Seat Leon
SEAT León konkurrerar i Golf-klassen och bilen introducerades 1998. Bilen byggs på Volkswagens A-plattform som den delar med VW Golf, Audi A3 och Skoda Octavia mfl. Den första generationen (Typ 1M) började byggas 1998 (99 års modell) och var med fram till 2006. Från början fanns den bara som halvkombi under namnet León. Sedanen kallades Toledo. Då bilen konkurrerar med systermärket VW och deras Golf marknadsfördes León som ett sportigare samt billigare alternativ till den. Motorer mellan 67 och 201 hk finns till den här generationen (bensin och diesel).
Den andra generationen (Typ 1P) av SEAT León kom ut på marknaden 2005 och tillverkades fram till 2012. Bensin- och dieselmotorer med effekter mellan 103 och 306 hk finns att välja på. Den tredje generationen (Typ 5F) började produceras 2012 och är fortfarande i produktion. Vid köp av en begagnad ska du se upp med rost på äldre modeller. Gör även vanlig felsökning innan begagnat köp.
Seat Leon ST 1.2 TSI STYLE VÄRMARE P-SENS FAR..
134 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 7 227
- År:
- 2015
- Drivmedel:
Seat Leon 1.0 eTSI DSG Plus-pkt Carplay Adp-f..
184 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 6 810
- År:
- 2022
- Drivmedel:
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Seat Leon 1.2 TSI Style Kamera Carplay Sensor..
129 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 6 117
- År:
- 2018
- Drivmedel:
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Seat Leon SPORTSTOURER 1,5 ETSI STYLE AUT DRA..
343 800 kr
- Mil:
- 0
- År:
- 2026
- Drivmedel:
Seat Leon 1.4 TGI 5dr
69 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 9 466
- År:
- 2016
Seat Leon X-Perience 2.0 TDI 4Drive Drag
149 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 13 000
- År:
- 2017
- Drivmedel:
Seat Leon 1.2 TSI Style 5-d
94 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 14 500
- År:
- 2017
- Drivmedel:
Seat Leon ST 1.0 eTSI Style
209 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 6 040
- År:
- 2022
- Drivmedel:
Seat Leon ST 1.0 TSI Style Panorama Carplay D..
139 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 8 317
- År:
- 2019
- Drivmedel:
Seat Leon SPORTSTOURER 1.5 ETSI Fjärrstyd vär..
234 500 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 2 379
- År:
- 2025
- Drivmedel:
Seat Leon ST 1.0 TSI Style Cockpit Pano Kamer..
124 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 12 745
- År:
- 2019
- Drivmedel:
Seat Leon X-PERIENCE 1.4 CLIMATRONIC V-Hjul
114 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 18 385
- År:
- 2018
- Drivmedel:
Seat Leon 1.0 TSI Ecomotive PDC FRAM OCH BAK..
129 995 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 9 370
- År:
- 2017
- Drivmedel:
Seat Leon 1.6 TDI STYLE SUPERDEAL 3. KAMREM B..
39 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 16 275
- År:
- 2011
- Drivmedel:
Seat Leon 1.2 TSI Drag PDC Motorvärmare Ny be..
79 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 13 410
- År:
- 2015
- Drivmedel:
Seat Leon 1.0 eTSI Style Cockpit Rattvärme Ca..
Riddermark Bil - Göteborg- Mil:
- 10 826
- År:
- 2021
- Drivmedel:
Seat Leon X-Perience 1.6 TDI 4Drive Kamera Dr..
169 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 6 941
- År:
- 2019
- Drivmedel:
Seat Leon SPORTSTOURER 1.5 eTSI DSG Drag Värm..
239 500 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 2 345
- År:
- 2025
- Drivmedel:
Seat Leon ST 1.6 TDI 4Drive Style Drag M K-Vä..
94 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 16 147
- År:
- 2016
- Drivmedel:
Seat Leon Sportstourer Style eTSI115 DSG Drag..
249 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 2 479
- År:
- 2025
- Drivmedel:
Seat Leon Sportstourer 1.5 eTSI Aut Drag Värm..
229 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 2 714
- År:
- 2025
- Drivmedel:
Seat Leon Sportstourer Car Play Cockpit 115 e..
234 500 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 900
- År:
- 2025
- Drivmedel:
Seat Leon ST 1.2 TSI Style Dragkrok P-Sensore..
114 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 9 109
- År:
- 2016
- Drivmedel:
Seat Leon León Sportstourer e-Hybrid eHybrid..
199 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 9 284
- År:
- 2021
Seat Leon 2.0 TDI AWD SUPERDEAL
129 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 15 904
- År:
- 2017
- Drivmedel:
Seat Leon 1.0 eTSI Comfort Keyless Rattvärme..
179 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 6 295
- År:
- 2022
- Drivmedel:
Seat Leon TSI Style M K-Värmare P-Sensorer Bl..
94 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 12 847
- År:
- 2018
- Drivmedel:
Seat Leon 1.0 TSI Style
129 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 11 713
- År:
- 2017
- Drivmedel:
Seat Leon ST 1.4 TSI Xcellence Pano Kamera Tv..
129 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 12 140
- År:
- 2018
- Drivmedel:
Seat Leon ST 2.0 TSI 4D Cupra Panorama Beats..
259 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 10 692
- År:
- 2020
- Drivmedel:
Seat Leon ST 1.2 TSI STYLE VÄRMARE P-SENS FAR..
Ellas Bil AB134 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon 1.0 eTSI DSG Plus-pkt Carplay Adp-f..
Riddermark Bil - Linköping184 900 kr
Beräkna månadskostnadSeat Leon 1.2 TSI Style Kamera Carplay Sensor..
Riddermark Bil - Halmstad129 800 kr
Beräkna månadskostnadVi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Seat Leon SPORTSTOURER 1,5 ETSI STYLE AUT DRA..
Börjessons Ronneby343 800 kr
343 800 kr
Räkna på försäkringSeat Leon 1.4 TGI 5dr
Kvdbil Åkersberga (Runö)69 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon X-Perience 2.0 TDI 4Drive Drag
Blennows Bil AB149 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon 1.2 TSI Style 5-d
Blennows Bil AB94 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon ST 1.0 eTSI Style
Blennows Bil AB209 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon ST 1.0 TSI Style Panorama Carplay D..
Bilia Outlet - Värnhem139 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon SPORTSTOURER 1.5 ETSI Fjärrstyd vär..
Atteviks Bil AB - Växjö234 500 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon ST 1.0 TSI Style Cockpit Pano Kamer..
Riddermark Bil - Megastore124 800 kr
Beräkna månadskostnadSeat Leon X-PERIENCE 1.4 CLIMATRONIC V-Hjul
Lindströms Bil AB Jönköping114 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon 1.0 TSI Ecomotive PDC FRAM OCH BAK..
Haninge Bilpark AB129 995 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon 1.6 TDI STYLE SUPERDEAL 3. KAMREM B..
Haninge Bilpark AB39 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon 1.2 TSI Drag PDC Motorvärmare Ny be..
Länna Bilcenter AB79 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon 1.0 eTSI Style Cockpit Rattvärme Ca..
Riddermark Bil - GöteborgSeat Leon X-Perience 1.6 TDI 4Drive Kamera Dr..
Riddermark Bil - Länna169 800 kr
Beräkna månadskostnadSeat Leon SPORTSTOURER 1.5 eTSI DSG Drag Värm..
Atteviks Bil AB - Växjö239 500 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon ST 1.6 TDI 4Drive Style Drag M K-Vä..
Riddermark Bil - Västerås94 800 kr
Beräkna månadskostnadSeat Leon Sportstourer Style eTSI115 DSG Drag..
Din Bil / Seat Täby249 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon Sportstourer 1.5 eTSI Aut Drag Värm..
Bilkompani Kalmar229 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon Sportstourer Car Play Cockpit 115 e..
Din Bil / Seat Gävle234 500 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon ST 1.2 TSI Style Dragkrok P-Sensore..
Riddermark Bil - Örebro114 800 kr
Beräkna månadskostnadSeat Leon León Sportstourer e-Hybrid eHybrid..
Din Bil / Volkswagen Värmdö - Begagnade bilar199 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon 2.0 TDI AWD SUPERDEAL
Haninge Bilpark AB129 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon 1.0 eTSI Comfort Keyless Rattvärme..
Riddermark Bil - Järfälla179 800 kr
Beräkna månadskostnadSeat Leon TSI Style M K-Värmare P-Sensorer Bl..
Riddermark Bil - Megastore94 900 kr
Beräkna månadskostnadSeat Leon 1.0 TSI Style
Tage Rejmes Bil AB - Linköping - Tornby129 800 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringSeat Leon ST 1.4 TSI Xcellence Pano Kamera Tv..
Riddermark Bil - Västerås129 800 kr
Beräkna månadskostnadSeat Leon ST 2.0 TSI 4D Cupra Panorama Beats..
Riddermark Bil - Järfälla259 800 kr
Beräkna månadskostnadBilförsäkring för Seat Leon
- ICA-bonus på premien på samma sätt som när du handlar mat
- Allrisk/Drulle och trafikolycksfall ingår alltid
- Bra bilförsäkring - 4,4 av 5 i betyg hos Konsumenternas
- Prutat & klart – lägsta pris direkt utan krav på att flytta fler försäkringar
Vanliga frågor för Seat Leon
-
Hur mycket kostar en Seat Leon?
Baserat på 179 fordonsannonser på Bilweb kostar en begagnad Seat Leon i snitt 171 000 kr. Nypris ligger i snitt på 275 000 kr.
-
Hur många Seat Leon finns det i Sverige?
Enligt aktuella siffror i Transportstyrelsens vägtrafikregister finns det idag ca. 47 000 Seat Leon registrerade för bruk i svensk trafik.
Bilhandlare kopplade till valda objekt (0 st).
Professionella
Anslutna bilhandlare är seriösa och professionella
Testade
Begagnade fordon är testade, varudeklaration, testprotokoll medföljer
Garanti
Konsumentköplagen gäller och utökad garanti erbjuds på flertalet av fordonen
Inga dolda avgifter
Bilen har ingen obetald fordonsskatt, trängselskatt eller felparkeringsavgift
Skuldfri
Bilen är inte pantsatt eller har finansieringsskuld