Drag Cockpit Kamera PDC Rattvärme 245hk-2021, SUV
Märke
CupraModell
Cupra LeonVariant
Sportstourer 1.4 TSI e-HYBRID (245hk)
LCI
Leon Sportstourer
Årsmodell
2021Växellåda
Automatisk
Drivmedel
El/Bensin
Motortyp
LaddhybridMätarställning
9 317 mil
Antal ägare
8
Färg
Grå
Första datum i trafik
2021-03-03
Tillverkningsmånad
202102
Räckvidd
51 km
Kaross
SUV
Effekt
245 hk
Reg.nr
HGD67T
Vi erbjuder alltid fri hemleverans inom hela Sverige med 14 dagars öppet köp. Varmt välkomna att reservera/köpa er bil online, alternativt kontakta en av våra säljare för en visning av bilen på tel 08-400 211 27 eller via mail till info @ bilsmidigt.se
OBS! Vid önskad visning på plats ber vi dig boka ditt besök i förväg, detta för att säkerställa att fordonet du är intresserad av finns på plats och att vi kan ge dig bästa möjliga service.
VÄNLIGEN TITTA ALLTID I ER SKRÄPPOST (SPAM) VID MEJLKONTAKT MED OSS.
Denna plug-in hybrid är snart redo för leverans. För att säkra bilen innan någon annan gör det, reservera den direkt online på vår hemsida:
Nu får vi snart in denna riktigt fina Seat León Sportstourer i vackra Graphene Grey och med dragkrok i lager.
Utrustningen inkluderar bland annat: Drag, Keyless Entry & Start, Rattvärme, Sätesvärmare, Parkeringssensorer fram och bak, Backkamera, Digital Cockpit, Pekskärm, App-Connect, MirrorLink, Navigation via smartphone, Trådlös Telefonladdare, Bluetooth, USB-C-uttag, Sportratt, Läderratt, Multifunktionsratt, Rattpaddlar, Farthållare, Körfilsassistans, Vägfilsassistans, Auto Hold, Backstartsassistans, Val av körprofil, Dynamisk Chassikontroll, LED-ljus, Dynamiska Blinkers, Follow-me-home-ljus, Guideljus, Värmeisolerande Rutor, Rails, Växelpaddlar, Uppvärmd Ratt, m.m.
FÖRBRUKNING: 0,14 L/MIL
RÄCKVIDD ENDAST EL: 52 KM
BESIKTAD TILL: 2027-10-31
SENASTE SERVICE: 2026-07-02 / 8657 MIL
Bilen står på sommardäck med mönsterdjup 7/7/6/6 mm.
Vi erbjuder även ett bra inbytespris för din bil och hämtar din bil helt gratis när vi levererar din nya bil! Vi är en onlineaktör och har därmed väldigt korta ledtider på våra bilar. Passa på att reservera denna laddhybrid via vår hemsida eller genom att ringa/maila till oss.
Alltid hos Bilsmidigt:
- Köp online & få gratis hemleverans
- 14 dagars fri heltäckande försäkring
- 14 dagars öppet köp inkl. upphämtning
- Möjlighet till 0 kr i kontantinsats för företag
- Vi köper även in eller byter in din nuvarande bil
- Alla våra bilar inspekteras noga innan annonsering
- Möjlighet till reservation av bil via betalning av deposition
- Betalning via Swish, banköverföring eller 30-dagars faktura
- Vi erbjuder marknadens bästa garantier i upp till 72 månader
- Skräddarsydd finansiering via DNB, Santander eller Nordea Finans
All cars are available for export.
*HGD67T*
Motoreffekt 1
245 hk (180 kW)
Cylindervolym
1395 cm³
El/Hybrid
LADDHYBRID
Batterikapacitet
12.8 kWh
Räckvidd (WLTP)
51 km
Elförbrukning (WLTP)
12.8 kWh/100km
Växellåda (VTR)
Automatisk
Maxhastighet
225 km/h
Euroklass
6
Miljöklass
HYBRID
Supermiljöbil
Ja
Utsläppsklass
LADDHYBRID
Längd
4657 mm
Bredd
1799 mm
Höjd
1463 mm
Tjänstevikt
1 760 kg
Totalvikt
2 090 kg
Körklart skick
1 717 kg
Antal dörrar
5
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2026-08-20
Besiktning giltig t.o.m.
2027-10-31
Mätarställning vid besiktning
91 576 km
Tidigare besiktning
2026-08-10
Tidigare mätarställning
90 915 km
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
VSSZZZKLZMR067465
Däckdimension fram
235/35 R19 91Y XL
Däckdimension bak
235/35 R19 91Y XL
Fälgdimension fram
8,0JX19 ET49
Fälgdimension bak
8,0JX19 ET49
Axelavstånd
2679 mm
Max släpvagnsvikt
1 500 kg
Max släpvikt B
1 410 kg
Få Carfax-rapporten för Cupra Leon kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Cupra Leon – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Cupra Leon - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Om man får tro Cupra ska Leon VZ TCR ta känslan från racingbanan till vägen. Med 325 hk (239 kW), 420 Nm och ostrypt toppfart är det den mest kraftfulla framhjulsdrivna Leon som någonsin tillverkats.
Nu utökar Cupra sitt utbud av anpassningsmöjligheter med det nya paketet Custom Cupra by ABT. Det är ett paket som har utvecklats tillsammans med tuningfirman ABT. Resultatet är ett aerodesignpaket som ger Cupra Formentor och Leon en skarpare och mer aggressivt sportig karaktär.
Nu är det klart att 22-årige svenska racingtalangen Viktor Andersson från Linköping har skrivit på för det spanska toppteamet Monlau Motul Motorsport för 2026 års säsong i standardvagnsmästerskapet TCR Europe. Teamet Monlau Motul Motorsport tävlar med Cupra Leon VZ TCR och är regerande europamästare 2024 och 2025.
Nu har Cupra nått en milstolpe med en miljon producerade bilar. Den miljonte bilen blev en Cupra Formentor, tillverkad i spanska Martorell. För att fira detta ska Cupra lotta ut en Formentor e-HYBRID bland sina medarbetare. ”En gest som hyllar människorna bakom varumärkets tillväxt”, skriver Cupra.
Välj ett alternativ