Elbilen Volvo EX60 presenterades tidigare i år och har fått ett mycket gott mottagande av motorpressen. Och nu väntar alltså fler modeller i kulisserna. Foto: Volvo Cars.
Nu presenterar Volvo Cars den största och mest ambitiösa globala produktoffensiven i företagets 99-åriga historia. Planen är 13 helt nya bilar som lanseras från och med nu till slutet av 2030. Tanken är att Volvo Cars då ska ha en tydligt regionaliserad portfölj av elektrifierade bilar, både helelektriska och tredje generationens laddhybrider, utvecklade för regionala marknader.
Volvo Cars produktplan omfattar sju nya bilar för västvärlden och sex nya bilar för Kina. Med produktplanen siktar Volvo Cars på att fördubbla sin marknadsandel genom att öka sin marknad inom det snabbväxande segmentet för helelektriska bilar (BEV), samt genom tredje generationens hybrider för kunder som ännu inte är redo att gå över till en helt elektrisk bil.
Bilhallarna blir anorlunda
Den nya produktoffensiven kommer att vara en viktig del i Volvo Cars arbete med att bygga ett företag som på lång sikt kan uppnå stark tillväxt och god lönsamhet.
– Våra bilhallar kommer att se väldigt annorlunda ut 2030. Det här är vår starkaste produktplan någonsin, anpassad efter regionala behov, och den understryker vår ambition att vara det ledande premiumbilmärket, säger Håkan Samuelsson, VD och koncernchef.
Tar sig in i nya segment
Produktoffensiven omfattar även bilar i nya segment, vilket breddar erbjudandet i företagets tre huvudregioner: Europa, USA och Kina. Den markerar nästa fas i Volvo Cars designspråk och breddar varumärkets räckvidd.
Mindre investeringar behövs i teknikplattformar
De nya mjukvarudefinierade och elektrifierade bilarna för marknaderna i västvärlden kommer att baseras på företagets ledande datorplattform HuginCore samt SPA2- och SPA3-plattformarna. Därmed kommer investeringar i teknikplattformar och tillverkning att minska jämfört med dagens nivåer.
Samarbetar i Kina
Genom det unika samarbetet med Geely kommer Volvo Cars att utveckla attraktiva och elektrifierade bilar med mycket stark konkurrenskraft i Kina.
De båda företagen kommer också att samarbeta kring delade plattformar, en särskild teknikstack för Kina samt gemensamma komponenter och leveranskedjor för att utveckla bilar på ett mycket kostnadseffektivt sätt.
Ska bli enklare att köpa en Volvo
Volvo Cars kommer att kombinera produktoffensiven med en ny kommersiell modell byggd på enkelhet, transparens och precision. Det ska bli ännu enklare att köpa en ny Volvo genom transparent prissättning, förenklade erbjudanden och särskilda versioner med kort leveranstid.
Regelbundna over-the-air-uppdateringar och ett smidigt och heltäckande Care-erbjudande syftar till att ytterligare stärka relationen mellan Volvo Cars och kunderna.
– Vår produktoffensiv bygger på fyra unika styrkor: regionaliserade produkterbjudanden, ledarskap inom elektrifiering, unika synergier med Geely samt ett komplett kunderbjudande som sträcker sig bortom själva bilen. Tillsammans med en högpresterande organisation och hållbara investerings- och kostnadsnivåer ger dessa styrkor oss förutsättningar för tillväxt och ökad lönsamhet, säger Håkan Samuelsson.