Unik 2 ex i Sverige 1958-1958, Sedan
Märke
Sunbeam
Modell
Sunbeam Rapier
Årsmodell
1958
Växellåda
Manuell
Drivmedel
Bensin
Motortyp
Förbränningsmotor
Mätarställning
11 100 mil
Antal ägare
5
Färg
Första datum i trafik
1958-01-31
Kaross
Sedan
Effekt
73 hk
Reg.nr
ALT735
Ett tillfälle att komma över en otroligt charmig skönhet som går perfekt i motor och låda samt är en fröjd för ögat!
Motoreffekt 1
54 kW
Växellåda (VTR)
Manuell
Längd
4100 mm
Bredd
1540 mm
Tjänstevikt
1 180 kg
Totalvikt
1 180 kg
Antal passagerare
3
Antal säten
4
Mätarställning vid besiktning
17 606 km
Tidigare besiktning
1987-08-10
Försäkringsform
FLYT
Chassinummer (VIN)
A3802643
Däckdimension fram
5.60-15
Däckdimension bak
5.60-15
Max släpvikt B
2 320 kg
Få Carfax-rapporten för Sunbeam Rapier kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Sunbeam Rapier – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Sunbeam Rapier - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Fem stjärnor blev betyget för Audi Q7, i Euro NCAP säkerhetstest. Dessutom är Audi den första biltillverkaren vars modell når maximala 100 procent i kategorin Post-Crash Safety. Det är den kategori som bedömer bilens säkerhetsfunktioner efter en olycka, som stöd till passagerare och räddningspersonal.
Den 22–25 oktober hålls Auto e Moto d’Epoca 2026 i den italienska staden Bologna. Mässan beskrivs av arrangörerna som Europas största mässa för historiska fordon. Med över 235 000 kvadratmeter utställningsyta, 14 hallar, fler än 5 000 fordon och besökare från 40 länder har Auto e Moto d’Epoca utan tvekan etablerat sig som en av de främsta internationella mötesplatserna för samlare, handlare, fordonstillverkare, museer, klubbar och branschfolk.
För första gången har Mercedes-AMG utvecklat en stor suv helt på egen hand. Resultatet är eldrivna Mercedes-AMG GT SUV som i sitt starkaste utförande har 1 169 hästkrafter. Den extremt snabba bilen gör 0–100 km/h på 2,5 sekunder, kan laddas med upp till 710 kW och få ytterligare 45 mils räckvidd på bara tio minuter.
Nu är det klart att den svenske racerföraren Dino Beganovic blir reserv- och utvecklingsförare i Ferraris Formel 1-team, Scuderia Ferrari HP. Beganovic har kört regelbundna F1-tester med Ferrari under de senaste åren, inklusive fyra officiella fredagsträningar. I rollen som reserv- och utvecklingsförare involveras östgöten nu ännu djupare i F1-programmet från och med säsongen 2027.
Välj ett alternativ