26.50 SPORT SKÅP 320S 218 A AWD-2026, Transportbil
Märke
FordModell
Ford E-CustomVariant
E-Transit Custom 320 (218hk)
LCI
Transit Custom Generation 2
Årsmodell
2026Växellåda
Automatisk
Drivmedel
El
Motortyp
Elektrisk
Mätarställning
3 mil
Antal ägare
1
Färg
Vit
Första datum i trafik
2026-06-30
Tillverkningsmånad
202604
Räckvidd
320 km
Kaross
Transportbil
Effekt
218 hk
Reg.nr
HSW67H
Ford Transit E-Custom Sport AWD SWB 218 hk - DEMOBIL
Fyrhjulsdriven eldrift, sportig design och ett erbjudande utöver det vanliga!
Nu finns chansen att förvärva vår demonstrerande Ford Transit E-Custom Sport AWD 218 hk till ett riktigt attraktivt pris. Detta är bilen för dig som vill kombinera driftsekonomi, framkomlighet och lastkapacitet med en modern och exklusiv sportdesign.
Som extra bonus ingår dessutom ett laddpaket värt 15 000 kr, vilket ger dig en perfekt start på ditt elektriska ägande.
Därför ska du välja Transit E-Custom Sport AWD
? 218 hk helelektrisk drivlina med imponerande respons och körglädje
? AWD (fyrhjulsdrift) för optimal framkomlighet året runt
? Sportutförande med unika designdetaljer som sticker ut från mängden
? Låga driftskostnader jämfört med traditionella dieselbilar
? Tyst och komfortabel arbetsmiljö för både förare och passagerare
? Modern uppkoppling och avancerade förarassistanssystem
? DEMOBIL med mycket förmånligt pris och snabb leverans
? 15 000 kr att ladda för ingår i köpet
Byggd för företaget som vill ligga steget före
Transit E-Custom är utvecklad för dagens professionella användare. Den erbjuder generösa lastutrymmen, smarta förvaringslösningar och ett digitalt förarmiljö som gör arbetsdagen både enklare och mer produktiv.
Med fyrhjulsdrift får du dessutom extra trygghet vid körning på vintervägar, byggarbetsplatser eller andra krävande underlag där framkomlighet är avgörande.
Utrustningshöjdpunkter
• Sportpaket med exklusiv exteriördesign
• Fyrhjulsdrift (AWD)
• 218 hk elmotor
• Automatisk växellåda
• Ford SYNC infotainmentsystem med stor pekskärm
• Apple CarPlay & Android Auto
• Adaptiv farthållare
• Backkamera och parkeringssensorer
• LED-belysning
• Uppvärmd förarmiljö och moderna komfortfunktioner
• Avancerade säkerhets- och förarstödssystem
Kampanjerbjudande
? Vi bjuder på laddning för 15 000 kr!
Välkommen att kontakta oss för offert, finansieringsförslag eller provkörning.
Ford Transit E-Custom Sport AWD 218 hk – elektrisk prestanda, fyrhjulsdrift och sportig karaktär i ett paket som är redo för framtidens transporter.
Välkommen till Hedin Automotive Ford Akalla.
Vi hjälper dig med allt kring ditt bilköp från att hitta drömbilen till att välja rätt finansiering. För mer information gällande detta fordon kontakta oss på Hedin Automotive Ford Akalla.
Finansiell leasing: Finansiell leasing
5044 kr/mån exkl moms
36 månader, 1,500 mil
Gäller utvalda lagerbilar. Prisexempel gäller Custom 320L 136 Automat och avser finansiell leasing via Ford Finans, exkl. moms, med 30 % kontantinsats, 36 månaders löptid, 55 % restvärde. Serviceavtal och vinterhjul ingår. Uppläggnings- och aviavgifter tillkommer. Garanti gäller 5 år eller 10 000 mil. Bilen på bilden kan vara extrautrustad.
Motoreffekt 1
218 hk (160 kW)
Motorkod
EKRA
Fyrhjulsdrift
Ja
El/Hybrid
EL
Batterikapacitet
64.0 kWh
Räckvidd (WLTP)
320 km
Elförbrukning (WLTP)
18.9 kWh/100km
Växellåda (VTR)
Automatisk
Maxhastighet
150 km/h
Miljöklass
EL
Räckvidd (WLTP)
308 km
Utsläppsklass
EL
Längd
5050 mm
Bredd
2148 mm
Höjd
1959 mm
Tjänstevikt
2 561 kg
Totalvikt
3 225 kg
Körklart skick
2 446 kg
Antal dörrar
4
Antal passagerare
2
Antal säten
3
Senaste besiktning
2026-05-25
Besiktning giltig t.o.m.
2029-06-30
Försäkringsform
FLYT
Leasing
Ja
Chassinummer (VIN)
WF0RXXTA2BTS41279
Däckdimension fram
235/50 R19C111T
Däckdimension bak
235/50 R19C111T
Fälgdimension fram
7.5Jx19x52.5
Fälgdimension bak
7.5Jx19x52.5
Axelavstånd
3100 mm
Max släpvagnsvikt
2 300 kg
Max släpvikt B
750 kg
Få Carfax-rapporten för Ford E-Custom kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Ford E-Custom – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Ford E-Custom - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Nu kommer Xpeng till Umeå. Det sker genom ett nytt samarbete med Motorcentralen. Därmed blir Xpeng representerade i norra Sverige och gör sitt växande modellprogram tillgängligt för fler kunder i regionen. Försäljning och service av Xpeng ska ske via NXT by Motorcentralen, koncernens dotteranläggning på Spinnvägen 1 i Umeå.
RSA Sverige, officiell generalagent och importör för Omoda & Jaecoo, inleder ett samarbete med Carla, som är en av Sveriges snabbast växande bilhandlare. Samarbetet innebär att märkena får en helt digital säljkanal med nationell räckvidd redan från start, och att Carla för första gången börjar sälja fabriksnya bilar. Först ut är laddhybrid-suven Omoda 9, följd av Omoda 5 och Jaecoo 5 under hösten 2026.
Vintern närmar sig och med den en vanlig fråga. När är det egentligen dags att byta till vinterdäck? Enligt Tomas Jansson, däckexpert på däck- och bilservicekedjan Vianor, är svaret mer än ett datum i kalendern. Som tur är finns det några tydliga tumregler som du kan följa.
På Paris Motor Show den 12–18 oktober ska Renault visa konceptbilen Renault 8 Gordini Concept. Det är en helelektrisk tvåsitsig coupé som är tänkt att föra den klassiska Renault 8 Gordini från 1964 in i en ny era. Med 270 hk, kompakta proportioner och tydliga rallyinfluenser kombinerar konceptbilen märkets motorsporthistoria med modern eldrift och design.
Välj ett alternativ