisk Maserati med stark samlarpotential.
Vi byter gärna in din sportbil, klassiker eller vanliga bil.
Ring för mer information om objektet, finansiering m.m.
Hemleverans kan ombesörjas!
Välkommen till oss på Ucars Exclusive AB i Eslöv.
Vi hjälper till med förmånliga finansieringsalternativ samt tar er bil i byte.
Motoreffekt 1
188 hk
Växellåda (VTR)
Manuell
Längd
4500 mm
Bredd
1650 mm
Tjänstevikt
1 530 kg
Totalvikt
1 750 kg
Antal passagerare
1
Antal säten
2
Mätarställning vid besiktning
89 173 km
Tidigare besiktning
2018-04-18
Tidigare mätarställning
88 439 km
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
AM109A11702
Däckdimension fram
205-15
Däckdimension bak
205-15
Få Carfax-rapporten för Maserati Mistral kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Maserati Mistral – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Maserati Mistral - snabbt, enkelt och från flera långivare.
En ny studie från VTI, Folksam och Däckbranschens Informationsråd visar kraftigt ökad risk för dödliga olyckor vid användning av vinterdäck under sommaren. Det visar en studie som gjorts av Forskare från VTI, Folksam och Däckbranschen i samarbete med Trafikverket.
Nu visar Kia en glimt av nya Kia PV7 inför modellens världspremiär på IAA Transportation om två veckor. PV7 är märkets andra dedikerade helelektriska modell inom PBV, Platform Beyond Vehicle.
RSA Sverige som är generalagent för systerbilmärkena Omoda och Jaecoo går nu på offensiven och lanserar fyra nya elektrifierade suv-modeller på den svenska marknaden. Det är Jaecoo 5 EV, Jaecoo 7 HEV, Omoda 5 next EV och omoda 9 PHEV. Tillsammans täcker de hela spannet av elektrifierad körning – från kompakt elbil för vardagspendling till ett flaggskepp med fyrhjulsdrift och 1 100 kilometers total räckvidd, skriver RSA Sverige i ett pressmeddelande från.
Efter ett sex veckor långt sommaruppehåll ger sig Dino Beganovic äntligen ut på banan igen när årets Formel 2-säsong återupptas på mytomspunna Monza i helgen. Den världsberömda Monza-banan utanför Milano är värd för Italiens Grand Prix, och känd som ”The Temple of Speed” för sina långa rakor där några av säsongens absolut högsta hastigheter uppmäts. Ett annat smeknamn är "La Pista Magica".