Aston Martin Vantage V8 Roadster

-2008, Sportkupé

Aston Martin Vantage image 0
1/24 bilder
Aston Martin Vantage image 1
Aston Martin Vantage image 2
Aston Martin Vantage image 3
Aston Martin Vantage image 4
Aston Martin Vantage image 5
Aston Martin Vantage image 6
Aston Martin Vantage image 7
Aston Martin Vantage image 8
Aston Martin Vantage image 9
Aston Martin Vantage image 10
Aston Martin Vantage image 11
Aston Martin Vantage image 12
Aston Martin Vantage image 13
Aston Martin Vantage image 14
Aston Martin Vantage image 15
Aston Martin Vantage image 16
Aston Martin Vantage image 17
Aston Martin Vantage image 18
Aston Martin Vantage image 19
Aston Martin Vantage image 20
Aston Martin Vantage image 21
Aston Martin Vantage image 22
Aston Martin Vantage image 23

von Braun Sports Cars

Skene-26 Jun

Ring oss

Märke

Aston Martin

Modell

Aston Martin Vantage

Variant

V8 4.3 (385hk)

LCI

Vantage

Årsmodell

2008

Växellåda

Automatisk

Drivmedel

Bensin

Motortyp

Förbränningsmotor

Mätarställning

8 923 mil

Antal ägare

1

Färg

Röd

Första datum i trafik

2014-03-25

Kaross

Sportkupé

Effekt

385 hk

Reg.nr

EAP321


Kulören Merlot Red tillsammans med riklig utrustningslista skänker denna Aston Martin Vantage Roadster en extra dimension. Bilen ägs och har körts sommartid av en kvinna i vår direkta närhet. Den har därför vinterförvarats och servats regelbundet av von Braun Sports Cars sedan 2018. För mindre än 200 mil sedan påkostade ägarinnan över 100.000 kronor för en större översyn inklusive byte av komplett koppling bestående av tryckplatta, svänghjul och bultar. Ägarinnan lär även ha låtit en lackeringsverkstad utföra en omlackering av bilen innan 2018 för att eliminera stenskott och slitage. Vintern 2025 har vår egen rekondavdelning utfört en polering med exklusivaste varianten av keramiskt lackskydd. Däcken är 19 tums Michelin Pilot Sport i nyskick och har tillverkningsdatum 2022 samt 7 mm mönsterdjup såväl fram som bak. Detaljer som har förbättringspotential på bilen är fälgarna som under åren blivit matta och slitna i sin kulör. Det finns en liten korrosionsanvisning på vänster backspegelfäste som är relativt vanligt förekommande på Vantage och enkel att åtgärda. Höger sidoruta fungerar inte alltid helt felfritt i sin automatik vid öppning, stängning. Om man inte accepterar lädrets patina skulle man även kunna färga in förarsätet på instegssidan.

Mest komplett och överskådlig presentation inklusive 25 högupplösta foton finner du på vonBraun.com.

På vonBraun.com finner du inte bara fina Ferrari, Maserati, Lamborghini, Aston Martin och andra sportbilar att köpa eller lämna dit bud på. Under "Boka Service" finner du även servicekostnader tydligt redovisade för alla modeller från ovanstående tillverkare och du kan boka efter ditt och din bils behov direkt online. På vår hemsida finner du naturligtvis den mest kompletta redovisningen av högupplösta foton och en tydlig sammanställning av extrautrustning samt standardutrustning. Välkommen!


Motoreffekt 1

385 hk (283 kW)

Motorkod

AJV8

Cylindervolym

4282 cm³

Växellåda (VTR)

Automatisk

Maxhastighet

280 km/h

Euroklass

4

Utsläppsklass

EURO 4


Längd

4380 mm

Bredd

1865 mm

Tjänstevikt

1 710 kg

Totalvikt

2 005 kg

Antal dörrar

2

Antal passagerare

1

Antal säten

2


Senaste besiktning

2025-08-21

Besiktning giltig t.o.m.

2026-09-30

Mätarställning vid besiktning

88 909 km

Tidigare besiktning

2025-07-25

Tidigare mätarställning

88 756 km

Försäkringsform

ENSK

Direktimport

Ja


Chassinummer (VIN)

SCFBF04B18GD09762

Däckdimension fram

235/40ZR19 92Y

Däckdimension bak

275/35ZR19 100Y


  • Bluetooth
  • Farthållare
  • Navigation
  • Premiumljudsystem

Kostnadsfritt via Bilweb Carfax

22 händelser i bilens historik

Få Carfax-rapporten för Aston Martin Vantage kostnadsfritt.

Skador
Ägare
Besiktning
Mätarställning
Se rapport
Pris på 1 minut ICA Försäkring

Bilförsäkring med bonus för ICA-kunder

Räkna ut priset för din Aston Martin Vantage – teckna online på några minuter.

Allrisk
Stammisbonus
Trafikolycksfall
Snabb skadeservice
Se ditt pris
Kostnadsfri jämförelse

Låna till bilen med det bästa lånevillkoren

Jämför billån upp till 800 000 kr för din Aston Martin Vantage - snabbt, enkelt och från flera långivare.

Upp till 800 000 kr
40+ långivare
Snabbt svar
Helt kostnadsfritt
Få förslag på billån
Sambla Aston Martin Vantage

Liknande annonser

Visa alla annonser →
Aston Martin Vantage Roadster V8 510hk Black Pack / Hemleverans / - 2021
1 449 900 kr

Aston Martin Vantage Roadster V8

2021 · 950 mil · Bensin

Relaterade artiklar

Alla artiklar →
Vinterdäck på sommaren ökar risken för dödsolyckor
04 September, 2026Bilweb News

Vinterdäck på sommaren ökar risken för dödsolyckor

En ny studie från VTI, Folksam och Däckbranschens Informationsråd visar kraftigt ökad risk för dödliga olyckor vid användning av vinterdäck under sommaren. Det visar en studie som gjorts av Forskare från VTI, Folksam och Däckbranschen i samarbete med Trafikverket.

Världspremiär för Kia PV7 – Första bilderna
04 September, 2026Bilweb News

Världspremiär för Kia PV7 – Första bilderna

Nu visar Kia en glimt av nya Kia PV7 inför modellens världspremiär på IAA Transportation om två veckor. PV7 är märkets andra dedikerade helelektriska modell inom PBV, Platform Beyond Vehicle.

Omoda och Jaecoo storsatsar i Sverige
03 September, 2026Bilweb News

Omoda och Jaecoo storsatsar i Sverige

RSA Sverige som är generalagent för systerbilmärkena Omoda och Jaecoo går nu på offensiven och lanserar fyra nya elektrifierade suv-modeller på den svenska marknaden. Det är Jaecoo 5 EV, Jaecoo 7 HEV, Omoda 5 next EV och omoda 9 PHEV. Tillsammans täcker de hela spannet av elektrifierad körning – från kompakt elbil för vardagspendling till ett flaggskepp med fyrhjulsdrift och 1 100 kilometers total räckvidd, skriver RSA Sverige i ett pressmeddelande från.

Dino Beganovic tillbaka på Monza
03 September, 2026Bilweb News

Dino Beganovic tillbaka på Monza

Efter ett sex veckor långt sommaruppehåll ger sig Dino Beganovic äntligen ut på banan igen när årets Formel 2-säsong återupptas på mytomspunna Monza i helgen. Den världsberömda Monza-banan utanför Milano är värd för Italiens Grand Prix, och känd som ”The Temple of Speed” för sina långa rakor där några av säsongens absolut högsta hastigheter uppmäts. Ett annat smeknamn är "La Pista Magica".