Morris Eight 8 Roadster 1937, Sedan
Morris Eight 8 Roadster 1937, Sedan
Bilweb Auctions AB 17 dec 09:41
Morris Eight 8 Roadster 1937, Sedan
-
Regnummer
OCN316
-
Märke
-
Modell
-
Fordonstyp
-
Växellåda
-
Antal ägare
1
-
Årsmodell
-
Färg
Svart
-
Drivmedel
-
Mil
0
-
1:a regdatum
2017-04-03
-
0-100km/h
23.6s
-
Förbrukning
0 l/100km
-
Ort
Hisings Backa
-
Hästkrafter
24
-
CO2
0 g/km
Fordonets historik
Gratis rapport (9) med bilens historik. Kolla in skador, mätarställning, besiktning och antal ägare.
Fordonsinformation
Sparsmakad liten engelsk trettiotalsroadster med mycket öppen körglädje i ett finrenoverat och därefter knappt brukat trevligt skick. Bilens historik före slutet av sextiotalet är inte känd, det vänsterstyrda utförandet kan tyda på att den leveretas ny i Sverige eller grannländerna. Men den köptes i alla fall av ingenjör K-Å Ericsson från Umeå från någon gång 1968-69 från en Kent Rylander. Enligt uppgift fixade K-Å hellre med sin Morris än att festa med lumparkompisarna när han gjorde militärtjänst de åren. Det finns gott om dokumentation från Ericssons ägartid på sjuttiotalet med bilder, kvitton och brev. Ericsson påbörjade en renovering, bilen togs över av Hortlund i Tavelsjö utanför Umeå och senare vidare till Jan Olin i Ljungby 1987 som fortsatte arbetet, främst med träarbetet på karossen. Olin genomförde också en förregistrering och bilen fick sitt registreringsnummer 1989. Den nuvarande ägaren tog över 2013 efter sin far som hade slutfört renoveringen. En mer omfattande research om bilens tidigare liv kan göras med sökningar i Riksarkivet. Senaste godkända besiktningen gjordes 2017-03-30 då den även registreringsbesiktigades efter Olins förregistrering av bilen (dåtidens motsvarighet till dagens ursprungskontroll). Fint fungerande i alla tekniska funktioner. 6-volt elsystem, sidventilsmaskin på drygt 900 cm3 med 23 hk. Motorn startar lätt och lådan med tre växlar framåt känns förhållandevis lätthanterlig. Blinkerspilar monterades på tidigt sjuttiotal. Representativ och förhållandevis ny lack, i alla fall nyare sett ur bilens åldersperspektiv, den lackerades i samband med renoveringen för runt 15 når se'n. Några små sprutspackelbubblor på skärmarna. Snygg, hel och ren sufflett med påhängsrutor/väderskydd på sidorna. Mössen har ätit lite på förvaringspåsen och därmed också lite på kanterna av ena sidans påhängsruta och väderskydd (bilder). Riktiga Avon diagonaldäck med bra mönster, monterade på fina original ekerfälgar. Snygg och professionellt sydd inredning från en sadelmakare i Skåne. Mattor, dörrsidor och och plåt/matta för bagageutrymme likaså.
Bonus för stammisar • Allrisk/drulle • Trafikolycksfall
Om säljaren
Tjänsteutbud, garantier och service
Återförsäljare och varumärken
- Personbilar
- Transportbilar
- MC/Moped/ATV
Övriga tjänsteutbud
Hitta hit
Bilweb Auctions AB
Visa alla 16 fordon i lager- Backa Bergögatan 8
- 422 46 Hisings Backa
- Vägbeskrivning
Låna till bilen med de bästa lånevillkoren
Jämför billån upp till 800 000 kr – snabbt, enkelt och från flera långivare. Jämför, välj och ha pengarna på kontot inom ett par dagar, så du kan rulla vidare med både bilen och ekonomin i toppform.
Få förslag på billånMorris Eight 8 Roadster 1937, Sedan
Bilweb Auctions AB 17 dec 09:41
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån.
För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se