Han blir designchef på Porsche efter Michael Mauer
Tobias Sühlmann blir ny designchef på Porsche. Han tillträder den 1 februari 2026 och efterträder Michael Mauer som har ansvarat för Porsches design i mer än två decennier. Sühlmann kommer från den brittiska sportbilstillverkaren McLaren, där han har varit Chief Design Officer sedan 2023.
Porsche genomgår ett generationsskifte när 43-årige Tobias Sühlmann (till vänster) tar över som designchef efter Michael Mauer, 63 år. Foto: Porsche AG.
– Michael Mauer har format en epok på Porsche. Tillsammans med sitt team har han varsamt fört den ikoniska designen hos 911 in i den moderna eran och samtidigt på ett tydligt sätt överfört Porsches design-DNA till nya modellserier, säger Dr. Michael Leiters, ordförande i styrelsen för Porsche AG.
Mauer jobbade på Saab
Michael Mauer började 2004 som den fjärde designchefen i Porsches långa historia. Hans föregångare var Ferdinand Alexander Porsche, Anatol Lapine och Harm Lagaay.
Mauer studerade fordonsdesign vid Hochschule Pforzheim och kom till Porsche via tjänster hos Mercedes, Smart och Saab.
Under en övergångsperiod kommer Michael Mauer att stödja sin efterträdare Tobias Sühlmann.
Började på Volkswagen
Precis som Mauer har Tobias Sühlmann har studerat vid Hochschule Pforzheim.
Sühlmann började på Volkswagen 2005 och gick därefter vidare till Bugatti. Som chef för exteriördesign gick han till Aston Martin innan han arbetade för McLaren för första gången.
Senare arbetade han på Bentley och var där i hög grad involverad i designen av Bentley Batur. I september 2023 gick han åter till McLaren som Chief Design Officer.
Porsche till salu på Bilweb.se