Volkswagen Tiguan
Volkswagen Tiguan är en kompakt SUV för förare som vill kombinera smidig storlek med högre sittposition, goda utrymmen och modern teknik. Tiguan passar familjer, pendlare och fritidsresenärer som söker flexibilitet, säkerhetsfunktioner och möjlighet till elektrifierad körning via eHybrid i vardagen samt dragmöjligheter.
Varför ska man välja Tiguan?
Man väljer Tiguan för att få en välavvägd helhet där design, komfort, uppkoppling, säkerhet och flexibilitet samspelar i ett kompakt SUV-format med möjlighet till dragförmåga. De genomtänkta proportionerna, de tydliga linjerna och det robusta uttrycket, som kan förstärkas med R-Line-detaljer vilket signalerar kvalitet, samtidigt som kupén erbjuder god akustik, bekväma säten och materialval med tydlig premiumkänsla i vardagen. Den moderna infotainmentskärmen med uppkopplade tjänster och smidig smartphone-integration gör det enkelt att navigera och hantera musik, och omfattande förarassistanssystem för filhållning, avståndsreglering och nödbromsning bidrar till en tryggare körupplevelse. Med skjutbart och delbart baksäte samt möjlighet till dragkrok för cykelställ eller släp är Tiguan dessutom anpassad för både familjeliv och fritidsaktiviteter.
Volkswagen Tiguan eHybrid 1.5 TSI Drag Kamera..
428 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 4 836
- År:
- 2024
Volkswagen Tiguan 2.0 TDI DPF SCR 4Motion Bas..
199 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 14 200
- År:
- 2019
- Drivmedel:
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Volkswagen Tiguan 2.0 TDI DPF SCR 4Motion GT..
289 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 7 704
- År:
- 2020
- Drivmedel:
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Volkswagen Tiguan 2.0 TDI DPF SCR 4Motion Ele..
264 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 13 255
- År:
- 2021
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan LIFE 1.5 ETSI DSG
430 200 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 0
- År:
- 2026
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan TDI 4M R-Line Cockpit Värm..
214 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 16 552
- År:
- 2019
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan 1.4 TSI 4M R-Line Drag P-Se..
109 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 13 602
- År:
- 2015
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan R 2.0 TSI Akrapovic Pano Hu..
419 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 7 103
- År:
- 2021
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan R-LINE EHYBRID DSG6
614 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 0
- År:
- 2026
- Drivmedel:
- /
Volkswagen Tiguan 2,0 Tdi Automat 4x4 GT
239 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 10 410
- År:
- 2017
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan TSI150 DSG 4M Executive Dra..
219 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 9 159
- År:
- 2018
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan VW Allspace 2.0 TDI 4MOTION
214 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 17 484
- År:
- 2019
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan VW 1.4 TSI 4MOTION
75 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 20 458
- År:
- 2014
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan VW 1.4 TSI eHybrid
288 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 8 981
- År:
- 2023
Volkswagen Tiguan 2.0 TSI 190 DSG7 4MOTION DR..
214 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 13 887
- År:
- 2020
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan Allspace 7-Sits 2.0 TDI 4M..
237 500 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 20 400
- År:
- 2019
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan 2.0 TSI 4M Base P-Värm Drag..
264 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 6 742
- År:
- 2020
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan 4M Cockpit Kamera Värmare S..
258 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 9 592
- År:
- 2018
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan Allspace 2.0 TSI 4M R-Line..
289 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 11 280
- År:
- 2020
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan Allspace 2.0 TSI 4Motion
269 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 11 107
- År:
- 2020
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan 2.0 TSI 4M Kamera Värm CarP..
243 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 11 733
- År:
- 2020
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan 1.4 TSI 4M Kamera Värmare D..
224 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 7 817
- År:
- 2018
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan TSI 190 DSG 4M Executive dr..
259 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 6 600
- År:
- 2020
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan TDI 4Motion Highline Drag V..
239 500 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 12 000
- År:
- 2017
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan 2.0 TSI Executive Kamera Vä..
249 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 10 000
- År:
- 2020
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan 2.0 TSI 4Motion TipTronic R..
79 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 18 500
- År:
- 2010
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan 2.0 TDI 4M R-Line GT Pano C..
229 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 13 098
- År:
- 2017
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan Allspace 2.0 TDI 4M R-Line..
299 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 8 194
- År:
- 2019
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan 2.0TDI 4M DSG | Drag, Värma..
309 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 6 150
- År:
- 2021
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan 1.5 TSI Base | Carplay, Vär..
255 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 8 492
- År:
- 2021
- Drivmedel:
Volkswagen Tiguan eHybrid 1.5 TSI Drag Kamera..
Riddermark Bil - Uppsala428 900 kr
Beräkna månadskostnadVolkswagen Tiguan 2.0 TDI DPF SCR 4Motion Bas..
Hällstorps Bil AB199 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan 2.0 TDI DPF SCR 4Motion GT..
Niemi Bil Umeå - Begagnat289 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Volkswagen Tiguan 2.0 TDI DPF SCR 4Motion Ele..
Wiklunds Bil i Uppsala AB264 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan LIFE 1.5 ETSI DSG
Din Bil / Volkswagen Smista - Nya bilar430 200 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan TDI 4M R-Line Cockpit Värm..
Riddermark Bil - Megastore214 800 kr
Beräkna månadskostnadVolkswagen Tiguan 1.4 TSI 4M R-Line Drag P-Se..
Riddermark Bil - Täby109 900 kr
Beräkna månadskostnadVolkswagen Tiguan R 2.0 TSI Akrapovic Pano Hu..
Riddermark Bil - Täby419 900 kr
Beräkna månadskostnadVolkswagen Tiguan R-LINE EHYBRID DSG6
Be-Ge Personbilar AB Oskarshamn614 800 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan 2,0 Tdi Automat 4x4 GT
Mats Bilar i Falun AB239 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan TSI150 DSG 4M Executive Dra..
Din Bil / Volkswagen Täby - Begagnade bilar219 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan VW Allspace 2.0 TDI 4MOTION
Kvdbil Åkersberga (Runö)214 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan VW 1.4 TSI 4MOTION
Kvdbil Kungälv (Ellesbo)75 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan VW 1.4 TSI eHybrid
Kvdbil Kungälv (Ellesbo)288 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan 2.0 TSI 190 DSG7 4MOTION DR..
Berners Person & Transportbilar AB214 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan Allspace 7-Sits 2.0 TDI 4M..
Skövde Bilcenter AB237 500 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan 2.0 TSI 4M Base P-Värm Drag..
Riddermark Bil - Västerås264 800 kr
Beräkna månadskostnadVolkswagen Tiguan 4M Cockpit Kamera Värmare S..
Riddermark Bil - Sundsvall258 800 kr
Beräkna månadskostnadVolkswagen Tiguan Allspace 2.0 TSI 4M R-Line..
Riddermark Bil - Halmstad289 800 kr
Beräkna månadskostnadVolkswagen Tiguan Allspace 2.0 TSI 4Motion
GP Motor AB269 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan 2.0 TSI 4M Kamera Värm CarP..
Riddermark Bil - Megastore243 800 kr
Beräkna månadskostnadVolkswagen Tiguan 1.4 TSI 4M Kamera Värmare D..
Riddermark Bil - Östersund224 800 kr
Beräkna månadskostnadVolkswagen Tiguan TSI 190 DSG 4M Executive dr..
Din Bil / Volkswagen Sisjön - Begagnade bilar259 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan TDI 4Motion Highline Drag V..
Atteviks Bil AB - Växjö239 500 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan 2.0 TSI Executive Kamera Vä..
Kamux Jönköping Personbilar249 800 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan 2.0 TSI 4Motion TipTronic R..
Kalmar AutoMobil AB79 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan 2.0 TDI 4M R-Line GT Pano C..
Riddermark Bil - Järfälla229 800 kr
Beräkna månadskostnadVolkswagen Tiguan Allspace 2.0 TDI 4M R-Line..
Riddermark Bil - Halmstad299 800 kr
Beräkna månadskostnadVolkswagen Tiguan 2.0TDI 4M DSG | Drag, Värma..
Aftén Bil CUPRA Begagnat Upplands Väsby309 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVolkswagen Tiguan 1.5 TSI Base | Carplay, Vär..
Aftén Bil CUPRA Begagnat Upplands Väsby255 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringBilförsäkring för Volkswagen Tiguan
- ICA-bonus på premien på samma sätt som när du handlar mat
- Allrisk/Drulle och trafikolycksfall ingår alltid
- Bra bilförsäkring - 4,4 av 5 i betyg hos Konsumenternas
- Prutat & klart – lägsta pris direkt utan krav på att flytta fler försäkringar
Vanliga frågor för Volkswagen Tiguan
-
Hur mycket kostar en Volkswagen Tiguan?
Baserat på 686 fordonsannonser på Bilweb kostar en begagnad Volkswagen Tiguan i snitt 271 000 kr. Nypris ligger i snitt på 566 000 kr.
-
Hur många Volkswagen Tiguan finns det i Sverige?
Enligt aktuella siffror i Transportstyrelsens vägtrafikregister finns det idag ca. 123 000 Volkswagen Tiguan registrerade för bruk i svensk trafik.
Bilhandlare kopplade till valda objekt (0 st).
Professionella
Anslutna bilhandlare är seriösa och professionella
Testade
Begagnade fordon är testade, varudeklaration, testprotokoll medföljer
Garanti
Konsumentköplagen gäller och utökad garanti erbjuds på flertalet av fordonen
Inga dolda avgifter
Bilen har ingen obetald fordonsskatt, trängselskatt eller felparkeringsavgift
Skuldfri
Bilen är inte pantsatt eller har finansieringsskuld
Volkswagen Tiguan säljes i
Genomsnittsbetyg för Volkswagen Tiguan
Bästa bilen jag ägt
Jag köpte den efter mycket letande. En 2010 års modell, fullservad och pedantskött. Panoramatak, tiptronic växelåda, Vienna läder vitt, och allt annat som fanns att tillgå (bilen hade högsta utrustningsnivå) med massa extra. Det finns verkligen inga fel på bilen, tuff liten suv, med mycket plats att sitta. Vi är barnfamilj med två små glin. Vi har två barnstolar bak, en Emmaljunga Dubbel Viking barnvagn fick plats i baggaget. Alla älskar bilen, med panormamataket och ljus klädsel känns bilen superfräsch och enormt ljus och trivsam att vara i. Jag har hyrt och kört flera andra suvar, bla. hyrt en xc60 under en resa; högsta trim och panoramatak och både barnen och vi ville ha tillbaka våran bil. För en suv är den tom sportig, momentet under 2500 är fullt i stil med XC60 trots mindre effekt. Givetvis känns bilen en aning slö om man skall accelerera från 90-100 vid tex omkörning (så vida man inte lägger i sportläge, den växlar ner och utnyttjar hela varvtalsområdet). Med facit i hand, hade jag fått byta ut en sak skulle jag välja 170 hp motorn; det hade suttit klockrent med denna bil. Fjädringen med Sport & Style paketet är styvt och bilen känns väldigt stabil på vägen. Chassit kränger inte och styrningen är direkt. Svängradien är otroligt liten vilket gör att bilen känns smidig. Bränslesnål tycker jag för årsmodell, körde Göteborg-Gävle tur retur på en tank, jag kör alltid med blyfoten bör det sägas.