Studebaker Hawk Silver 3 ägare Unik historia 1958, Sportkupé
Studebaker Hawk Silver 3 ägare Unik historia 1958, Sportkupé
American Special Cars 18 nov 22:45
Studebaker Hawk Silver 3 ägare Unik historia 1958, Sportkupé
-
Märke
-
Modell
-
Fordonstyp
-
Växellåda
-
Årsmodell
-
Drivmedel
-
Mil
0
-
Ort
Mellerud
Fordonets historik
Gratis rapport (9) med bilens historik. Kolla in skador, mätarställning, besiktning och antal ägare.
Fordonsinformation
Studebaker Silver Hawk 1958.
Studebaker 289 V8 på 210hk med 3 Växlar Manuell overdrive.
Denna bil köptes ny 1958 av Egon Johansson när han arbetade i dåvarande Belgiska Kongo med att bygga upp en sockerbruksfabrik för Weibulls. När arbetet i Kongo var klart sent 1958 togs bilen hem till Sverige och Egon använde den som sin bruksbil. En vinter i slutet på 60-talet hade plogbilen gjort vägen bredare än den var och bilen hamnade i diket och skadade framskärm. Bilen togs hem och blev stående ett 20-tal år innan Egon påbörjade en renovering som blev klar 1985. Den användes sedan som hobbybil fram till Egons bortgång för några år sedan.
Äldre renovering. Lackering från mitten 80-tal i gott bruksskick. Skavanker finns. Kromet har små prickar på flera ställen men i gott bruksskick. Frisk och fräck kaross. Ingen rost. Inredningen i gott skick. Endast gått några 100 mil sedan första ägarens bortgång.
Stort repotage i Bilsport Classic NR:12 2016.
Studebakern säljes besiktad och körklar. Finns hemma i vår bilhall.
Vi erbjuder förmånlig finansiering i olika former från 0kr kontant med låg månadskostnad kontakta oss så ser vi vad som passar dig bäst!
Välkomna att besöka vår bilhall i Mellerud Smedjegatan 2 i Mellerud.
KÖPER – BYTER – SÄLJER – FÖRMEDLAR!
Har du en USA bil att sälja? Kontakta oss! Över 45 år i branschen.
Alexander 0703656946
Gunnar 0705134553
Bonus för stammisar • Allrisk/drulle • Trafikolycksfall
Om säljaren
Hitta hit
American Special Cars
Visa alla 27 fordon i lager- Smedjegatan 2
- 464 34 Mellerud
- Vägbeskrivning
Låna till bilen med de bästa lånevillkoren
Jämför billån upp till 800 000 kr – snabbt, enkelt och från flera långivare. Jämför, välj och ha pengarna på kontot inom ett par dagar, så du kan rulla vidare med både bilen och ekonomin i toppform.
Få förslag på billånStudebaker Hawk Silver 3 ägare Unik historia 1958, Sportkupé
American Special Cars 18 nov 22:45
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån.
För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se