Style 197hk Drag Rattvärme-2023, Crossover
Märke
ToyotaModell
Toyota Corolla CrossVariant
Hybrid AWD-i E-CVT (197hk)
LCI
Corolla Cross (XG10)
Årsmodell
2023Växellåda
AutomatiskDrivmedel
El/Bensin
Motortyp
Elhybrid
Mätarställning
5 312 mil
Antal ägare
4
Färg
Svart
Första datum i trafik
2023-11-24
Tillverkningsmånad
202309
Kaross
Crossover
Effekt
197 hk
Reg.nr
BYA12J
Vi erbjuder flexibla finansieringslösningar på samtliga bilar med en godkännandegrad på 96% – gå in på riddermarkbil.se eller ring oss för att få se din potentiella månadskostnad.
Riddermark Bil har Sveriges NÖJDASTE kunder enligt Trustpilot
*BYA12J* *Vi tar emot alla inbyten och erbjuder hemleverans i hela Sverige!*
En praktisk och bränsleeffektiv hybrid-SUV som kombinerar modern design med god komfort, högre markfrigång och trygg fyrhjulsdrift. Toyota Corolla Cross Hybrid AWD-i erbjuder 197 hk, steglös automatlåda och smidig växling mellan el- och bensindrift – perfekt för vardagspendling, familjeliv och längre resor i varierande körförhållanden.
Utrustning inkluderar:
- Adaptiv farthållare
- Rattvärme
- Döda vinkel kamera
- Backkamera
- Elektrisk bagagelucka
- Dragkrok
och mycket mer!
Övrig information om bilen:
Årsskatt: Endast 2839 kr
Besiktigad till och med 2026-11-30
Möjlighet till 12-60 månaders garanti
Servicehistorik:
2024-08-12 - 1601 mil
2026-04-30 - 4180 mil
Besök
https://www.riddermarkbil.se/kopa-bil/toyota/bya12j/
för att:
• Se närbilder och film på bilen
• Reservera bilen direkt online
• Få mer info om utrustning och tillval
Därför ska du välja Riddermark Bil:
* Störst i Sverige på begagnade bilar
* Erbjuder hemleverans i hela Sverige
* 14 dagars helförsäkring via Folksam
* Över 10 tusen omdömen på Trustpilot
* Våra bilar är testade på över 100 punkter
* Kvalitetssäkrade bilar
RIDDERMARK BIL TRYGGHETSPAKET:
Skydda din bil med vårt trygghetspaket. Välj mellan 12-60 månaders garanti och komplettera med extra hjuluppsättningar till bra priser. Gör ditt bilköp tryggt och enkelt hos oss.
Med korta lagertider försvinner våra bilar snabbt! Ring oss idag för att reservera din bil: 019-760 88 77. Vi erbjuder även skräddarsydd finansiering och 14 dagars fri försäkring från Folksam.
Se hur vi genomför våra tester här:
https://vimeo.com/1011323016
Telefontider:
Måndag - Söndag 08:00 - 24:00
Besökstider i butik:
Måndag - Fredag 09:00 - 19:00
Lördag 10:00 - 18:00
Söndag 10:00 - 16:00
Välkomna!
Utrustning/Tillbehör:
Adaptiv farthållare,Backkamera,Dragkrok,Navigation,Rattvärme,Miljöklass Euro 6,ISOFIX Fästen bak,Döda-vinkeln varnare,Elektrisk bagagelucka,LED-Strålkastare,Kollisionsvarning,Filhållningsassistent,Skyltigenkänning,Svankstöd,Svart innertak,Regnsensor,Trötthetsvarnare,Rails,Tonade bakrutor,Aircondition,Bluetooth,Farthållare,2 Zons Klimatanläggning,ACC/Klimatanläggning,Antispinn,Elhissar fram och bak,Elinfällbara sidospeglar,Fyrhjulsdrift,Sätesvärme fram
Motoreffekt 1
197 hk (145 kW)
Cylindervolym
1987 cm³
Fyrhjulsdrift
Ja (AWD-i)
El/Hybrid
ELHYBRID
Växellåda (VTR)
V
Maxhastighet
180 km/h
Euroklass
6
CO₂ (WLTP blandad)
121 g/km
Förbrukning (WLTP blandad)
530
Utsläppsklass
ELHYBRID
Längd
4460 mm
Bredd
1825 mm
Höjd
1620 mm
Tjänstevikt
1 585 kg
Totalvikt
2 015 kg
Körklart skick
1 575 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2026-10-05
Besiktning giltig t.o.m.
2028-10-31
Mätarställning vid besiktning
53 127 km
Tidigare besiktning
2023-11-10
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
JTNACABB90J013982
Däckdimension fram
225/50R18
Däckdimension bak
225/50R18
Fälgdimension fram
18X7J ET40 C1 B
Fälgdimension bak
18X7J ET40 C1 B
Axelavstånd
2640 mm
Max släpvagnsvikt
750 kg
Max släpvikt B
1 485 kg
Få Carfax-rapporten för Toyota Corolla Cross kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Toyota Corolla Cross – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Toyota Corolla Cross - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Nu får Corolla Cross en uppfräschning exteriört som enligt Toyota är skräddarsydd specifikt för europeiska kunder. Frontgrillens oktagon-design ska ge ett sofistikerat intryck, men är också konstruerat för att ge förbättrat luftflöde till motorn.
I slutet av 1980-talet tog den svenska Toyotaimportören in en Celica cabriolet från Tyskland. De som fick chansen att prova bilen gillade den skarpt, men trots det skulle någon cabrioletversion av Celica aldrig säljas av Toyotahandlarna i Sverige. Det gör den Toyota Celica cabriolet som nu ska gå under klubban på Bilweb Auctions till en extremt ovanlig bil i vårt land.
Toyota Corolla firar 60 år som världens mest sålda bil. Sedan lanseringen har över 57 miljoner exemplar av bilmodellen sålts världen över. För att uppmärksamma jubileet lanserar Toyota nu specialutgåvan Corolla 60th Anniversary som går att beställa från och med 1 oktober 2026.
Efterfrågan på bildelning ökar i Sverige skriver Kinto Mobility i ett pressmeddelande. Inför semestern är trycket större än någonsin hos bildelningsföretaget Kinto, som ägs av Toyota
Välj ett alternativ