Mytomspunnen Porsche körs på Mantorp den 20 september
Den kommande helgen avgörs Porsche Carrera Cup på Mantorp Park. Dessutom finns det en unik möjlighet att se och höra ett stycke motorsporthistoria i rörelse då en Porsche 962 C uppvisningskörs på banan
Foto: Porsche.
Porsche 962 C är en av historiens mest framgångsrika tävlingsbilar. Tävlingsbilen Porsche 962 C körde i den numera mytomspunna klassen Grupp C. Bilen som körs på Mantorp Park är den som F1-legendaren Hans-Joachim Stuck tävlade och vann med i ADAC Würth Supercup med säsongen 1987.
Firar Porsche 75 år i Sverige
Under dagen anordnar Porsche Sverige också en parad på banan. Paraden har temat Porsche 75 år i Sverige, med modeller från 1950 till idag som paradkör ute på banan framför publiken.
I huvudarrangemanget för helgen, finalen av Porsche Carrera Cup Scandinavia, skiljer det 22 poäng mellan tabellettan Daniel Ros och tvåan Emil Persson.
Halv miljon kronor till segraren i Carrera Cup
Utöver den prestige som kommer med SM-guldet i banracing för GT-bilar är det mycket pengar som står på spel i Porsche Carrera Cup Scandinavia i helgen. Segerchecken är på hela 500 000 kr, tvåan i mästerskapet erhåller 250 000 kr och trean 100 000 kr, vilket innebär att det fortfarande finns mycket att köra om.
För de som inte har möjlighet att närvara på plats går det att följa livestreamen med kommentatorduon Robin Nilsson/Björn Wirdheim på www.carreracup.se.