Nya Defender Vertex levererar robust lyx
Nu introducerar Defender en ny karaktär för en ny typ av äventyr. Nya Defender Vertex har nya exteriördetaljer som ger bilen ett mer robust uttryck, utan att kompromissa med kapacitet eller terrängegenskaper.
Foto: Defender.
Vertex har kompletterats med en rad uppdateringar som gör Defender ännu mer mångsidig.
– De senaste uppdateringarna av Defender ger nya designdetaljer och ännu större valfrihet för våra kunder när det kommer till anpassning, utan att kompromissa med Defenders kapacitet eller terrängegenskaper. Med Vertex och Extended Exterior Pack introducerar vi en ny sida av Defender som breddar attraktionskraften för både befintliga och nya kunder, säger Mark Cameron, Brand Director för Defender.
Får kraftigare stötfångare
Defender Vertex tar plats vid sidan av X-versionen och erbjuder ett nytt uttryck för Defenders unika kombination av lyx och kapacitet, både i stadsmiljö och på äventyr utanför vägarna.
Med nya robusta förlängda fram- och bakstötfångare, en större, profilerad grill och omarbetade dimljus ger Vertex en djärvare profil och en mer muskulös hållning, allt i ytbehandlingen Shadow Atlas Matte. En bakre spoiler i Gloss Black kompletteras av kontrasterande gula bromsok fram och matchande gula, synliga bärgningsöglor bak. Tillsammans förstärker de bilens distinkta uttryck.
22 tum är standard
Defender Vertex får karossfärgade paneler längs den nedre delen av karossen, vilket förstärker bilens proportioner, förlänger karossidans visuella uttryck. Nya 22-tums Diamond Turned-fälgar med Satin Dark Grey-finish och kontrasterande detaljer i Carpathian Grey är standard. Som tillval erbjuds 22-tumsfälgar i Gloss Black eller 20-tumsfälgar i Satin Dark Grey.
För hög komfort är 3-zons klimatkontroll, Cabin Air Purification Plus, luftkvalitetssensor och eluttagstandard på Defender 90 och 110, medan Defender 130 har 4-zons klimatkontroll som standard.
Drivlinor uppdateras
Defender uppdaterar sitt motorprogram med en ny 3,0-liters sexcylindrig bensinmotor, P380 MHEV3, som ger 550 Nm vridmoment och har en rad nya tekniker för att förbättra bränsleekonomin i verklig körning.
Som en del av uppdateringen ersätts den tidigare 2,0-liters fyrcylindriga P300 av en ny 3,0-liters sexcylindrig bensinmotor, P3003, med 470 Nm vridmoment, på vissa marknader. Den 5,0-liters bensindrivna V8:an kommer bara att erbjudas på utvalda marknader.
Den 4,4-liters dubbelturbo-V8-motorn3 för Defender OCTA har också uppdaterats. Från och med MY27 ger den 540 hk, med vridmomentet oförändrat på 750 Nm, och accelererar från 0–100 km/h på 4,4 sekunder (0–60 mph på 4,2 sekunder). Den uppdaterade motorn i Defender OCTA ger ett mer karaktärsfullt och djupare avgasljud för ett mer äkta V8-ljud, tack vare ändringar i avgasgrenröret.
Defender till salu på Bilweb.se