-2008, Sportkupé
Märke
Aston MartinModell
Aston Martin Vantage
Variant
V8 4.3 (385hk)
LCI
Vantage
Årsmodell
2008
Växellåda
Automatisk
Drivmedel
Bensin
Motortyp
Förbränningsmotor
Mätarställning
8 923 mil
Antal ägare
1
Färg
Röd
Första datum i trafik
2014-03-25
Kaross
Sportkupé
Effekt
385 hk
Reg.nr
EAP321
Kulören Merlot Red tillsammans med riklig utrustningslista skänker denna Aston Martin Vantage Roadster en extra dimension. Bilen ägs och har körts sommartid av en kvinna i vår direkta närhet. Den har därför vinterförvarats och servats regelbundet av von Braun Sports Cars sedan 2018. För mindre än 200 mil sedan påkostade ägarinnan över 100.000 kronor för en större översyn inklusive byte av komplett koppling bestående av tryckplatta, svänghjul och bultar. Ägarinnan lär även ha låtit en lackeringsverkstad utföra en omlackering av bilen innan 2018 för att eliminera stenskott och slitage. Vintern 2025 har vår egen rekondavdelning utfört en polering med exklusivaste varianten av keramiskt lackskydd. Däcken är 19 tums Michelin Pilot Sport i nyskick och har tillverkningsdatum 2022 samt 7 mm mönsterdjup såväl fram som bak. Detaljer som har förbättringspotential på bilen är fälgarna som under åren blivit matta och slitna i sin kulör. Det finns en liten korrosionsanvisning på vänster backspegelfäste som är relativt vanligt förekommande på Vantage och enkel att åtgärda. Höger sidoruta fungerar inte alltid helt felfritt i sin automatik vid öppning, stängning. Om man inte accepterar lädrets patina skulle man även kunna färga in förarsätet på instegssidan.
Mest komplett och överskådlig presentation inklusive 25 högupplösta foton finner du på vonBraun.com.
På vonBraun.com finner du inte bara fina Ferrari, Maserati, Lamborghini, Aston Martin och andra sportbilar att köpa eller lämna dit bud på. Under "Boka Service" finner du även servicekostnader tydligt redovisade för alla modeller från ovanstående tillverkare och du kan boka efter ditt och din bils behov direkt online. På vår hemsida finner du naturligtvis den mest kompletta redovisningen av högupplösta foton och en tydlig sammanställning av extrautrustning samt standardutrustning. Välkommen!
Motoreffekt 1
385 hk (283 kW)
Motorkod
AJV8
Cylindervolym
4282 cm³
Växellåda (VTR)
Automatisk
Maxhastighet
280 km/h
Euroklass
4
Utsläppsklass
EURO 4
Längd
4380 mm
Bredd
1865 mm
Tjänstevikt
1 710 kg
Totalvikt
2 005 kg
Antal dörrar
2
Antal passagerare
1
Antal säten
2
Senaste besiktning
2025-08-21
Besiktning giltig t.o.m.
2026-09-30
Mätarställning vid besiktning
88 909 km
Tidigare besiktning
2025-07-25
Tidigare mätarställning
88 756 km
Försäkringsform
ENSK
Direktimport
Ja
Chassinummer (VIN)
SCFBF04B18GD09762
Däckdimension fram
235/40ZR19 92Y
Däckdimension bak
275/35ZR19 100Y
Få Carfax-rapporten för Aston Martin Vantage kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Aston Martin Vantage – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Aston Martin Vantage - snabbt, enkelt och från flera långivare.
En ny studie från VTI, Folksam och Däckbranschens Informationsråd visar kraftigt ökad risk för dödliga olyckor vid användning av vinterdäck under sommaren. Det visar en studie som gjorts av Forskare från VTI, Folksam och Däckbranschen i samarbete med Trafikverket.
Nu visar Kia en glimt av nya Kia PV7 inför modellens världspremiär på IAA Transportation om två veckor. PV7 är märkets andra dedikerade helelektriska modell inom PBV, Platform Beyond Vehicle.
RSA Sverige som är generalagent för systerbilmärkena Omoda och Jaecoo går nu på offensiven och lanserar fyra nya elektrifierade suv-modeller på den svenska marknaden. Det är Jaecoo 5 EV, Jaecoo 7 HEV, Omoda 5 next EV och omoda 9 PHEV. Tillsammans täcker de hela spannet av elektrifierad körning – från kompakt elbil för vardagspendling till ett flaggskepp med fyrhjulsdrift och 1 100 kilometers total räckvidd, skriver RSA Sverige i ett pressmeddelande från.
Efter ett sex veckor långt sommaruppehåll ger sig Dino Beganovic äntligen ut på banan igen när årets Formel 2-säsong återupptas på mytomspunna Monza i helgen. Den världsberömda Monza-banan utanför Milano är värd för Italiens Grand Prix, och känd som ”The Temple of Speed” för sina långa rakor där några av säsongens absolut högsta hastigheter uppmäts. Ett annat smeknamn är "La Pista Magica".