Bose 18-väg Pano Ad Farthållare-2020, SUV
Märke
PorscheModell
Porsche CayenneVariant
E-Hybrid Coupé AWD (340hk)
LCI
Cayenne Generation 3
Årsmodell
2020Växellåda
Automatisk
Drivmedel
El/Bensin
Motortyp
LaddhybridMätarställning
6 199 mil
Antal ägare
5
Färg
Svart
Första datum i trafik
2020-01-31
Tillverkningsmånad
201911
Kaross
SUV
Effekt
462 hk
Reg.nr
MBW02X
Varmt välkommen till 7H Bil. Vi erbjuder ett enkelt och smidigt bilköp med hemleverans i hela Sverige och tar emot alla inbyten.
Nu har vi nöjet att presentera en fantastiskt fin och generöst utrustad Porsche, som erbjuder en härlig kombination av sportighet, exklusivitet och komfort i absolut toppklass! Här möts Porsches välkända körglädje och precision med en imponerande utrustningsnivå. Bilen är bland annat utrustad med Sport Chrono, adaptiva 18-vägs sportstolar med minne, adaptiv farthållare och Surround View med 360° kamera. Den exklusiva interiören med Alcantaradetaljer och ljud- och värmeisolerande glas skapar en riktigt elegant och ombonad känsla. Tillsammans med LED-strålkastare med PDLS, eluppvärmd vindruta och sätesvärme får du en bil som är lika trevlig att köra till vardags som på längre resor.
Exklusivt konfigurerad med bland annat följande utrustning.
- Tonade rutor
- Backkamera
- Parkeringssensorer
- Park Assist Fram & Bak
- Sport Chrono
- Eluppvärmd Ratt i Alcantara
- Baksäte 3-sits
- Eluppvärmda stolar fram
- Eluppvärmd vindruta
- LED-Strålkastare Med PDLS
- 360° Kamera
- Panorama
- Sätesvärme
- Adaptiv Farthållare
- BOSE Surround Sound
- Surround View
- Adaptiv farthållare
- Adaptiva sportstolar 18-vägs
- Minnespaket
- Ljud och värmeisolerglas
Övrig info:
• Exteriör: Svart
• Interiör: Bla. Alcantara / Läder
• Komplett servicehistorik
7H BIL TRYGGHETSPAKET:Gör ett tryggt och smidigt bilköp med vårt trygghetspaket. Välj garanti 12–36 månader för extra trygghet i ägandet.
Vårt lager omsätts snabbt – ring 0320-165 00 för att reservera din bil redan idag. Vi erbjuder även skräddarsydd finansiering och 1 månads fri försäkring via Länsförsäkringar.
Välkommen att kontakta oss på 7H Bil.
Motoreffekt 1
340 hk (250 kW)
Motoreffekt 2
462 hk
Motorkod
MDC.BE
Cylindervolym
2995 cm³
Fyrhjulsdrift
Ja
El/Hybrid
LADDHYBRID
Maxhastighet
253 km/h
Euroklass
6
Miljöklass
HYBRID
Utsläppsklass
LADDHYBRID
Längd
4931 mm
Bredd
1983 mm
Höjd
1653 mm
Tjänstevikt
2 483 kg
Totalvikt
3 055 kg
Körklart skick
2 435 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2025-10-09
Besiktning giltig t.o.m.
2026-12-31
Mätarställning vid besiktning
52 324 km
Tidigare besiktning
2024-10-17
Tidigare mätarställning
42 184 km
Försäkringsform
ENSK
Chassinummer (VIN)
WP1ZZZ9YZLDA72961
Chassikod
9YA, EF22
Däckdimension fram
275/45ZR20(110Y)XL
Däckdimension bak
305/40ZR20(112Y)XL
Fälgdimension fram
9,0Jx20 ET50
Fälgdimension bak
10,5Jx20 ET55
Axelavstånd
2895 mm
Max släpvagnsvikt
3 500 kg
Max släpvikt B
750 kg
Få Carfax-rapporten för Porsche Cayenne kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Porsche Cayenne – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Porsche Cayenne - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Porsche hämtade inspiration från den ikoniska 911-silhuetten när nya Cayenne Coupé Electric fick sin taklinje, sina kraftfulla proportioner och exceptionella elektriska prestanda. Från start finns det tre olika versioner att välja mellan med upp till 850 kW (1 156 hk). Det gör nya Cayenne Coupé Electric till några av suv-segmentets mest sportiga och känsloladdade modeller både visuellt och tekniskt.
Cayenne Electric markerar början på en ny era för Porsche. Det skriver biltillverkaren i ett pressmeddelande om den nya helelektriska suven. Porsche Cayenne Electric har en effekt på upp till 850 kW (1 156 hk) och acceleration 0 till 100 km/h går som snabbast på 2,5 sekunder. Det gör modellen till den mest kraftfulla serietillverkade bilen från Porsche någonsin.
Testerna av nya Porsche Cayenne är i full gång. Nu bjuder Porsche på en försmak av helt elektriska Cayenne Electric, detta långt före lanseringen av den nya modellen.
Trådlös laddning är i dag vardagsmat för mobiltelefoner. Snart ska Porsche erbjuda samma användarvänliga teknik även för elbilar och blir därmed den första biltillverkaren att lansera ett 11 kW-system med en One-Box-laddningsplatta för batteridrivna fordon.
Välj ett alternativ