Audi Q8
Audi Q8 finns i två generationer. Q8 (4MN) aktiv mellan 2019 - 2023 innehållande fyra modeller med 884 registrerade bilar och Q8 (4MN Facelift) aktiv mellan 2024 - 2026 innehållande två modeller med 553 registrerade bilar. Det finns totalt 1 437 Audi Q8 i Sverige varav 608 diesel, 38 bensin, 588 el/bensin och 203 el/diesel.
Populäraste färgerna är svart, grå och vit. Populäraste motoralternativen är Audi Q8 50 TDI quattro (286hk) med 596 bilar, Audi Q8 60 TFSI e quattro (489hk) med 350 bilar och Audi Q8 60 TFSI e Quattro (462hk) med 238 bilar. Minst vanliga motoralternativen är Audi Q8 45 TDI quattro (231hk), Audi Q8 55 TFSI quattro (340hk) och Audi Q8 50 TDI quattro (286hk). Populära utrustningspaket på Audi Q8 är Basutrustad från 931 100 kr, SQ8 från 1 160 300 kr och RS Q8 från 1 504 700 kr.
| Karosstyper | SUV (1 437 bilar). |
|---|---|
| Drivmedel | Diesel, Bensin, El/Bensin och El/Diesel. |
| Hästkrafter | 231 hk - 489 hk. |
| Koldioxidutsläpp (C02) | 0 mg/km - 2100 mg/km. |
| Bredd | 2,0 m. |
| Längd | 5,0 m - 5,1 m. |
| Höjd | 1,6 m - 1,7 m. |
| Vikt | 2229 kg - 2741 kg. |
| Drivlinor | AWD (1 437 bilar). |
| Till salu | Det finns ca 152 begagnade Audi Q8 till salu på Bilweb med pris från 399 000 kr till 1 049 000 kr. |
Audi Q8 SUV TFSI e quattro Edition 360 kW tip..
- Mil:
- 0
- År:
- 2026
Audi Q8 SUV 60 TFSI E QUATTRO TIPTRONIC
7 244 kr
- Mil:
- 0
- År:
- 2026
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Audi Q8 e-tron 50 quattro S line Edition Drag..
539 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 3 957
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Audi Q8 e-tron 50 quattro S line Drag B&O Kam..
479 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 8 038
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Audi Q8 e-hybrid quattro S line Edition 360 k..
- Mil:
- 0
- År:
- 2027
Audi Q8 e-hybrid quattro S line Edition 360 k..
- Mil:
- 0
- År:
- 2027
Audi Q8 SUV TFSI e q Edition 360 kW tip-tr Bu..
- Mil:
- 0
- År:
- 2026
Audi Q8 SUV TFSI e q Edition 360 kW tip-tr Pr..
- Mil:
- 0
- År:
- 2026
Audi Q8 60 TFSI e quattro S - Se utrustning M..
979 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 2 620
- År:
- 2025
Audi Q8 55 e-tron Q S-Line Cockpit B&O Pano 3..
619 800 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 6 283
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Audi Q8 55 E-tron quattro Selection Svart opt..
689 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 1 616
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Audi Q8 50 TDI Q S-Line Cockpit Luftfjädring..
788 900 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 3 259
- År:
- 2023
- Drivmedel:
Audi Q8 55 e-tron quattro Drag, ventilationss..
559 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 7 000
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Audi Q8 50 e-tron quattro, DRAG BACKKAMERA
449 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 5 917
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Audi Q8 60 TFSI e quattro TipTronic Drag RÄNT..
789 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 4 180
- År:
- 2023
Audi Q8 Sportback 55 e-tron quattro 360kamera..
559 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 7 109
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Audi Q8 55 e-tron quattro S-line 360kamera Ma..
549 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 6 992
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Audi Q8 TFSI e 60 B&O Drag Läder PANO
1 099 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 800
- År:
- 2026
Audi Q8 55 e-tron quattro 300 kW
569 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 4 901
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Audi Q8 50 e-tron quattro Drag Backkamera
479 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 3 976
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Audi Q8 50 e-tron quattro Backkamera
459 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 5 510
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Audi Q8 Sportback 55 e-tron quattro S line Pa..
679 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 3 564
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Audi Q8 55 e-tron quattro S-line Pano 360kame..
589 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 4 650
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Audi Q8 55 TFSI quattro S-line tiptronic 360..
699 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 2 573
- År:
- 2023
- Drivmedel:
Audi Q8 60 TFSI e quattro Pano HD Matrix BoO
1 049 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 2 158
- År:
- 2025
Audi Q8 55 TFSI quattro Q S-line Pano B&O
689 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 8 358
- År:
- 2023
- Drivmedel:
Audi Q8 Sportback 55 e-tron quattro S line
629 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 5 959
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Audi Q8 50 TDI quattro
1 049 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 2 500
- År:
- 2025
- Drivmedel:
Audi Q8 55 e-tron quattro S-Line
559 000 kr
Beräkna månadskostnad- Mil:
- 5 770
- År:
- 2024
- Drivmedel:
Audi Q8 SUV TFSI e quattro Edition 360 kW tip..
Din Bil / Audi Danderyd - Nya bilar
Audi Q8 SUV 60 TFSI E QUATTRO TIPTRONIC
Din Bil / Audi Danderyd - Nya bilar7 244 kr
7 244 kr
Räkna på försäkringAudi Q8 e-tron 50 quattro S line Edition Drag..
Holmstrand Bil AB539 800 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringVi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Vi värderar och köper din bil inför försäljning och bilbyte
- Nyfiken på vad din bil är värd? Vi hjälper dig!
- Hämtning inom 24h. Pengarna på kontot direkt
- Värdera, sälj eller byt din begagnade bil hos oss
Audi Q8 e-tron 50 quattro S line Drag B&O Kam..
Holmstrand Bil AB479 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 e-hybrid quattro S line Edition 360 k..
Din Bil / Audi Kista - Nya bilar
Audi Q8 e-hybrid quattro S line Edition 360 k..
Din Bil / Audi Kista - Nya bilar
Audi Q8 SUV TFSI e q Edition 360 kW tip-tr Bu..
Din Bil / Audi Hammarby - Nya bilar
Audi Q8 SUV TFSI e q Edition 360 kW tip-tr Pr..
Din Bil / Audi Hammarby - Nya bilar
Audi Q8 60 TFSI e quattro S - Se utrustning M..
Johns Garage AB979 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 55 e-tron Q S-Line Cockpit B&O Pano 3..
Riddermark Bil - Östersund619 800 kr
Beräkna månadskostnadAudi Q8 55 E-tron quattro Selection Svart opt..
Berners Person & Transportbilar AB689 900 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 50 TDI Q S-Line Cockpit Luftfjädring..
Riddermark Bil - Megastore788 900 kr
Beräkna månadskostnadAudi Q8 55 e-tron quattro Drag, ventilationss..
Bilab Kungälv559 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 50 e-tron quattro, DRAG BACKKAMERA
Bilia Haninge Begagnade bilar449 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 60 TFSI e quattro TipTronic Drag RÄNT..
Hedin Automotive Mercedes-Benz Hisings-kärra789 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 Sportback 55 e-tron quattro 360kamera..
Din Bil / Audi Danderyd - Begagnade bilar559 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 55 e-tron quattro S-line 360kamera Ma..
Din Bil / Audi Danderyd - Begagnade bilar549 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 TFSI e 60 B&O Drag Läder PANO
Din Bil / Audi Kista - Begagnade Bilar1 099 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 55 e-tron quattro 300 kW
Din Bil / Audi Malmö - Begagnade bilar569 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 50 e-tron quattro Drag Backkamera
Din Bil / Audi Danderyd - Begagnade bilar479 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 50 e-tron quattro Backkamera
Din Bil / Audi Danderyd - Begagnade bilar459 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 Sportback 55 e-tron quattro S line Pa..
Din Bil / Audi Danderyd - Begagnade bilar679 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 55 e-tron quattro S-line Pano 360kame..
Din Bil / Audi Danderyd - Begagnade bilar589 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 55 TFSI quattro S-line tiptronic 360..
Din Bil / Audi Danderyd - Begagnade bilar699 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 60 TFSI e quattro Pano HD Matrix BoO
Din Bil / Audi Danderyd - Begagnade bilar1 049 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 55 TFSI quattro Q S-line Pano B&O
Din Bil / Audi Smista - Begagnade bilar689 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 Sportback 55 e-tron quattro S line
Din Bil / Audi Göteborg - Begagnade Bilar629 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 50 TDI quattro
Din Bil / Audi Göteborg - Begagnade Bilar1 049 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringAudi Q8 55 e-tron quattro S-Line
Din Bil / Audi Göteborg - Begagnade Bilar559 000 kr
Beräkna månadskostnad Räkna på försäkringBilförsäkring för Audi Q8
- ICA-bonus på premien på samma sätt som när du handlar mat
- Allrisk/Drulle och trafikolycksfall ingår alltid
- Bra bilförsäkring - 4,4 av 5 i betyg hos Konsumenternas
- Prutat & klart – lägsta pris direkt utan krav på att flytta fler försäkringar
Vanliga frågor för Audi Q8
-
Hur mycket kostar en Audi Q8?
Baserat på 116 fordonsannonser på Bilweb kostar en begagnad Audi Q8 i snitt 601 000 kr. Nypris ligger i snitt på 989 000 kr.
-
Hur många Audi Q8 finns det i Sverige?
Enligt aktuella siffror i Transportstyrelsens vägtrafikregister finns det idag ca. 3 000 Audi Q8 registrerade för bruk i svensk trafik.
Bilhandlare kopplade till valda objekt (0 st).
Professionella
Anslutna bilhandlare är seriösa och professionella
Testade
Begagnade fordon är testade, varudeklaration, testprotokoll medföljer
Garanti
Konsumentköplagen gäller och utökad garanti erbjuds på flertalet av fordonen
Inga dolda avgifter
Bilen har ingen obetald fordonsskatt, trängselskatt eller felparkeringsavgift
Skuldfri
Bilen är inte pantsatt eller har finansieringsskuld