Buick Super Dynaflow Straight Eight 1950, Sedan
Buick Super Dynaflow Straight Eight 1950, Sedan
Bilweb Auctions AB igår 20:18
Buick Super Dynaflow Straight Eight 1950, Sedan
-
Regnummer
CTX748
-
Märke
-
Modell
-
Fordonstyp
-
Växellåda
-
Antal ägare
2
-
Årsmodell
-
Färg
Svart
-
Drivmedel
-
Mil
0
-
1:a regdatum
2012-06-18
-
0-100km/h
12.5s
-
Förbrukning
0 l/100km
-
Ort
Hisings Backa
-
Hästkrafter
152
-
CO2
0 g/km
Fordonets historik
Gratis rapport (9) med bilens historik. Kolla in skador, mätarställning, besiktning och antal ägare.
Fordonsinformation
En riktigt cool Buick Super Straight 8 i bruksskick. En ovanlig syn på dagens vägar. Perfekt rockabillybil för ungdomar som vill anamma 1950-talets stil och känsla. Bilen importerades 2010 av Ivars Bilmuseum i Hoting. Bilen kommer från West Virginia i USA. Den stod på museet fram till 2014 då den köptes av en bilentusiast bosatt i Storseleby, en mindre ort som ligger i Västerbottens län.
Den nya ägaren gillade bilens genuina originalutförande och använde den i orört skick.
Ägaren har nu gått ur tiden och bilen säljs på uppdrag av den framliden ägarens dödsbo.
Av det vi sett på bilderna av bilen så verkar den ha använts som entusiastbil även på vinterhalvåret. Det skulle förklara varför kromet är i ett mer bedagat skick nu, än när bilen stod på Ivars Bilmuseum.
Detta är en distansauktion. Bilderna och uppgifter om fordonet och dess tekniska status har erhållits från ägaren. BWA har alltså inte besiktigat bilen på plats hos säljaren.
Utrustad med en rak åttacylindrig motor på 4, 3 liter med 130 hästkrafter, mer känd som 263 cubic inch Fireball 8. Växellådan är en tvåstegs Dynaflow automatlåda. Vi vet inte om elsystemet är konverterat, original elsystem är plusjordat 6-volt. Förefaller vara originallackeringen eller en tidig omlackering. Lacken har blekts av solen och det finns viss ytrost där färgen blekts bort, till exempel på bagageluckan. Det förekommer även en del krackeleringar i lacken, bland annat på vänster sida, där ytrost uppstått. Kromet är i ett slitet bruksskick med ytrost och oxid. Främre stötfångaren har varit mest utsatt för väder och vind, bakre stötfångaren har klarat sig bättre. Utrustad med Cooker CLassic Whitewall däck runtom. Vi tror att däcken monterades nya vid importen 2010. Oömt skick som tål ett dörruppslag utan bekymmer. Går att förbättra utseendet med relativt enkla medel. En tvätt, lackbättring och avrunda med en polering, så höjer man det utvändiga skicket snabbt. Originalinredning med slitage. Helt och fint innertak. Instrumentpanel i orört bra skick. Modern bilradio monterad på undersidan av instrumentpanelen, lätt att demontera för den som önskar. Allt inuti bilen förefaller vara oförändrat, inget har byggts om eller skruvats sönder. Vi känner inte till skicket på originalklädseln, då sätena har skyddande överdrag och filtar. Vi hoppas kunna återkomma med mer info under auktionen.
Bonus för stammisar • Allrisk/drulle • Trafikolycksfall
Om säljaren
Tjänsteutbud, garantier och service
Återförsäljare och varumärken
- Personbilar
- Transportbilar
- MC/Moped/ATV
Övriga tjänsteutbud
Hitta hit
Bilweb Auctions AB
Visa alla 5 fordon i lager- Backa Bergögatan 8
- 422 46 Hisings Backa
- Vägbeskrivning
Låna till bilen med de bästa lånevillkoren
Jämför billån upp till 800 000 kr – snabbt, enkelt och från flera långivare. Jämför, välj och ha pengarna på kontot inom ett par dagar, så du kan rulla vidare med både bilen och ekonomin i toppform.
Få förslag på billånBuick Super Dynaflow Straight Eight 1950, Sedan
Visa objekt på Bilweb Auctions Ring oss Be oss ringa upp