April 28. 2026, Lars Kämpe

Göinge Bil börjar sälja Xpeng i Helsingborg

Nu utökar Göinge Bil sitt samarbete med Xpeng i södra Sverige. Efter etableringen i Hässleholm, Markaryd samt Älmhult tar företaget nu nästa steg och öppnar upp för försäljning av Xpeng i Helsingborg.

Göinge Bils nya Xpeng-showroom är beläget i området Berga i Helsingborg. Foto: Göinge Bil/Xpeng.

Den nya satsningen innebär att kunder i nordvästra Skåne får närmare till Xpengs modellprogram. Programmet inkluderar bland annat den mellanstora suv-coupén G6, flaggskeppet G9 samt den kommande familjevänliga modellen P7+.

Är del av strategi för tillväxt

Göinge Bil ser expansionen som ett steg i företagets strategi att möta efterfrågan på högteknologiska premiumelbilar i södra Sverige.

– Expansionen till Helsingborg är en naturlig del av vår tillväxtstrategi. Vi stärker vår närvaro i en viktig region och skapar bättre tillgänglighet för kunder som efterfrågar nästa generations elbilar. Tillsammans med Xpeng fortsätter vi att bygga ett erbjudande som kombinerar hög grad av teknik, kvalitet och kundupplevelse, säger Fredrik Hagwell, vd på Göinge Bil.

Stärker serviceorganisationen

Genom satsningen i Helsingborg stärker Göinge Bil och Xpeng även service- och eftermarknadsorganisationen för att säkerställa en trygg och långsiktig kundupplevelse.

– Xpeng är ett högteknologiskt varumärke som kombinerar innovation, uppkopplade tjänster och avancerad elbilsteknik. För oss är expansionen till Helsingborg ett nästa steg i vår satsning på framtidens mobilitet och ett sätt att göra varumärket ännu mer tillgängligt för kunder i Skåne, säger Per-Henrik Elgstedt, försäljningsansvarig för Xpeng Sverige.

Xpeng till salu på Bilweb.se

Xpeng P7+ ska enligt tillverkaren erbjuda ett generöst last- och kupéutrymme i klass med en traditionell kombi, avancerad 800V-teknik samt en mycket omfattande utrustningsnivå som standard. Foto: Xpeng.