Essential Euro 6-2026, SUV
Märke
HyundaiModell
Hyundai TucsonÅrsmodell
2026Växellåda
AutomatiskDrivmedel
El/Bensin
Motortyp
ElhybridMätarställning
522 mil
Antal ägare
3
Färg
Vit
Första datum i trafik
2026-04-30
Tillverkningsmånad
202512
Kaross
SUVEffekt
239 hk
Reg.nr
UKD26M
Kom ihåg att utrusta din bil med rätt tillbehör. Vi erbjuder bland annat: Nya vinterhjul Alufälg 12 995:- Dragkrok från 13 990:- Motorvärmare från 7990:-
Hos J BIL hittar du den kompetens och trygghet du behöver. Våra säljare finns här för att hjälpa just dig med allt från finansiering, försäkring och leverans.
Vi vill erbjuda begagnade bilar av hög kvalitet och vi har alltid minst 1200 bilar i lager. Som kund ska du känna dig trygg med ditt bilköp hos J Bil. Vi tar gärna din nuvarande bil i inbyte. Kontakta din närmaste J Bil anläggning för mer information.
Varmt välkomna till oss på J Bil!
Motoreffekt 1
132 kW
Cylindervolym
1598 cm³
Fyrhjulsdrift
Ja
El/Hybrid
ELHYBRID
Växellåda (VTR)
Automatisk
Maxhastighet
196 km/h
Euroklass
6
CO₂ (WLTP blandad)
145 g/km
Förbrukning (WLTP blandad)
640
Utsläppsklass
ELHYBRID
Längd
4525 mm
Bredd
1865 mm
Höjd
1650 mm
Tjänstevikt
1 761 kg
Totalvikt
2 250 kg
Körklart skick
1 710 kg
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2026-02-13
Besiktning giltig t.o.m.
2029-04-30
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
TMAJD8116TJ456117
Däckdimension fram
215/65R17103V
Däckdimension bak
215/65R17103V
Fälgdimension fram
7.0JX17/ET43.5/A
Fälgdimension bak
7.0JX17/ET43.5/A
Axelavstånd
2680 mm
Max släpvikt B
1 250 kg
Få Carfax-rapporten för Hyundai Tucson kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Hyundai Tucson – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Hyundai Tucson - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Nu presenterar Hyundai Motor helt nya Tucson som blivit längre, bredare och högre. Tillverkaren menar att det är en djärv suv i C-segmentet som kombinerar avancerade elektrifierade drivlinor med nästa generations infotainmentsystem. Bilarna för den europeiska marknaden byggs i Tjeckien och hittills har Hyundai sålt över två miljoner Tucson i Europa.
På Paris Motor Show visar Hyundai helt nya Bayon och Tucson Suv. Det är två viktiga modellnyheter för Hyundai. Bayon beskrivs som en djärv och självsäker B-suv, med mer uppkoppling, komfort och avancerad teknik. För Tucson är det Europapremiär i Paris och det är en modell som historiskt har sålt mycket bra i Europa och som enligt Hyundai ska passa familjer.
Nu öppnar Hedin Automotive en ny försäljningspunkt för Hyundai i Södertälje. Det är den femte sedan samarbetet inleddes i maj och gör Hyundai mer tillgängligt för kunder i en större del av Stockholmsregionen. Etableringen sker samtidigt som leveranserna av två nya eldrivna modeller inleds.
Den 9–11 oktober hålls elbilsmässan eCarExpo i Stockholm. Där visar Hyundai för första gången två helt nya eldrivna modeller för den svenska publiken. Det är dels personbilen Hyundai Ioniq 3, dels transportbilen Hyundai Staria Cargo.
Välj ett alternativ