PLUG-IN HYBRID FWD 225HK CVT-2022, SUV
Märke
FordModell
Ford KugaVariant
2.5 Plug-In Hybrid (225hk)
LCI
Kuga Generation 3 (DFK)
Årsmodell
2022Växellåda
AutomatiskDrivmedel
El/Bensin
Motortyp
LaddhybridMätarställning
11 199 mil
Antal ägare
4
Färg
Blå
Första datum i trafik
2022-03-04
Tillverkningsmånad
202112
Kaross
SUV
Effekt
224 hk
Reg.nr
AUP23P
Välkommen till Hedin Automotive Ford Västerås.
Vi hjälper dig med allt kring ditt bilköp från att hitta drömbilen till att välja rätt finansiering. För mer information gällande detta fordon kontakta oss på Hedin Automotive Ford Västerås.
Billån: Billån
2377 kr/mån inkl moms
* Månadskostnaden är ett exempel och baseras på Billån med 36 månaders löptid, 20.00% (40,980 kr) kontantinsats, 50.00% restskuld samt 5.95% rörlig ränta. Uppläggnings- och aviavgift tillkommer. Missa inte att man har möjlighet att göra avdrag på räntan under rätt förutsättningar.
Motoreffekt 1
225 hk (165 kW)
Motorkod
BGDA
Cylindervolym
2488 cm³
El/Hybrid
LADDHYBRID
Växellåda (VTR)
V
Maxhastighet
200 km/h
Euroklass
6
Miljöklass
HYBRID
Förbrukning (WLTP blandad)
530
Supermiljöbil
Ja
Utsläppsklass
LADDHYBRID
Längd
4626 mm
Bredd
1882 mm
Höjd
1690 mm
Tjänstevikt
1 844 kg
Totalvikt
2 320 kg
Körklart skick
1 844 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2025-08-21
Besiktning giltig t.o.m.
2027-08-31
Mätarställning vid besiktning
57 825 km
Tidigare besiktning
2021-12-15
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
WF0FXXWPMHME27516
Chassikod
MH, DFK
Däckdimension fram
225/65 R17 102 H
Däckdimension bak
225/65 R17 102 H
Fälgdimension fram
7.0Jx17OS50.0
Fälgdimension bak
7.0Jx17OS50.0
Axelavstånd
2710 mm
Max släpvikt B
1 180 kg
Få Carfax-rapporten för Ford Kuga kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Ford Kuga – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Ford Kuga - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Nu presenterar Nissan sin nya modell Pixo. Det är en liten eldriven stadsbil som enligt tillverkaren är perfekt för det moderna stadslivet. Pixo ska göra elektrisk mobilitet mer tillgänglig för de som är förstagångsköpare av elbilar och som söker ett effektivt, pålitligt och lättanvänt fordon för vardagen. Några priser avslöjas emellertid inte nu.
Nu tävlar två av världens ledande tillverkare av krockdockor om att industrialisera den kvinnliga krockdocka som har utvecklats under ledning av Statens väg- och transportforskningsinstitut (VTI) och professor Astrid Linder. Samtidigt ökar intresset bland internationella krocksäkerhetsorganisationer för att använda den nya testutrustningen.
Nu kommer Xpeng till Umeå. Det sker genom ett nytt samarbete med Motorcentralen. Därmed blir Xpeng representerade i norra Sverige och gör sitt växande modellprogram tillgängligt för fler kunder i regionen. Försäljning och service av Xpeng ska ske via NXT by Motorcentralen, koncernens dotteranläggning på Spinnvägen 1 i Umeå.
RSA Sverige, officiell generalagent och importör för Omoda & Jaecoo, inleder ett samarbete med Carla, som är en av Sveriges snabbast växande bilhandlare. Samarbetet innebär att märkena får en helt digital säljkanal med nationell räckvidd redan från start, och att Carla för första gången börjar sälja fabriksnya bilar. Först ut är laddhybrid-suven Omoda 9, följd av Omoda 5 och Jaecoo 5 under hösten 2026.
Välj ett alternativ