-1960, Sportkupé
Märke
FordModell
Ford Galaxie
Årsmodell
1960
Växellåda
Automatisk
Drivmedel
Bensin
Motortyp
Förbränningsmotor
Mätarställning
16 000 mil
Antal ägare
1
Färg
Blå
Första datum i trafik
2021-08-31
Kaross
Sportkupé
Effekt
188 hk
Reg.nr
DBA85W
Väldigt trevlig Starliner som säljes för kunds räkning. Original V8 352" och automat som går kanonfint! Servo. Alufälgar, originalhjul med kapslar medföljer liksom kromade fenderskirts. Fin bil i bra skick som kan köpas på avbetalning från 2900:- per månad. Transport ordnas i hela Sverige ----VÄLKOMMEN TILL OSS I LJUSDAL!----
Motoreffekt 1
224 hk
Växellåda (VTR)
Automatisk
Längd
5450 mm
Bredd
2070 mm
Tjänstevikt
1 900 kg
Totalvikt
2 310 kg
Antal passagerare
5
Antal säten
6
Mätarställning vid besiktning
21 287 km
Försäkringsform
ENSK
Direktimport
Ja
Chassinummer (VIN)
0N31W142460
Däckdimension fram
215/75R14
Däckdimension bak
215/75R14
Axelavstånd
3020 mm
Max släpvikt B
1 190 kg
Få Carfax-rapporten för Ford Galaxie kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Ford Galaxie – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Ford Galaxie - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Bilhandelns försäljning av begagnade personbilar upp till tio år gamla minskade med 12 procent i augusti jämfört med samma månad förra året. Hittills i år är nedgången närmare 3 procent. Det skriver analysföretaget Vroom i ett pressmeddelande och pekar på två tydliga förklaringar: färre returnerade privatleasingbilar minskar utbudet av yngre begagnade bilar, samtidigt som fler traditionella begagnatkunder väljer att privatleasa en ny bil.
Hedin Nordic Truck kompletterar nu sitt program av transportbilar med nya helt elektriska Iveco eJolly. Det innebär att Hedin har ett komplett elektriskt transportbilsprogram som sträcker sig från kompakta transportbilar med upp till 400 kilometers räckvidd till tunga den lastbilen S-eWay. För att göra steget till eldrift enklare för fler förtag genomför företaget en tidsbegränsad satsning där priset sänks markant på samtliga elektriska fordon.
Med en energiförbrukning på 12,8 kWh/100 km enligt WLTP förbrukar nya Audi A2 e-tron mindre energi än någon annan tidigare modell från den tyska biltillverkaren. Räckvidden är upp till 646 kilometer också det enligt testmetoden WLTP. Modellen är utvecklad i Tyskland och ska byggas i Ingolstadt. Orderböckerna för A2 e-tron öppnar i september, med de första leveranserna planerade i december.
Dacia växlar upp sin elektrifieringssatsning och lanserar helt nya Spring. Det blir andra generationen av märkets småbil och modellen är en viktig del i Dacias plan att presentera fyra helelektriska modeller före 2030. Första generationen av Dacia Spring har blivit en storsäljare och sålts i över 210 000 exemplar i mer än 40 länder sedan 2021.