Fyra av tio lätta släp har brister
Bilprovningens besiktningsstatistik för 2025 visar att fyra av tio lätta släp har brister och vart fjärde fel med krav på efterkontroll. Bilprovningen menar att det är något att tänka på när högsäsongen för bygg och trädgård snart är här och de lätta släpen börjar användas i stor utsträckning.
De lätta släpen är populära i Sverige och används för att lösa diverse transporter. Därför är det extra viktigt att de är slitstarka, robusta och säkra. Foto: Bilprovningen.
Under 2025 kontrollbesiktade Bilprovningen drygt 94 000 lätta släp. Utfallet av besiktningsstatistiken visar att fyra av tio (38,7 procent) hade brister. I dessa fall ställs inga krav på efterkontroll, men ägaren ansvarar för att bristerna åtgärdas snarast, sedan får fordonet användas som vanligt.
Ombesiktning för vart fjärde lätt släp
Av de besiktade lätta släpen hade vart fjärde (23 procent) fel som kräver efterkontroll. Detta innebär att bristerna är så pass allvarliga att fordonet inte får användas mer än nödvändigt innan felen har åtgärdats och en fackmannamässig bedömning gjorts av att de har avhjälpts.
I likhet med många andra fordonsslag finns en majoritet av bristerna i bromssystemet (21,4 procent).
– För fordon som inte används under längre perioder vilket är fallet med lätta släp rekommenderar vi alltid regelbundet underhåll såsom service och extra kontroller mellan besiktningarna, säger Per-Anders Blommefors som är besiktningsansvarig på Bilprovningen.
Kronobergs län hade sämst resultat
Med 30,1 procent hade Kronobergs län högst andel lätta släp med fel som kräver efterkontroll och Gotlands län lägst med 13,4 procent.
Färre brister på obromsade släp
Under 2025 kontrollbesiktade Bilprovningen drygt 60 000 bromsade lätta släp. De är försedda med bromsar och har normalt en större lastkapacitet. Utfallet visar att fyra av tio (42,8 procent) har brister och nästintill tre av tio (27,4 procent) fel som kräver efterkontroll.
Resterande besiktade drygt 30 000 lätta släp var obromsade. De är beroende av dragfordonets bromsar och har oftast inte samma lastkapacitet. Av dessa har tre av tio (30,5 procent) brister och betydligt färre, motsvarande 14,3 procent, fel med krav på efterkontroll.
Besiktningsintervall för lätta släp
Lätta släp kontrollbesiktas första gången efter fyra år i trafik och därefter vartannat år.