MZR 105hk Touring Nybesiktad M-värmare-2007, Sedan
Mazda 3 Sedan 1.6 MZR Manuell, 105hk, 2007
- Nybesiktad utan anmärkningar
- Årsskatt: 1482kr
- Blandad förbrukning: 0,69 liter per mil
Välkommen till Moderna Bil Sverige AB - Kontakta oss för mer information om denna bil!
Vi är proffs på distansköp och gör det enkelt för dig att genomföra hela affären på distans. Du kan även reservera din bil direkt hos oss för att säkerställa att den inte blir såld till någon annan! Vi tar gärna in din person- eller transportbil i inbyte, oavsett märke, modell eller ålder. För företag erbjuder vi flexibla avbetalnings- eller leasingalternativ, med möjlighet till 0 kr i kontantinsats. För privatpersoner har vi förmånliga billån, med eller utan restvärde, anpassade efter dina behov.
Våra tjänster:
* Bilgaranti som gäller i hela Europa upp till 36 månader.
* Montering av dragkrok eller motorvärmare från 5995 kr.
* Snabb hemleverans över hela landet.
ALL CARS AVAILABLE FOR EXPORT!
OBS: Kolla gärna er skräppost om ni inte fått svar från oss inom 24 timmar.
Hör gärna av dig till oss om du har några frågor eller funderingar kring bilen eller köpprocessen!
Motoreffekt 1
105 hk (77 kW)
Motorkod
Z6
Cylindervolym
1598 cm³
Växellåda (VTR)
Manuell
Maxhastighet
185 km/h
Miljöklass
2005
Längd
4500 mm
Bredd
1760 mm
Höjd
1470 mm
Tjänstevikt
1 250 kg
Totalvikt
1 710 kg
Antal dörrar
4
Antal passagerare
4
Antal säten
5
Senaste besiktning
2025-08-28
Besiktning giltig t.o.m.
2026-10-31
Mätarställning vid besiktning
180 285 km
Tidigare besiktning
2024-06-15
Tidigare mätarställning
171 023 km
Försäkringsform
ENSK
Chassinummer (VIN)
JMZBK12Z271533716
Chassikod
BK
Däckdimension fram
195/65R15 91H
Däckdimension bak
195/65R15 91H
Fälgdimension fram
15 x 6J off-set
Fälgdimension bak
15 x 6J off-set
Max släpvagnsvikt
1 200 kg
Max släpvikt B
1 790 kg
Få Carfax-rapporten för Mazda 3 kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Mazda 3 – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Mazda 3 - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Bilhandelns försäljning av begagnade personbilar upp till tio år gamla minskade med 12 procent i augusti jämfört med samma månad förra året. Hittills i år är nedgången närmare 3 procent. Det skriver analysföretaget Vroom i ett pressmeddelande och pekar på två tydliga förklaringar: färre returnerade privatleasingbilar minskar utbudet av yngre begagnade bilar, samtidigt som fler traditionella begagnatkunder väljer att privatleasa en ny bil.
Hedin Nordic Truck kompletterar nu sitt program av transportbilar med nya helt elektriska Iveco eJolly. Det innebär att Hedin har ett komplett elektriskt transportbilsprogram som sträcker sig från kompakta transportbilar med upp till 400 kilometers räckvidd till tunga den lastbilen S-eWay. För att göra steget till eldrift enklare för fler förtag genomför företaget en tidsbegränsad satsning där priset sänks markant på samtliga elektriska fordon.
Med en energiförbrukning på 12,8 kWh/100 km enligt WLTP förbrukar nya Audi A2 e-tron mindre energi än någon annan tidigare modell från den tyska biltillverkaren. Räckvidden är upp till 646 kilometer också det enligt testmetoden WLTP. Modellen är utvecklad i Tyskland och ska byggas i Ingolstadt. Orderböckerna för A2 e-tron öppnar i september, med de första leveranserna planerade i december.
Dacia växlar upp sin elektrifieringssatsning och lanserar helt nya Spring. Det blir andra generationen av märkets småbil och modellen är en viktig del i Dacias plan att presentera fyra helelektriska modeller före 2030. Första generationen av Dacia Spring har blivit en storsäljare och sålts i över 210 000 exemplar i mer än 40 länder sedan 2021.