Plus 6 sits Conv & Sound Pack Panorama-2026, SUV
Märke
MazdaModell
Mazda CX-80Årsmodell
2026Växellåda
AutomatiskDrivmedel
El/Bensin
Mätarställning
–
Färg
Kaross
SUV
Effekt
326 hk
Reg.nr
QJE488
Fabriksny lagerbil för omgående leverans
Varmt välkommen till oss på Höglunds Bil Norrtälje.
Äntligen är den här nya uppdaterade Mazda CX-80
Mazdas senaste flaggskeppsmodell, som finns tillgänglig i antingen 6- eller 7-sitsig konfiguration, representerar deras mest lyxiga modell hittills och kommer att erbjuda förbättrade köregenskaper. Här får du en bil som är mångsidig - den är elegant, rymlig och imponerande med en dragkapacitet på 2500 kg, samt underhållande att köra tack vare den kombinerade kraften från bensin- och elmotorerna som ger en total effekt på 327 hästkrafter!
Denna version är en Homura i 6-sitsig version med tillvalspaket "Homura Plus" med Convenience & Sound", vilket innebär att den har bl.a. elbaklucka med fotsensor, adaptiva strålkastare samt Panoramatak, Appstyrd Värmare och mycket mer. Det ingår alltid en 10-årig garanti för att säkerställa att du som kund känner dig trygg under hela din ägandeperiod.
Här är några snabba fakta om bilen:
Elräckvidd: 60 km
10 års garanti ingår
Serviceintervall: 12 månader/2000 mil
Dragkapacitet: 2500 kg
För att ta reda på mer information om Mazdas nya flaggskäppsmodell kan ni kontakta oss
Tel: 017617430
Mejl: info @ hoglundsbil.se
Välkommen till HöglundsBil Norrtälje – Er Mazda återförsäljare i Roslagen.
Telefontider Försäljning: Måndag - Fredag 09:00 – 18:00
Besökstider i butik:
Måndag - Fredag 09:00 – 18:00
Lördagar 10:00 – 14:00
Välkomna!
Få Carfax-rapporten för Mazda CX-80 kostnadsfritt.
Räkna ut priset för din Mazda CX-80 – teckna online på några minuter.
Jämför billån upp till 800 000 kr för din Mazda CX-80 - snabbt, enkelt och från flera långivare.
Med en energiförbrukning på 12,8 kWh/100 km enligt WLTP förbrukar nya Audi A2 e-tron mindre energi än någon annan tidigare modell från den tyska biltillverkaren. Räckvidden är upp till 646 kilometer också det enligt testmetoden WLTP. Modellen är utvecklad i Tyskland och ska byggas i Ingolstadt. Orderböckerna för A2 e-tron öppnar i september, med de första leveranserna planerade i december.
Dacia växlar upp sin elektrifieringssatsning och lanserar helt nya Spring. Det blir andra generationen av märkets småbil och modellen är en viktig del i Dacias plan att presentera fyra helelektriska modeller före 2030. Första generationen av Dacia Spring har blivit en storsäljare och sålts i över 210 000 exemplar i mer än 40 länder sedan 2021.
En ny studie från VTI, Folksam och Däckbranschens Informationsråd visar kraftigt ökad risk för dödliga olyckor vid användning av vinterdäck under sommaren. Det visar en studie som gjorts av Forskare från VTI, Folksam och Däckbranschen i samarbete med Trafikverket.
Nu visar Kia en glimt av nya Kia PV7 inför modellens världspremiär på IAA Transportation om två veckor. PV7 är märkets andra dedikerade helelektriska modell inom PBV, Platform Beyond Vehicle.