225hk-2021, SUV
Märke
FordModell
Ford KugaVariant
2.5 Plug-In Hybrid (225hk)
LCI
Kuga Generation 3 (DFK)
Årsmodell
2021Växellåda
AutomatiskDrivmedel
El/Bensin
Motortyp
LaddhybridMätarställning
6 470 mil
Antal ägare
6
Färg
Vit
Första datum i trafik
2021-07-22
Tillverkningsmånad
202106
Kaross
SUV
Effekt
224 hk
Reg.nr
XGL91K
Välkommen till Hedin Automotive Ford Eklanda.
Vi hjälper dig med allt kring ditt bilköp från att hitta drömbilen till att välja rätt finansiering. För mer information gällande detta fordon kontakta Alen Jajeno på 031-751 75 18 eller alen.jajeno1hedinautomotive.se.
Ford Kuga Titanium PHEV 225 hk från 2021 i klassisk Frozen White. En modern och bränslesnål SUV med automatlåda, plug-in hybrid och fyrsmidig vardagskomfort, perfekt både för pendling och familjeliv. Bilen har gått 647 mil och erbjuder upp till 56 km elektrisk räckvidd enligt WLTP.
Här får du en välutrustad bil med bland annat navigation, backkamera, Android Auto, Apple CarPlay, adaptiv farthållare, parkeringssensorer fram och bak, uppvärmd ratt och vindruta samt elmanövrerade speglar. Titanium-utförandet ger en trevlig känsla med hög komfort och bra körkänsla.
En rymlig och praktisk SUV med automat, låg förbrukning och riktigt bra utrustningsnivå. Välkommen att höra av dig för mer information eller provkörning.
Billån: Billån
2841 kr/mån inkl moms
* Månadskostnaden är ett exempel och baseras på Billån med 36 månaders löptid, 20.00% (48,980 kr) kontantinsats, 50.00% restskuld samt 5.95% rörlig ränta. Uppläggnings- och aviavgift tillkommer. Missa inte att man har möjlighet att göra avdrag på räntan under rätt förutsättningar.
Motoreffekt 1
225 hk (165 kW)
Motorkod
BGDA
Cylindervolym
2488 cm³
El/Hybrid
LADDHYBRID
Växellåda (VTR)
V
Maxhastighet
200 km/h
Euroklass
6
Miljöklass
HYBRID
Förbrukning (WLTP blandad)
650
Supermiljöbil
Ja
Utsläppsklass
LADDHYBRID
Längd
4626 mm
Bredd
1882 mm
Höjd
1690 mm
Tjänstevikt
1 844 kg
Totalvikt
2 320 kg
Körklart skick
1 844 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2024-12-18
Besiktning giltig t.o.m.
2026-12-31
Mätarställning vid besiktning
48 077 km
Tidigare besiktning
2024-12-11
Tidigare mätarställning
48 069 km
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
WF0FXXWPMHMR40192
Chassikod
MH, DFK
Däckdimension fram
225/65 R17 102 H
Däckdimension bak
225/65 R17 102 H
Fälgdimension fram
7.0Jx17OS50.0
Fälgdimension bak
7.0Jx17OS50.0
Axelavstånd
2710 mm
Max släpvikt B
1 180 kg
Få Carfax-rapporten för Ford Kuga kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Ford Kuga – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Ford Kuga - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Bilhandelns försäljning av begagnade personbilar upp till tio år gamla minskade med 12 procent i augusti jämfört med samma månad förra året. Hittills i år är nedgången närmare 3 procent. Det skriver analysföretaget Vroom i ett pressmeddelande och pekar på två tydliga förklaringar: färre returnerade privatleasingbilar minskar utbudet av yngre begagnade bilar, samtidigt som fler traditionella begagnatkunder väljer att privatleasa en ny bil.
Hedin Nordic Truck kompletterar nu sitt program av transportbilar med nya helt elektriska Iveco eJolly. Det innebär att Hedin har ett komplett elektriskt transportbilsprogram som sträcker sig från kompakta transportbilar med upp till 400 kilometers räckvidd till tunga den lastbilen S-eWay. För att göra steget till eldrift enklare för fler förtag genomför företaget en tidsbegränsad satsning där priset sänks markant på samtliga elektriska fordon.
Med en energiförbrukning på 12,8 kWh/100 km enligt WLTP förbrukar nya Audi A2 e-tron mindre energi än någon annan tidigare modell från den tyska biltillverkaren. Räckvidden är upp till 646 kilometer också det enligt testmetoden WLTP. Modellen är utvecklad i Tyskland och ska byggas i Ingolstadt. Orderböckerna för A2 e-tron öppnar i september, med de första leveranserna planerade i december.
Dacia växlar upp sin elektrifieringssatsning och lanserar helt nya Spring. Det blir andra generationen av märkets småbil och modellen är en viktig del i Dacias plan att presentera fyra helelektriska modeller före 2030. Första generationen av Dacia Spring har blivit en storsäljare och sålts i över 210 000 exemplar i mer än 40 länder sedan 2021.